Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Еми хората много го уважават и искат да си имат революционен комитет. Не знам колко комитети са зафиксирани в момента по градовете и селата, но съм чувал числото 400. Автентични документи има за 30-40, струва ми се.

    Балчик например се слави като изключително пламенно революционно средище и в този смисъл Левски, хм, явно е имал нужда от известна организационна подкрепа:

    Attached Files

    Comment


      #62
      Gil-Galadh написа Виж мнение
      Това стихотворение е на БОТЕВ!
      На Вазов е "Левски",а това е 'Обесването на Васил Левски"!
      И още:Това тук е преработеният вариант...
      В оригинала е:
      "...И твой един син,Българийо, виси на него.
      Със страшна сила зимата пее своита зла песен.
      Гарванът грачи..."
      А Левски не е бил предаден .Знам че звучи странно,но е така.Потерята му е била надушила следите от по рано и едва при Къкринското ханче го настигат и хващат.Цялато история с предателството идва от стихотворението на Вазов,който не веднъж е изкривявал действителните факти...със съвсем достойна цел обаче...
      Левски е предаден. За да не спорим безкрайно, нека да се обърнем към изворите/т.е документите/. Не случайно още на 1 декември с изпратената телеграма до Дунавския вилает се споменава, че Левски обикаля Пловдивско и Казанлъшко и се очаква със сигурност неговото залавяне. Не случайно в тази си телеграма се споменава, че имат възможност да харчат още над дадените 3 000 гроша за шпиони.
      Ханчето е наето от Христо Цонев Колаксъзов седем месеца преди залавянето на Левски. Ако върнем времето назад, то това е станало някъде май месец. През това време или по-точно още от средата на април Левски заминава за Румъния за да присъства на Общото събрание на БРЦК. Ето ти един коз...ако искаш можеш да си го доразвиеш и мисля. че ще се откажеш от тази своя хипотеза, че Левски е заловен случайно от "тъпите" ловешки заптиета.

      Comment


        #63
        Здравейте!
        Имам един въпрос за устава на БРЦК и по-конкретно за смъртните накзания, налагани по следния параграф:
        "§ 3. Ако някой презре и отхвърли предначертаната държавна система „демократска република" и състави партии за деспотско-тиранска или конституционна система, то и таквизи ще се считат за неприятели на отечеството ни и ще се наказват със смърт."

        Какво точно се има предвид под "конституционна система" в случая? Република без конституция е трудно да се направи. Някой може ли да изясни какво точно се има предвид? Нещо като статута на Източна Румелия ли? Каква е визията на Левски за бъдещата форма на държавно управние?

        P.S.: Тъй като въпросът ми е свързан с устава на БРЦК и вече има тема за БРЦК, моля да го изтриете ако сметнете за по-полезно това да се обсъжда в другата тема.

        Comment


          #64
          Конституционна монархия.

          Comment


            #65
            Кухулин написа Виж мнение
            Конституционна монархия.
            Благодаря!

            Comment


              #66
              Монашеското си име Игнатий Левски взема от монах подвизавал се в манастир до Карлово. Този монах Игнатий първо е бил хайдутин и то доста голям, после се е покаял и се е замонашил. Трябва да се отбележи че самият Левски по бащина линия е от хайдутски род.

              Comment

              Working...
              X