Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Я скивайте тая илюстрация на български т38 "Прага".Черепите и костите на купола и на знаменцето не са ли същите,като тези на петлиците на въпросния Гюмбабов?
    Attached Files

    Comment


      За Гюмбабов и "мъртвешката глава"

      Иван Гюмбабов загива като майор през април 1945 г. в Унгария (командир е на бронираната дружина в състава на 1 БА). Снимката е наистина интересна, защото на нея майор Гюмбабов е с неформени знаци върху петлиците...
      Униформата на българските броневаци е регламентирана с "Правилник за формата на облеклото на чиновете от бронирания полк" (ноември 1942 г.). С този правилник е въведен и специален знак за българските танкисти - череп с кръстосани кости (от бял метал) върху черен петлик. Взаимстван е знакът на германските танкови войски - пруска "мъртвешка глава".
      В германската военна традиция (17-19 в.) съществуват два типа "мъртвешки глави": 1. пруска (череп без долна челюст, леко обърнат вдясно, с кости, кръстосани зад черепа), 2. брауншвайгска(череп, гледащ напред, с кости, кръстосани под черепа). СС-овската "мъртвешка глава", въведена през 20-те год. се отличава от пруската най-вече по това, че е с долна челюст.
      По време на ВСВ в германските въоръжени сили се носят и трите типа "мъртвешки глави": Вафен-СС носят, разбира се, "СС-овския тотенкопф", бронираните войски носят от 30-те години "пруски тотенкопф", отделни части на Вермахта (кавалерийски и пехотни) в зависимост от техния произход и традиция носят и пруски, и брауншвайгски "мъртвешки глави".
      На приложената снимка е офицер от Вермахта с брауншвайгски"мъртвешки глави" на петлиците, подобни на тези, които носи и майор Гюмбабов. Може да се предположи, че българският танкист си е поставил попаднали му от някъде германски знаци. Такава практика винаги е имало. (Допреди 15 години в БА масово се носеха съветски звездички и знаци.)
      А колкото до черепа и костите върху танка "Прага" (Т38), това е тактическият знак (до края на 1944 г.) на 9-а танкова рота от Бронирания полк на Бронираната бригада.
      Attached Files
      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
      Предизборна програма

      Comment


        pereto написа
        ето колеги една странна съвременна - преди1989 или малко след? българска камуфлажна униформа която доста ме зачуди . имате ли нещо да кажете за нея?
        Този камуфлаж е на Българските ВВС от времето на комунизма и по-точно към 80г.
        Attached Files

        Comment


          Сигурно ли е това? Нещо ме съмнява. Първият масов камуфлаж (още го носят) се появи някъде през 1984-та. Дотогава имаше само маскировъчни халати в камувлажен цвят, а може и разни специално форми, останалото си беше дюс кафяво или зелено.
          Може би това на снимката е нещо специализирано, но не е масова униформа от 80-та.
          Или бъркам?

          Comment


            KG125 написа
            Сигурно ли е това? Нещо ме съмнява. Първият масов камуфлаж (още го носят) се появи някъде през 1984-та. Дотогава имаше само маскировъчни халати в камувлажен цвят, а може и разни специално форми, останалото си беше дюс кафяво или зелено.
            Може би това на снимката е нещо специализирано, но не е масова униформа от 80-та.
            Или бъркам?
            Прав си.Модела е така да се каже за българския спецназ.Бойната им униформа.
            А за годините не съм сигурен.Намам информация.Но ако трябва да кажа то според мен е 80-85г .Може и да бъркам.
            Имам добри впечатления от него . Камуфлажа е направен от естествени материи.Самия плат е 1качество та даже и отгоре.И ризата и панталона са все още здрави и годни за носене.Щамповката е малко грубичка но пък боята е екстра, цветовете си ги има още макар и в по-светли тонове,шарките си личат.Абе састоянието му е перфектно за 10 годишна дреха,Единствен недостатък е кройката на панталона.(ризката е ок)
            И най-важното:Върши си работата.В различни терени и различни сезони се слива добре.

            Comment


              Да, умно бяха направени - топло ти е колкото трябва, като е топло вън - не загрява.

              Comment


                Ще ви посъветвам просто да посетите Националния военно-исторически музей и там ще видите всички униформи на Българската армия от освобождението до най-новите "НАТО-вски", както и на участниците в войните (противници и съюзници)...


                Само са махнали експозицията "ТРОФЕЙНИ ЗНАМЕНА".............отврат :tdown
                "Айде излизайте от окопа маймуни, вечно ли искате да живеете?!"
                Неизвестен взводен сержант, Вердюн 1916г.

                Comment





                  Comment


                    Мното хубави илюстрации от Жорш Скот! Той е идвал в края на Балканската война като военен кореспондент-художник. Един негов маслен ескиз има и в НВИМ. Защо не ги пуснете и във форума на "Традиция"!? Ще има отзвук.

                    А и линка е много ценен!

                    Comment


                      Този линк вече е пускан май, но въпреки всичко:
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        [QUOTE=Mirek]Ще ви посъветвам просто да посетите Националния военно-исторически музей и там ще видите всички униформи на Българската армия от освобождението до най-новите "НАТО-вски", както и на участниците в войните (противници и съюзници)...

                        За съжаление, драги ми Мирек униформената колекция е езна от най-лошо подредените в музея. Съветвам те да не се доверяваш много на това което виждаш! Да, униформите са оригинални, но начина на подредба, аксесоарите и най-вече описанията са гала вода.

                        Comment


                          Не ви ли се струват много дълги ножовете на българската пехота на тази снимка,особено на десните пехотинци. Лично аз си мисля , че са ножове на "Маузер". А какава е причината превъоръжение или съвместивмост,не знам ? Кажете?

                          Comment


                            andreev написа
                            Не ви ли се струват много дълги ножовете на българската пехота на тази снимка,особено на десните пехотинци. Лично аз си мисля , че са ножове на "Маузер". А какава е причината превъоръжение или съвместивмост,не знам ? Кажете?
                            Да, в действителност някои от войниците имат нож-щикове за Маузер обр. 1903. По време на Балканската война БА пленява голямо количество пушки, съответно и щикове от тази система. До колкото знам някои от щиковете са преработвани да се поставят на Маннлихер М95.

                            Comment



                              Comment


                                Донка Ставрева Ушлинова-участник в Илинденското въстание,Балканската и Междусъюзническата война и във Великата Общоевропейска война.За отличие произведена в мл. подофицер и наградена с ордена за храброст I степен.По-харамийска униформа.
                                СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                                Comment

                                Working...
                                X