Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Македонската династия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Македонската династия

    Една от най-бляскавите и дългоуправлявали династии във византийската история.
    Първо: откъде точно идва името "Македонска Династия" ?
    Второ: как така Василий І, основателя на линията, човек със неясен произход, коняр, приятел по чашка на императора-алкохолик Михаил ІІІ, а вероятно и негов любовник, как този случаен и вероятно необразован човек става един от най-успешните византийски владетели ?
    Трето: как династията успява да се съхрани за толкова дълго, въпреки че на няколко пъти е заплашена от изчезване ? Византийците се оказват необичайно лоялни до самия край на рода, въпреки че като регенти управляват много способни хора на няколко пъти власта се връща пак в ръцете на кръвните наследници ?

    #2
    Доколкото мога да отговоря на първия въпрос името Македонска династия идва от областта Македония, както по онова време се е наричала Източна Тракия, от където произхожда Василий I. Според мен той е станал велик, защото е имал вероятно добри съветници / извинявам се, ако бъркам/. Пак според мен династията успява да се съхрани, защото постига добри успехи - покръстена е Киевска Русия, спряна е горе-долу България, окончателно е отхвърлена заплахата от арабите.

    Comment


      #3
      Името на Македонската династия във Византия произхожда от родното място на владетелите на тази династия. Става дума за областта Източна Тракия с център Одрин. По това време, тази " тема" (военно - административна област) била наричана Македония. А земите, които ние днес наричаме "македонски", били част от тема България с център Пловдив.
      Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

      Comment


        #4
        josi написа

        ..как този случаен и вероятно необразован човек става един от най-успешните византийски владетели ?
        Византия е уникална държава. Има си династии, наследяване, но не императорите са могли да бъдат избирани. На специално събрание, че и по определен политически повод /някой и друг преврат/, се събира народа, вдига съответното лице на щит, патриархът го коронясва и хайде - има императори от различни народности, Никифор Геник например е с арабски произход.
        Та, политическия процес във Византия е бил сложничък, нищо невъзможно не е имало.

        ISTORIK написа
        Името на Македонската династия във Византия произхожда от родното място на владетелите на тази династия. Става дума за областта Източна Тракия с център Одрин. По това време, тази " тема" (военно - административна област) била наричана Македония. А земите, които ние днес наричаме "македонски", били част от тема България с център Пловдив.
        А пък на север от Балкана се е казвала тема Паристрион.
        Last edited by ; 11-04-2006, 21:12. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #5
          Не бива да се пренебрегва и това, че Василий I е изключително природоинтелигентен човек, който успява да се възползва не само от предимствата на собствената си физика, но и от всякакви обстоятелства, за да направи кариера. Василискиан вероятно също е бил снажен и красив, но успехите му не излизат извън леглото на императора, въпреки, че и на него не са липсвали амбиции.

          Comment


            #6
            Доста реформи, които донасят просперитет на Византия по времето на Василий 1ви, са всъщност стартирани от Михаил 3ти
            Василий прекарва периода 813 - 836 в български плен. През 813 когато Крум пленява семейството му, той е бил най-вероятно на 2 години
            "Щом не щеш мира, на ти секира"

            Comment


              #7
              Македонска династия няма ! Има само един твърде успешен опит на масово емигриралите "на запад" след "велкаята актябарскатая сациалистическатая ревалюция"/ руските византолози,да дадът свой специфичен съсловно -историческо-византоложки принос към мировата тъга на милионите руски емигранти за това ,че след 1917 г.,"все осталось ,там в безвъзврааатная далллль"

              И едно от останалато там, в безвъзвратната "даль"са всевъзможните историографски схеми на руската византоложка школа от императорска Русия от Х²Х ви до 1917 г.целящи и с възможносите на византологията , научно да легитимира идеята за "Москва -Трети Рим",която на свой ред тръгва от ХV²-ХV²² век.

              Вече съвсем сериозно ,преди да премина по същество,искам да припомня,че до 1917 г.една от най-авторитетните византоложки школи е именно руската. И с право ! Тя има и забележителни личности,но това което е най-важно,че има и забележителни ресурси, с които не може да се похвали нито една византоложка школа от Х²Х в.,и до 1917 г.
              Те се осигуряват от властимеющите,воглаве с царь-государь,начело с его величество императора Всея Руси и руските учени от това време

              Моля за извинение ,все още съм новак във форума и не бях запознат с техническите подробности .Затова и постинга ми бе прекъснат /изненадващо за мен/Обаче темаат е твърде интересна и затова ще се постарая да предложа мнението си така както е необходимо от техническа гледна точка.
              Last edited by starinar; 13-11-2006, 19:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #8
                krum-strashni написа
                Василий прекарва периода 813 - 836 в български плен. През 813 когато Крум пленява семейството му, той е бил най-вероятно на 2 години
                Това донякъде оправдава може би, че е останал през целия си живот неграмотен и не е можел ни да чете, ни да пише. Ма то през женските легла е много по-приятно да катериш върха

                Comment


                  #9
                  Здравейте. Искам да добавя само, че Василий I е по произход арменец, както и много други императори.

                  Comment


                    #10
                    Да. Макар и да не произхожда от арменските царе, каквато генеалогична стема побързва да му спретне Фотий.

                    Comment


                      #11
                      Македонска династия няма ! Има само един твърде успешен опит на масово емигриралите "на запад" след "велкаята актябарскатая сациалистическатая ревалюция"/ руските византолози,да дадът свой специфичен съсловно -историческо-византоложки принос към мировата тъга на милионите руски емигранти за това ,че след 1917 г.,"все осталось ,там в безвъзврааатная далллль"
                      Ама защо бе? Кво общо имат имперските амбиции на руснаците с Македонската династия? И как по-точно ще отречеш съществуването й?!?

                      Луди хора... :1087:

                      А, интересно, докато четях темата, се замислих...тва педерастията изглежда е някаква болест по тази фамилия Василий явно е бил любовник на Михаил Сириеца, за мъжът на Теофано (в момента не мога да се сетя за името) е известно, че не е обръщал никакво внимание на жена си, а Василий Българоубиеца никога не е погледнал жена през живота си...явно е предпочитал войниците си :mhehe:
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #12
                        Guy de Monferan написа
                        А, интересно, докато четях темата, се замислих...тва педерастията изглежда е някаква болест по тази фамилия Василий явно е бил любовник на Михаил Сириеца, за мъжът на Теофано (в момента не мога да се сетя за името) е известно, че не е обръщал никакво внимание на жена си, а Василий Българоубиеца никога не е погледнал жена през живота си...явно е предпочитал войниците си :mhehe:
                        За Василий ²² не знам, но Василий ², основоположникът на династията, се е катерил към властта, стъпвайки по женски легла като по стълбици. Така че е точно обратното на твоето предположение.
                        А за Македонскaтa династия - доколкото знам, този термин е въведен от руската историография по името на първия в нея.
                        Пък "кръстоносни походи" е измислен от французите през 18 век, ако се не лъжа. И какво от това.

                        Comment


                          #13
                          Хана написа
                          За Василий ²² не знам, но Василий ², основоположникът на династията, се е катерил към властта, стъпвайки по женски легла като по стълбици. Така че е точно обратното на твоето предположение.
                          Точно така, той всъщност имал 3 жени дв живота си, но най- вече го подкрепяла финансово богатата провинциална Даниелис. Другата била Евдокия, императорска любовница, за която самият император настоял Василияй да се ожени. И последната е Текла. Единствено с нея той бил истински жесток. След като разбрал че тя си има и друг любовник кесаря Варда, наредил да го насекат на парчета, а не да бият с камшик. За интригуващата личност на Василий ² мога да препоръчам освен самите извори от онази епоха "Невероятните приключения на Василий ² Македонец" - нещо като популярен тип статийка на Шарл Дил. Има я в един недобре издържан превод на български, но все пак я препоръчвам.

                          .....мъжът на Теофано (в момента не мога да се сетя за името)
                          Сигурно имаш предивид Никифор ²² Фока.

                          А за Македонскaтa династия - доколкото знам, този термин е въведен от руската историография по името на първия в нея.
                          Еми аз да си призная нищо не знам по отношение на това, кой кога го е въвел, но смятам, че не е кой знае колко некоректен, неточен и пр. Може да се използва и се използва.

                          Пък "кръстоносни походи" е измислен от французите през 18 век, ако се не лъжа.
                          Да де, ама разликата е, че в Западните езици терминът не е точно идентичен с този в руската медиевистика и .... в българската ( леле какви глупости говоря :kill_myse ) - при нас е "Кръстоносен поход", а в западнитие езици, понятия като "крузейд" и ..."кроасо" (май така се четеше на френски) по- скоро буквално означават "Кръстоноство".

                          THE LABARUM


                          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                          ,sevogorob eht erew ysmim llA
                          .ebargtuo shtar emom eht dnA

                          Бе сгладне и честлинните комбурси
                          тарляха се и сврецваха във плите;
                          съвсем окласни бяха тук щурпите
                          и отма равапсатваха прасурси.

                          Comment


                            #14
                            А, да бе, бях забравил историята, макар че я имам статийката на Шарл Дил и съм я чел. Но все пак трябва да се признае, че Василий Втори е бил фегет. Или поне някакъв женомразец.

                            Сигурно имаш предивид Никифор ²² Фока.
                            Всъщност не. Имах предвид първият й мъж, от който са децата й Василий Българоубиец и Константин, той е преди Никифор Фока и Йоан Цимисхий и е син на Константин Багренородни...ама все още името ми убягва
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #15
                              Guy de Monferan написа
                              А, да бе, бях забравил историята, макар че я имам статийката на Шарл Дил и съм я чел. Но все пак трябва да се признае, че Василий Втори е бил фегет. Или поне някакъв женомразец.
                              Абе, да ти кажа не съм правил сверки в изворите специално за този въпрос, но вероятонстта да го намерим в прав текст е малка. Все пак Василий е бил популярен сред народа си и въобще за времето си. Чувал съм само разни приказки от мои познати, че са чели, че имал връзка с Геофилакт Вотаниат, стратег на Пловдив, но....не съм се интересувал по - подробно...а това, че е бил женомразец от наша, съвременна гледна точка може да изгрежда като клонение към п**ерастия, но аз все пак си мисля, че можем да го отнесем и до друго. Василий е бил много религиозен човек, също така много скромен...възможно е заради тази си религиозност да не се оженил.


                              Guy de Monferan написа
                              Всъщност не. Имах предвид първият й мъж, от който са децата й Василий Българоубиец и Константин, той е преди Никифор Фока и Йоан Цимисхий и е син на Константин Багренородни...ама все още името ми убягва
                              Да не би да имаш предвид тогава Роман?

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment

                              Working...
                              X