Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Демография, природни условия и прехрана

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дневни войнишки дажби от началото на 14 век

    Английски гарнизон в Англия (1300 г.)
    пшеница - 31 и 1/2 унции (42 унции хляб)
    бира - 0,8 галона
    риба - 18 унции херинга и 8 унции пушена или осолена риба
    грах - 5 унции
    овесена каша - 5 унции

    Английски гарнизон в Шотландия (130Г.)
    пшеница - 27 и 1/2 унции (36 и 2/3 унции хляб)
    бира - 0,35 галона
    вино - 0,7 галона
    риба - 12 унции херинга и 10 унции друга
    грах - 5 унции
    овесена каша - 5 унции

    Френски армейски дажби през 1327 г.
    хляб - 3 паунда (1,039 килограма зърно)
    месо - 1/4 паунд
    вино - 0,107 галона

    Източник: http://www.stonefortconsulting.com/2...red-years-war/
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      Истински се забавлявах докато гледах клипчето. Дано някому не приседне.

      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        Дневни дажби на човек на венецианска галера от нач. на 14 век

        сухари - 715 грама
        вино - 114 грама
        сирене - 40 грама
        месо (осолено свинско) - 52 грама
        бобови - 98 грама

        обща цена - 0,4 гроша

        Източник: http://galea-galley.livejournal.com/38236.html
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          Току що ми попадна една статия от списанието Historical Geography (хората и такова имат!), която за съжаление нямам време да чета точно сега, но поне като заглавие изглежда супер интересна: Medieval land reclamation and the creation of new societies: comparing Holland and the Po Valley, c.800 - c.1500. Откога чаках нещо подобно: сравнение между две от най-проспериращите и в средновековието, и днес европейски области (макар че, със сигурност ще се намерят и апологети, които ще кажат; "Абе я, нищо общо, какво ни разкарваш из половин Европа и останалия свят, важно е да познаваме местните специфики!" - сещате се за коя тема и кой диспут ви говоря, нали? - Но, за съжаление или не, това е бъдещето и "изолационистите" ще си живеят в...изолация ). Блатистите земи на дн. Холандия и долината на По са били отвоювани с човешки усилия от морето и блатата, за да се превърнат в истински райски градини - да изброим само прочутите средновековни градове, изникнали от северноиталийските блата: Пиаченца, Парма, Модена, Ферара, Кремона, Мантуа, Верона, Падова (Падуа)...За съжаление статията е много голяма, за да я ъплоудна тук, пробвайте да я откриете сами: Curtis DR, Campopiano M, Medieval land reclamation and the creation of new societies: comparing Holland and the Po Valley, c.800ec.1500, Journal of Historical Geography (2013), http://dx.doi.org/10.1016/j.jhg.2013.10.004.

          И защо, прочие, сравнението да бъде "изключено" като научно-историографски метод? Що за аргумент е това? По какво са се различавали власите във Велика Влахия и средновековна Мизия? Ай сик...
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Дневни войнишка дажби при Тюдорите

            хляб - 1,5 фунта
            бира - 2/3 от галон
            месо (говеждо или овнешко) - 2 фунта
            сирене - 1 фунт
            масло - 1/2 фунт

            Не е баш средновековието, но ярко илюстрира тенденцията за намаляване на хляба и увеличаване на месото, сиренето и маслото (при това увеличение в пъти).
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              Вижда ми се доста щедро. Това е един хляб(горе-долу съвременен самун), близо 3 литра бира, кило месо(около три големи пържоли), половин килограм(малка пита) сирене, голяма буца масло. ИМО предостатъчно на за голям мъж да се храни добре, ако не е подложен на тежък физически труд, а случаят с войниците не е такъв.
              Селяните обаче са имали нужда от повече храна заради изключително тежкият труд. Като пример, в Ирландия преди картофената чума (1850-та) един селскостопански работник(мъж) е изяждал около 60 картофа дневно. Зависи от сорта, но това много грубо са около 6 кила картофи ако са дребен сорт(предполагам тогава са били такива) до 12 кила.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Вижда ми се доста щедро. Това е един хляб(горе-долу съвременен самун), близо 3 литра бира, кило месо(около три големи пържоли), половин килограм(малка пита) сирене, голяма буца масло. ИМО предостатъчно на за голям мъж да се храни добре, ако не е подложен на тежък физически труд, а случаят с войниците не е такъв.
                Е, не мисля, че си съвсем прав. Нали не считаш, че дори гарнизонния войник да речем, дреме по цял ден, или нощ, на вишката, та да е по-малко изтощен от селянина. Вярно били са една идея по-добре от селяните, но не чак толкова, че да прекарват свободното си от наряд време в развлечения различни от това което по-наше време му викаме бойно-приложни умения, тактика и други подобни военни дивотии. Клаузевиц, не е открил топлата вода с известната си фраза, той просто изрича това, което е известно от столетия преди него, че добрия войник е тренирания войник. А аз войник наяден (което съвсем не означава, че в казармата сме гладували) не съм видял и не съм чул да има. Освен това романтичната представа за постоянно пируващите и забавляващи се рицари си е само там - в главите на романтиците.
                Отделен е въпроса за положението на селяните, да труда им е тежък, но не по-малко от този на зидаря, тъкача, или дърводелеца. Въобще в онези времена (и не само), "трудещите се" бачкат по 15-16 часа на ден, но не всеки ден.
                Last edited by boilad; 25-03-2014, 00:24.
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  През ²Х век Аахенския събор постановява, че канониците ежедневно могат да пият по пет фунта вино, или ако виното е недостатъчно - три фунта вино и три пиво, или един фунт вино и пет пиво.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    boilad написа Виж мнение
                    През ²Х век Аахенския събор постановява, че канониците ежедневно могат да пият по пет фунта вино, или ако виното е недостатъчно - три фунта вино и три пиво, или един фунт вино и пет пиво.
                    За щастие виното не е било като съвременните тежки червени вина, които се появяват чак през Х²V век, а е било розе с алкохолност колкото днешните бири. Иначе канониците са щели да ходя всекидневно кьоркютук фиркани.

                    Comment


                      А има ли някакви данни за средновековна България, грубо какъв процент от земята се е обработвала и какви са били долу-горе добивите от декар?!

                      Comment


                        На мен лично не ми остава време да проверя в тези статии и в монографията на Сакъзов дали няма точни данни. Би трябвало да има.

                        Сакъзов, Иван - Население и власт в средновековна България // Българска историческа библиотека. Година I. 1928. Том II.; стр. 27-68
                        Сакъзов, Иван - Стопанството на средновековна България // Българска историческа библиотека. Година II. 1929. Том III., стр. 178-211
                        Сакъзов, Иван - Обществено и стопанско развитие на България при Асеневците // Българска историческа библиотека. Година III. 1930. Том III.; стр. 112-148

                        Статиите ще откриеш тук https://www.mediafire.com/folder/rwk...B5%D0%BA%D0%B0 където Aruta е качил БИБ

                        Сакъзов, Иван - Стопанските връзки на България с чужбина през Х²V в. София, 1935 - монографията търсиш по торентите


                        Искрено се надявам да споделиш в темата част от получената информация, т.е. да направиш едно резюме от пет-десет изречения, след като се обогатиш със знания по тематиката

                        Comment


                          Лео Мулен, цитирайки изследване на Мишел Руш, пише, че в обикновените дни, когато не се пости, средновековните монаси и монахини консумирали дневно:
                          хляб 1,5 - 2 кг.
                          сирене 70 - 110 гр.
                          сушени плодове 135 - 230 гр.
                          мед 0,6 - 1,1 гр.
                          масло (или друга растителна или животинска мазнина) 35 гр.
                          сол 20 гр.
                          вино или бира 1,5 л.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            boilad написа Виж мнение
                            Манастирски годишни дажби във Византия:

                            "Лавра" (1101-1102 г.)
                            пшеница - 12 модии
                            вино - 40 мерки
                            зеленчуци - 3 модии
                            масло - 6 литри
                            мед - 1 мегарикон (megarikon)

                            Мерните единици: византийския паунд - литрата е 327 грама; 1 модий е 36 литри (около 12 кг.); 1 тагарий е 2 и 1/4 модии; 1 мярка е около 3 литра; на мегарикона не можах да намеря съответствие, но доколкото разбирам приблизително отговаря на 1 мярка.

                            Източник: "Prices and Wages in the Byzantine World"
                            Cecile Morrisson and Jean-Claude Cheynet
                            Явно е, че нищо не съм разбрал относно мегарикона. Все пак информацията, която намерих за тази мерна единица показва, че отговаря на значително количество, което ми е трудно да си представя,че може да бъде изядено от човек, та дори и за година. Става дума за нещо от порядъка на стотина литра. http://www.hrono.ru/organ/ukaz_m/me.php

                            мегарикон = 24 пинакия
                            мегарикон = 15 метрона
                            пинакион = 1/4 модия

                            Остава ми да мисля, че става въпрос за грешка.
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              boilad написа Виж мнение
                              Остава ми да мисля, че става въпрос за грешка.
                              Прочети внимателно източника + вникни в същността на понятията.

                              Comment


                                Храната на нищите

                                По данни на шведски устав от 1347 г. работниците, освен незначително парично възнаграждение, получават годишно:
                                ечемик - 1 до 2 тона ечемик (част от който се използва за направата на пиво)
                                масло - 13,6 до 27,2 кг.
                                месо и сланина - 13,6 до 40,8 кг. (в първия случай ежегодно и една крава)
                                селда - 1 -2,5 кг.
                                сол - 13,6 до 34 кг.

                                Храната на селяните в Тоскана, 14 в.
                                зърнени храни - 1 стойо за месец (ок. 24 кг., от тях 1/4 пшеница и 3/4 други зърнени храни)
                                месо - 30 кг. годишно
                                Дневната употреба на вино
                                Сиена - 1,15 л.
                                Волтера - 1 л.
                                Флоренция - 1,1 л.
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X