Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос: Сражения с Руски войски?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Разказът на Йовков

    Comment


      #77
      Доколкото ми е известно, Букурещ е превзет от германски войски. С позволението на германския комендант, една сборна дружина от 1 пехотна Софийска дивизия дефилира с военна музика и знамена по улиците на Букурещ ( справка - мемоарите на О. Барбар и книгата на Г. Георгиев "Един от първа дивизия" ). Сборната дружина е разквартирована в сградата на едно от военните училища в града и се е радвала на невероятен комфорт - легла с бели чаршафи, пухени юргани, топла вода, превъзхона кухня.
      За финал си позволявам да цитирам Г. Георгиев ( "Един от първа дивизия":
      "И тръгна тая славна дружина, тая славна дивизия, желязната, първата!
      Музиката свири. Знамето се вее. Лъвът реве.
      Като на парад нашата дивизия се носи по целия Букурещ. Церемониален марш пред всички прозорци, пред всички погледи, пред всички застинали сърца.
      Виждате ли сега българския войник?
      Може да няма гащи. Но победи !
      Може да носи съдрани панталони. Но победи !
      Може да мъкне смачкан шинел. Но победи !
      Гащите се купуват. Панталоните се кърпят. Шинелите се гладят.
      Славата не се купува. Честта не се закърпва. Поражението не се изглажда. "

      Comment


        #78
        За падането на Букурещ, форумът има своя капцитет, това е Щурмпионер, виж, например, тук

        Но темата е за руските войски срещу нас, моля, спазвайте я.

        Comment


          #79
          В този разказ на Йовков не става дума за морска битка!Накратко:Руска елитна кавалерия ,атакува на широк фронт наша пехота.Противно на тяхните очаквания нашите не побягват,а залягат и след преминаването а на кавалерията ги растрелват в гръб.Малцина оцеляват и биват пленени.Разказите на пленените руснаци са че са пребродили цяла Европа ,но такава тактика и храброст не са срещали!Прочетете ,интересно е!

          Comment


            #80
            borko написа Виж мнение
            В този разказ на Йовков не става дума за морска битка!Накратко:Руска елитна кавалерия ,атакува на широк фронт наша пехота.Противно на тяхните очаквания нашите не побягват,а залягат и след преминаването а на кавалерията ги растрелват в гръб.Малцина оцеляват и биват пленени.Разказите на пленените руснаци са че са пребродили цяла Европа ,но такава тактика и храброст не са срещали!Прочетете ,интересно е!
            Е,новака си е новак/новобранец/! То човека изкарал разказа да се чете, пък аз "морска битка" -3 непоряда по службаа!!!

            Comment


              #81
              През тази война ли България при население 4 милиона мобилизира 900 хилядна армия, или се бъркам?

              Comment


                #82
                Търся материали около смъртта на прадядо си р.Аврам Георгиев Аврамов от с.Дерекьой (Петров дол), Провадийско. Служил е 7п.п и е убит на 22.XI или 22.XII.1916г. в околностите на гр.Черна вода. Навремето прабаба ми разказваше, че е станало в битка с руски войски. По време на балканските войни е бил кавалерист и е бил мобилизиран заедно коня си. Намерих данни, че по време на ПСВ е служил в 7п.п. - 16та рота, вероятно като пехотинец, въпреки, че отново е постъпил на служба при мобилизацията заедно с личния си кон.

                Comment


                  #83
                  Абе само на мен ли ми се струва, че в самото начало нивото на БС е било срамно ниско?


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #84
                    bobich.8 написа Виж мнение
                    През тази война ли България при население 4 милиона мобилизира 900 хилядна армия, или се бъркам?
                    Според статистически годишник на Българското Царство, в средата на 1915г. населението на България е било 4 930 151 души, от които 2 484 122 от мъжки пол, на 1 януари 1916г. е било 4 982 515 души, от които 2 508 608 от мъжки пол, в средата на 1918г. е било 5 107 988 души, от които 2 563 853 от мъжки пол, на 1 януари 1919г. е било 5 133 390 души, от които 2 575 026 от мъжки пол. Възможно е в тези данни да има малки грешки (това са оценки), но ако се абстрахирам от евентуалните малки неточности на тези оценки, мога да направя груба оценка, че на 01.10.1915г. (когато България обявява война на Сърбия и вече на практика влиза във ПСВ) населението на България е било 4 956 261 души, а на 29.09.1918г. (когато е подписано примирие и на практика на следващия ден България излиза от войната) населението на България е било 5 120 376 души. Според информацията в този линк https://www.militarymuseum.bg/Expozi...toqnna/09.html през септември 1918г. броя на мобилизираните достига 857 063 души, от които в действащата армия са 697 157 души.
                    Last edited by ; 29-12-2013, 14:18.

                    Comment


                      #85
                      И това са мобилизираните към момента. Т.е. не включват демобилизираните, ранените преди това и т.н. Бях срещал че за цялата война през армията се "извъртат" грубо един милион човека. Демек цялото население годно за военна служба плюс по-възрастните които служат в опълченски дружини.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #86
                        Thorn написа Виж мнение
                        Абе само на мен ли ми се струва, че в самото начало нивото на БС е било срамно ниско?
                        Само на теб ти се струва. Когато Имперко създаде БС средната възраст беше около 16-18 години. И впоследствие аудиторията се разшири. Аз първите си постове като чета още се червя. Но впоследствие дискусиите станаха далеч по-академични (разбира се има си и изключения) и по-стойностни. Но и аудиторията се квалифицира и порасна.
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #87
                          Odzava написа Виж мнение
                          Само на теб ти се струва. Когато Имперко създаде БС средната възраст беше около 16-18 години. И впоследствие аудиторията се разшири. Аз първите си постове като чета още се червя. Но впоследствие дискусиите станаха далеч по-академични (разбира се има си и изключения) и по-стойностни. Но и аудиторията се квалифицира и порасна.
                          Спомням си, когато се създаваше Славата в далечната 2003 година, каква треска ни тресеше.Всички бяхме "луди" ентусиасти!
                          Аз също ,като си чета първите постове тук не се чувствам комфортно, но човек се развива.
                          Импереца тогава ако не се лъжа беше на 19 години. Как лети времето!
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #88
                            fredip написа Виж мнение
                            Търся материали около смъртта на прадядо си р.Аврам Георгиев Аврамов от с.Дерекьой (Петров дол), Провадийско. Служил е 7п.п и е убит на 22.XI или 22.XII.1916г. в околностите на гр.Черна вода. Навремето прабаба ми разказваше, че е станало в битка с руски войски. По време на балканските войни е бил кавалерист и е бил мобилизиран заедно коня си. Намерих данни, че по време на ПСВ е служил в 7п.п. - 16та рота, вероятно като пехотинец, въпреки, че отново е постъпил на служба при мобилизацията заедно с личния си кон.
                            Проблема е решен. На 09.11.1916г. е бил ранен в гърдите в боя за моста в гр.Черна вода. След това е транспортиран до 2/4 полева болница намираща се в гр.Разград и на 22.11.1916г. е починал след инфектиране на раната от тетанус.

                            Comment


                              #89
                              Македония, Кубадин, Добрич, Тутракан и тн. и тн.

                              Ами господин Радко Димитриев?

                              (пардон за директното поставяне на линка но съм твърде изморен за да отбера каймака за резюме)

                              Това е човека стигнал до Чаталджа, и после повел Руската армия срещу Австро-Унгария и то доста успешно /отначало/. Интересно какво мислят руснаците за него! Още по-интересно, какво мислят нашенските патриоти русофоби за него.
                              Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

                              Comment


                                #90
                                Е какво да му мисля. Как се нарича човек, служещ на висока длъжност в армия, която воюва срещу армията на родната му страна? Нормално е да го наричат предател и изменник, нали? Чисто професионално, лозенградското сражение е спечелено на косъм, а после през Първата световна война пробивът през неговата армия води до горлицката катастрофа и паническото изоставяне на Полша от руснаците. После имаше и едно крайно неуспешно настъпление срещу германците. Така, че, генерал като генерал.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X