Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Христо Ботев

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Христо Ботев

    Ето - съвсем накратко:

    Христо Ботев е роден на 25 декември 1847 г. (нов стил — 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.

    Първоначално (1854–1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, а по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. През октомври същата година заминава за Русия и се записва като частен ученик във Втора Одеска Гимназия, от която е изключен през 1865 г. заради свободолюбивите си идеи, и защото е престанал да посещава учебните занятия.

    В 1866 г. живее в Одеса при поляци революционери. Записва се за студент в Одеския университет.

    Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

    През 1867 г. се завръща в Калофер и замества болния си баща в училище.

    1867 г., 11 май - На празника на Кирил и Методий произнася слово, с което открито призовава към борба срещу чорбаджии и турци и малко по-късно окончателно напуска Калофер - завинаги..
    По това време, във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев — „Майце си“.

    От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. „Дунавска зора“. Участва в театрални представления. През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Васил Левски.
    През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и е изпратен във Фокшанския затвор, но бива освободен, вследствие от застъпничеството на В. Левски и Л. Каравелов.
    Започва работа като печатар при Каравелов, а по късно - като сътрудник и съредактор на революционния орган. Това е началото на активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия — в. „Знаме“.

    След смъртта на Васил Левски (1873 г.) отношенията му с Л. Каравелов, който се отдръпва от революционните идеи, секват, а самият Ботев оглавява българската революционна емиграция.

    През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.

    Май 1876 г. — вследствие от новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета и става нейн войвода.
    От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май заставят капитана да спре на българския бряг - при Козлодуй.

    Четата не среща подкрепата на българите, води тежки сражения в Балкана, в едно от които Ботев е убит...

    1876 г., 18 май - Първата среща на четата с турски войски в местността Милин камък.

    На 20 май 1876 г. е последният тежък бой — привечер, след сражението, куршум пронизва Ботев. Това се случва в подножието на вр. Камарата във Врачанския балкан.

    Поет, публицист, журналист, преводач, литературен критик, революционер и мислител, Христо Ботев се превръща в икона за българите, в национален символ. Автор е само на 20 стихотворения, но поезията му дава облика на българската литература и до днес, а цялото му творческо наследство предлага една радикална версия на българската национална философия.
    -------------

    Официалният сайт за Христо Ботев


    ----
    Статия от Людмил Стоянов


    ---

    Още един сайт за Хр. Ботев

    Last edited by ISTORIK; 01-06-2005, 20:19. Причина: Добавки и прибавки... :-)
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    От четата на Хр. Ботев:

    Загинали за свободата - 94 д.

    Заточени - 26. д.

    Починали в затвора - 2 д.

    Дочакали освобождението - 76 д.

    Общо - 198 д.
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    Comment


      #3
      защо Ботев, а не Ботйов?? един русизъм по-малко в нашия език, а пък и той сам така се е подписвал...

      Comment


        #4
        Искам само малко да се похваля значи докато бях в 5 или 6 клас там някъде, учех в ОУ "Христо Ботев" И на един 2 юни събирахме пари да се направи паметник на Ботев в училището и наистина направиха, и на откриването му дойде ако не се лъжа правнук на Христо Ботев забравих му името пък и тогава не му записах името :1087: обаче му взех автограф и е залепен на първата ми страница на детския ми албум който почти няма снимки, защото все ги късах докато бях малък, но автографа си седи цял целеничък.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          Този внук да не е нещо внук на племенник. Струва ми се, че дъщерята на Ботев май нямаше деца. Ама не съм много сигурен, не съм голям фен на Ботев. Но ми се струва, че на гроба й в Търново като фамилно име пишеше Ботева, което ще рече, че не е била омъжвана ( това не е голяма гаранция, защото и майка й не е била омъжена).

          Comment


            #6
            Омъжена е била, но умира от не си спомням каква болест, докато е бременна.
            Няма деца.
            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

            Comment


              #7
              mellisa написа
              Омъжена е била, но умира от не си спомням каква болест, докато е бременна.
              Няма деца.
              Дъщерята на Ботев , Иванка Ботева, умира странно, при много обикновенна операция от апандисит. Голям скандал е било още навремето.
              http://www.bukvite.com

              Comment


                #8
                Galahad написа
                Този внук да не е нещо внук на племенник. Струва ми се, че дъщерята на Ботев май нямаше деца. Ама не съм много сигурен, не съм голям фен на Ботев. Но ми се струва, че на гроба й в Търново като фамилно име пишеше Ботева, което ще рече, че не е била омъжвана ( това не е голяма гаранция, защото и майка й не е била омъжена).

                Може, аз така и не разбрах какъв точно внук беше но знам че беше роднина на Христо Ботев. Сега се сещам че после ни води (внука) някъде при явно някакъв познавач на Ботев (нещо като Николай Хайтов за Левски), който ни разказваше много интересни истории свързани с рода на Ботев, в къщата на този човек имаше много неща свързани с Ботев и рода му знам, че беше нещо невероятно. Спомням си че с един мои съученик и разказвача се снимахме за спомен както и две саби маи принадлежали на някои от родата. Тези снимки също са ми в албума останали непокътнати. Но не ми се отлепят защото ме е страх да не прецакам снимките при самото отлепяне, но ще видя какво мога да направя, както и за автографа за да мога да ги сканирам та да ги видете и вие.
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  #9
                  Единият му брат / Кирил Ботев / май беше стигнал чак до генерал, но със сигурност е бил офицер от армията.

                  Comment


                    #10
                    Galahad написа
                    Единият му брат / Кирил Ботев / май беше стигнал чак до генерал, но със сигурност е бил офицер от армията.

                    Вярно - генерал-лейтенант Кирил Ботев:

                    Рестартирам темата. Моля не пишете в нея, освен ако не искате да добавите или коригирате нещо по вече написаното. Азбучен списък: A Абаджиев, Георги (http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p=100786&postcount=55) - генерал-лейтенант (1937) Аврамов, Иван (http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p=100790&postcount=56)
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      #11
                      bene написа
                      Защо Ботев, а не - Ботйов?! Той самият така се е подписвал...
                      Да, така е, но фамилията му във вариант "Ботев" е получила гражданственост, тоест - така е по-известен на средностатистическия българин.
                      Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                      Comment


                        #12
                        Между другото като си видях автографа по внимателно беше написано - На Цветан (така се казвам) и подписа - Б.Ботйов. Значи наистина така се подписва.
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          #13
                          Дъщерята на Ботев и македоно-одринското освободително дело

                          Comment


                            #14
                            ISTORIK написа
                            Да, така е, но фамилията му във вариант "Ботев" е получила гражданственост, тоест - така е по-известен на средностатистическия българин.

                            ами лошо! щом средностат невежие на българина взима превес над историческата правда и почит към името с което Ботйова сам се е подписвал. "Ботев" е русизъм....дано Левский не стане след време Лъвски...

                            Comment


                              #15
                              За броя на четниците

                              :rock: По данни от последните години и по едно издание на фондация Хр.Ботев, в четата се записват и влизат в страната 208 души. Аз ги знаех, като 204 от преди години. В това издание, което представлява една голяма карта на Българското землище, са представени със снимки или знаци всички четници, като е указано месторождението им. Дадени са убити, пленени, заточени и пр. Има и чужденци. Има и карта на пътя на четата.
                              :rock: В последните години се появиха много твърдения за грозни неща около четата и твърдението, че Ботев е убит от своите четници, защото не искал да бяга към Сърбия, а се опитвал да стигне до Стара планина, т.е. да продължава борбата. Даже се посочва Никола Обретенов, като действителния убиец. И че бил ограбил касата на четата. А париците, които са се носели от него, май не са били толкова много. Те за пушки нямат пари, та ще носят злато из горите, да им тежи. По скоро златото събрано от Врачанския революционен окръг е останало в неговия касиер, който май беше Стефанаки Савов. И след Освобожденито той купува целия център на Враца. И мястото където е паметника на Ботев. И още!:nworthy:
                              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                              Comment

                              Working...
                              X