Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Желязната броня през Античността

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Желязната броня през Античността

    Желязната броня през Античността


    Въпроса за използването на желязо за защитни доспехи в Древна Гърция е доста интересен, поради което се надявам да предизвикам една плодотворна дискусия. Предварително заявявам, че не съм специалист по обработка на метал, така, че разглеждам нещата от чисто археологическа гледна точка.
    Под броня разбирам доспех от цели листи, кираса. Няма да разглеждам ризниците от железни пластини, или други защитни елементи от този метал.
    Първата броня, на която ще се спра произхожда от гроб вГърция. Предполага се, че там е погребан висш офицер, заедно със свой придружител. Освен кирасата има два шлема и една махайра. Датиран е в 4 в. пр.Хр.
    Самата броня буквално копира нейните посестрими от бронз, имитирайки гол мъжки торс. Новото са двата клапана, подобно на тези при ленените брони, които свързват гърба с предната част, прехвърляйки се през раменете. На гърдите са се свързвали чрез ремъци, прокарвани в бронзови халки, които са захванати от апликации със формата на лъвски глави. Заради тези апликации двете пъпки имитиращи зърната на гърдите, се били изместени в страни.
    Изрезът за ръцете е обточен по края със тънка бронзова ивица. Подобен, но по-масивен железен кант е обхващал краищата на двете плочи-гръдна и гръбна, явно с цел да ги подсили.
    Бронята няма изрязан дълбок отвор за врата, както други доспехи от тази епоха.
    Следващият и по доспех е от прочутата гробница от Вергина, за която се предполага, че е на Филип II. Много странно и интересно, е че бронята буквално копира ленените. Кирасата е съставена от гръдна плоча, гръбна и две странични. През раменете са прехвърлени нараменници, съставени всеки от по две части. Те се свързват чрез система от халки, държани от златни лъвски глави. Още две такива има в долната част на бронята. По краищата желязото е богато украсено със златни орнаментирани пластини. При бронята са открити и 58 златни пластинки, които възможно да са украсявали птерюгите.
    Цялата изработка е много изящна, но и много странна. Доспехът дословно повтаря подобните ленени, дори е снабден с тяхната предпазна част за тила. Загадка е защо неговият собственик го е поръчал точно такъв. Може би е нужно да отбележа и наличието на железен шлем, имитиращ тези от тракийският тип.
    Attached Files
Working...
X