Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Я скивайте тая илюстрация на български т38 "Прага".Черепите и костите на купола и на знаменцето не са ли същите,като тези на петлиците на въпросния Гюмбабов?
    Attached Files

    Comment


      За Гюмбабов и "мъртвешката глава"

      Иван Гюмбабов загива като майор през април 1945 г. в Унгария (командир е на бронираната дружина в състава на 1 БА). Снимката е наистина интересна, защото на нея майор Гюмбабов е с неформени знаци върху петлиците...
      Униформата на българските броневаци е регламентирана с "Правилник за формата на облеклото на чиновете от бронирания полк" (ноември 1942 г.). С този правилник е въведен и специален знак за българските танкисти - череп с кръстосани кости (от бял метал) върху черен петлик. Взаимстван е знакът на германските танкови войски - пруска "мъртвешка глава".
      В германската военна традиция (17-19 в.) съществуват два типа "мъртвешки глави": 1. пруска (череп без долна челюст, леко обърнат вдясно, с кости, кръстосани зад черепа), 2. брауншвайгска(череп, гледащ напред, с кости, кръстосани под черепа). СС-овската "мъртвешка глава", въведена през 20-те год. се отличава от пруската най-вече по това, че е с долна челюст.
      По време на ВСВ в германските въоръжени сили се носят и трите типа "мъртвешки глави": Вафен-СС носят, разбира се, "СС-овския тотенкопф", бронираните войски носят от 30-те години "пруски тотенкопф", отделни части на Вермахта (кавалерийски и пехотни) в зависимост от техния произход и традиция носят и пруски, и брауншвайгски "мъртвешки глави".
      На приложената снимка е офицер от Вермахта с брауншвайгски"мъртвешки глави" на петлиците, подобни на тези, които носи и майор Гюмбабов. Може да се предположи, че българският танкист си е поставил попаднали му от някъде германски знаци. Такава практика винаги е имало. (Допреди 15 години в БА масово се носеха съветски звездички и знаци.)
      А колкото до черепа и костите върху танка "Прага" (Т38), това е тактическият знак (до края на 1944 г.) на 9-а танкова рота от Бронирания полк на Бронираната бригада.
      Attached Files
      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
      Предизборна програма

      Comment


        pereto написа
        ето колеги една странна съвременна - преди1989 или малко след? българска камуфлажна униформа която доста ме зачуди . имате ли нещо да кажете за нея?
        Този камуфлаж е на Българските ВВС от времето на комунизма и по-точно към 80г.
        Attached Files

        Comment


          Сигурно ли е това? Нещо ме съмнява. Първият масов камуфлаж (още го носят) се появи някъде през 1984-та. Дотогава имаше само маскировъчни халати в камувлажен цвят, а може и разни специално форми, останалото си беше дюс кафяво или зелено.
          Може би това на снимката е нещо специализирано, но не е масова униформа от 80-та.
          Или бъркам?

          Comment


            KG125 написа
            Сигурно ли е това? Нещо ме съмнява. Първият масов камуфлаж (още го носят) се появи някъде през 1984-та. Дотогава имаше само маскировъчни халати в камувлажен цвят, а може и разни специално форми, останалото си беше дюс кафяво или зелено.
            Може би това на снимката е нещо специализирано, но не е масова униформа от 80-та.
            Или бъркам?
            Прав си.Модела е така да се каже за българския спецназ.Бойната им униформа.
            А за годините не съм сигурен.Намам информация.Но ако трябва да кажа то според мен е 80-85г .Може и да бъркам.
            Имам добри впечатления от него . Камуфлажа е направен от естествени материи.Самия плат е 1качество та даже и отгоре.И ризата и панталона са все още здрави и годни за носене.Щамповката е малко грубичка но пък боята е екстра, цветовете си ги има още макар и в по-светли тонове,шарките си личат.Абе састоянието му е перфектно за 10 годишна дреха,Единствен недостатък е кройката на панталона.(ризката е ок)
            И най-важното:Върши си работата.В различни терени и различни сезони се слива добре.

            Comment


              Да, умно бяха направени - топло ти е колкото трябва, като е топло вън - не загрява.

              Comment


                Ще ви посъветвам просто да посетите Националния военно-исторически музей и там ще видите всички униформи на Българската армия от освобождението до най-новите "НАТО-вски", както и на участниците в войните (противници и съюзници)...


                Само са махнали експозицията "ТРОФЕЙНИ ЗНАМЕНА".............отврат :tdown
                "Айде излизайте от окопа маймуни, вечно ли искате да живеете?!"
                Неизвестен взводен сержант, Вердюн 1916г.

                Comment





                  Comment


                    Мното хубави илюстрации от Жорш Скот! Той е идвал в края на Балканската война като военен кореспондент-художник. Един негов маслен ескиз има и в НВИМ. Защо не ги пуснете и във форума на "Традиция"!? Ще има отзвук.

                    А и линка е много ценен!

                    Comment


                      Този линк вече е пускан май, но въпреки всичко:
                      EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        [QUOTE=Mirek]Ще ви посъветвам просто да посетите Националния военно-исторически музей и там ще видите всички униформи на Българската армия от освобождението до най-новите "НАТО-вски", както и на участниците в войните (противници и съюзници)...

                        За съжаление, драги ми Мирек униформената колекция е езна от най-лошо подредените в музея. Съветвам те да не се доверяваш много на това което виждаш! Да, униформите са оригинални, но начина на подредба, аксесоарите и най-вече описанията са гала вода.

                        Comment


                          Не ви ли се струват много дълги ножовете на българската пехота на тази снимка,особено на десните пехотинци. Лично аз си мисля , че са ножове на "Маузер". А какава е причината превъоръжение или съвместивмост,не знам ? Кажете?

                          Comment


                            andreev написа
                            Не ви ли се струват много дълги ножовете на българската пехота на тази снимка,особено на десните пехотинци. Лично аз си мисля , че са ножове на "Маузер". А какава е причината превъоръжение или съвместивмост,не знам ? Кажете?
                            Да, в действителност някои от войниците имат нож-щикове за Маузер обр. 1903. По време на Балканската война БА пленява голямо количество пушки, съответно и щикове от тази система. До колкото знам някои от щиковете са преработвани да се поставят на Маннлихер М95.

                            Comment



                              Comment


                                Донка Ставрева Ушлинова-участник в Илинденското въстание,Балканската и Междусъюзническата война и във Великата Общоевропейска война.За отличие произведена в мл. подофицер и наградена с ордена за храброст I степен.По-харамийска униформа.
                                СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                                Comment

                                Working...
                                X