Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Християнството ли е причината за застоя през Средновековието

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Християнството ли е причината за застоя през Средновековието

    Айде да дам старт на още един лаф-моабет
    За сега няма да правя подробни изложения на моето мнение. Като се понатрупат мнения ще кажа с кое съм съгласен и с кое не.

    Айде вие сте.
    57
    Äà, òîâà å ïðè÷èíàòà
    47.37%
    27
    Íå, ïðè÷èíèòå ñà äðóãè (ïîñî÷åòå êàêâè)
    29.82%
    17
    Íå ìîãà äà ïðåöåíÿ
    22.81%
    13
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    Какъв застой???
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      #3
      Имам предвид застоя и изоставането в развитието на цивилизацията, изкуството, философията, светогледът и т.н. през Средновековието спрямо Античността, който продължава до появата на Ренесанса.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        изоставане..хммм...на изкуството????....на философията??? на цивилизацията О???
        а какво се разбира под "изоставане на светоглед"????
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          Хъм, не си формулирал много коректно темата, Уарлорд, поне според мен. Ранното европейско средновековие е "изостанало" цивилизационно (технологично) спрямо развитата Римска империя, но това няма нищо общо с християнството. От друга старна, погледнато само в рамките на Средновековието едва ли ще забележим някаква тенденция на регрес и изоставане, особено глобална - по-скоро нещата се развиват и има прогрес, макар и бавен.

          Comment


            #6
            Към albireo:

            Ами като сравниш античните скулптури, които са съвършено реалистични с плоските и гротескни средновековни иконописи например, не може да не забележиш застой и дори упадък всъщност.

            Също така през средновековието не могат да се срещнат имена като на философите, учените и откривателите от античността.

            За светогледа имам предвид, че строгите канони на християнството твърде много го стесняват и не му дават възможност да се развива, променя или осъвършенства.

            Ако не си съгласен, че има такова нещо кажи защо.

            gollum написа
            Хъм, не си формулирал много коректно темата, Уарлорд, поне според мен. Ранното европейско средновековие е "изостанало" цивилизационно (технологично) спрямо развитата Римска империя, но това няма нищо общо с християнството.
            Тогава трябва да кажеш на какво според теб се дължи цивилизационно-технологичното изоставане в ранното Средновековие и бавният напредък в последствие, който изведнъж бележи рязък възход в началото на Ренесанса.
            Last edited by Warlord; 09-05-2006, 16:14. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #7
              аз бих казал че това, че е изостанало технологично съвсем не означава че е изостанало цивилизационно. Освен че съвсем не съм сигурен че Средновековието е и технологично изостанало. Но за мен по-важното е дали са основателни употребите на думи като застой, изоставане, прогрес и пр.

              античните скулптури, които са съвършено реалистични с плоските и гротескни средновековни иконописи например
              Охо ..значи сравняваме склуптури със живопис, а не с други склуптури...
              Освен това едните са съвършенно реалистични - излиза че критерият за изоставане/прогрес е степента на реализъм - интересно, интересно...
              Last edited by albireo; 09-05-2006, 16:16. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #8
                albireo написа
                Но за мен по-важното е дали са основателни употребите на думи като застой, изоставане, прогрес и пр.
                За мен в случая са основателни. Ето например в технологиите - има технологични открития през Античността - Архимедовия винт, висящите градини, Александрийският фар, Пирамидите, Родоският колос и тн. каквито въобще не се срещат през Средновековието и са недостижими за тогавашните познания и възможности на цивилизацията, която явно е явно е отбелязала застой и упадък.

                albireo написа
                Охо ..значи сравняваме склуптури със живопис, а не с други склуптури...
                Освен това едните са съвършенно реалистични - излиза че критерият за изоставане/прогрес е степента на реализъм - интересно, интересно...
                Е това е моето виждане за нещата, има хора които харесват абстракции и импресионизъм пред реализъм.

                Но добре нека сравним статуи със статуи - дай пример за по-добре изваяна статуя от Средновековието и я съпостави с която и да е антична
                Last edited by Warlord; 09-05-2006, 16:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                (\_/)
                (°_°)
                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                Comment


                  #9
                  Може би имаш предвид по скоро технически застой, понеже философия( християнската) си има доста стабилно развитие на Запад Колкото до изкуството погледни византийското такова- можеш ли да кажеш, че има застой или някаква примитивност в него?? Да, има канони (ако вземем изобразителното), които трябва да се спазват, но това е просто характеристака на епохата, която не рефлектира отрицателно върху развитие на изкуството такова, каквото го има. Проблемът в случая е, че съвременните хора имаме естетически вкусове и представи за красиво, наследени или взети повече от Античността и от "опита за нейното връщане" или "повторението" и наречено Ренесанс. Освен това много Просвещенски идеи оказват влияние на начина на мислене на съвременния човек. Просвещението е тази не толкова далечна епоха, която преднаписва кода на нашето съвремие( само се замислете- от тогава точно си имаме атеизма ). Всички видни представители на Просвещението се късат да хулят по Средновекоето. Проблемът не е обаче, както загатва краткия въпрос на Албирео само в съвременното възприемане на хората за Средните векове (не случай е изразът Dark Ages) и античните идеали от всякакъв характер, преродили се в по- ново време. Проблемът се състои в трудното дефиниране на "застой" в случая. Понеже ние можем да кажем примерно, че технически например китайците са били много по- напреднали от нас през 13 век, но това е обект на опростенческо сравение, понеже имаме много малко допирни точки, на базата на които да направим сравнението, между Китай и Европа през Средновековието.
                  Другия проблем е (хайде така да го наречем) факторът динамичния 20- ти век, когато наистина са доста нововъведенията и постиженията във почти всички области на науката и изкуството. Всичкото това "много" постигнато за един век ни кара да гледаме с пренебрежение на хората, живели през 11 век да речем, когато не можем да говорим за такова мълниеносно развитие в техническо отношение. Обикновено човек си казва нещо от рода на "Тогава религията е предопределяла живота и светогледа на хората. Нещата не стоят, както сега. Сега не ни задушава "религията". " Логично е следващата мисъл на съвременния човек бъде: " Само, ако не беше регията, колко ли щяхме да сме по- напреднали цивилизационно! Сигурно щяхме да пътуваме до други галактики...." и други такива мисли се въртят в главата му. И виновник за това излиза разбира се Християнството.

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    Не ме разбра - аз питам дали по принцип е основателно да се мисли историята с понятия като прогрес/регрес и т.н.
                    Ти сега искаш да ми кажеш, че технологичното развитие и техническите постижения са критерии спрямо който можем да мерим дадено о-во и съотвтено да казваме едното е изостанало. Което си е нищо повече от предразсъдък, при това трудно да не кажа невъзможно защитим.
                    Друг такъв предразсъдък е това че през Средновековието хората имали по-сковано мислене от колкото през Античността. Това си е директен абсурд. И през Средновековието и през Античността мисленето на хората е сковано. Но от различни неща и по различен начин. Нашето мислене е също така сковано - напр. от предразсъдъци - за Средновековието, за Античноста, въобще за това че историческото време е линейно и че историята има "път" и съответно начало и край...че наличието на технология е по-напред ( а защо да не е да кажам по-назад) от неналичието на технология.
                    Ако например ти кажа че средновековната култура е несравнимо по-развита от античната, но по-друг начин? Можеш ли да обориш това твърдение? Ами не можеш .....защото каквъ е този критерии по който ще ги приравниш за ги преценяваш? С какви мерки ще ги мериш? Сигурен ли си че твоите мерки са универсални и винаги и всякога приложими?

                    Warlord написа
                    Е това е моето виждане за нещата.....

                    Но добре нека сравним статуи със статуи - дай пример за по-добре изваяна статуя от Средновековието и я съпостави с която и да е антична
                    Именно...твоето виждане - което поради природата си е субективно - и е съвсем ама съвсем неприложимо винаги и всякога. Аз напр. в отговор на въпроса ти за статуите ще ти кажа - всяка готическа мадона. И според какви критерии ще мериш "превъзходството" на едното изкуство над другото?
                    ами нямаш критерии които да не са видимо несубективни...и тогава къде отиде регреса?или прогреса?
                    Last edited by albireo; 09-05-2006, 16:34. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      #11
                      albireo написа
                      Което си е нищо повече от предразсъдък, при това трудно да не кажа невъзможно защитим.
                      Друг такъв предразсъдък е това че през Средновековието хората имали по-сковано мислене от колкото през Античността. Това си е директен абсурд.
                      Искам да поясня, че нямам предразсъдъци относно този въпрос, мнението ми е породено от собствени наблюдения, анализи и заключения. Старая се да бъда и обективен.

                      И след като твърдиш, че това е трудно защитимо или че е абсурд следва да се обосновеш - искам съпоставка и обобщение. Сега като сме подхванали технологичния прогрес (регрес) - ето аз дадох примери и казах съвсем на кратко защо мисля така - направи го и ти.

                      albireo написа
                      въобще за това че историческото време е линейно и че историята има "път" и съответно начало и край...че наличието на технология е по-напред ( а защо да не е да кажам по-назад) от неналичието на технология?
                      Ами точно това се опитвам да покажа тук - че историята и цивилизацията съвсем не са праволинейни. Не твърдя, че технологията задължително трябва да е най-важна за напредъка на едно общество, но все пак не можеш да отречеш, че е един от най-важните и основни негови измерители. Както казах обаче и във всички останали области има спад.

                      И един въпрос - Как ще обясниш, че епохата след Средновековието е наречена "Ренесанс" т.е. Възраждане, а Средновековието - "Тъмните векове". Възраждане от какво? От застоя, от упадъка естествено и тн. А Ренесанса е вдъхновен от Античността... и също така основан най-вече на промяна във скованите средновековни възгледи причинени от християнството и църквата и придружен с бурен напредък във всички области.
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        #12
                        А кой го нарича Ренесанс? Знаеш ли как възниква понятието Ренесанс? Виж какво е написал византиеца ...за просвещението и т.н. (малко повече относно самото възникване на понятието ще мога да ти дам по-късно - като се добера до библиотеката си). Мн. ми е интересно дали Джироламо Савонарола е възприемал новата епоха като "възраждане"? Ти как мислиш?
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          #13
                          А ти как би го кръстил - просто продължение на средновековието или период на регрес?
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #14
                            а като заговорихме за технологии....да видим дали средновековните люде са по-лоши строители, ами ковачи или леяри?
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #15
                              Warlord написа
                              А ти как би го кръстил - просто продължение на средновековието или период на регрес?
                              Ами продължение - да. Бих го кръстил другост, различност..която става именно такава каквото е заради някакви промени в предишното състояние. Но не и прогрес или регрес- за мен и двете понятия са неуместни.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment

                              Working...
                              X