Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    .
    Last edited by ; 21-03-2006, 06:46.

    Comment


      Струва ми се, че молбата ти няма да бъде изпълнена.

      Comment


        .
        Last edited by ; 21-03-2006, 06:45.

        Comment


          Док Холидей написа
          Не се ли пишеше Нагани?
          В Българският книжовен език е залегнало винаги точно да се произнасят имената. Конструкторът се е казвал Леон Нагант и револверът според Българската транскрипция е Нагант.Така той се води и по документация.Друг е въпросът, че нашаго брата руснак винаги преиначава нещата и се мъчи да ги кажа както му е удобно-в това отношение американеца също- и след 9-ти когато СССР ни подарява голямо количество от тази система е станало нарицателно.По тази логика американеца ще каже Лайън Наган-това според теб правилно ли е?
          Ето ти и друг пример-Винчестер-по руска транскрипция и Уинчестър по българска-кое от двете е вярното?Ако един руснак и един българин застанат един до друг на улицата и по нея мине Хенри Уинчестър, на кой от двамата ще се обърне ако го повикат по име?
          Същата работа е и със Смит и Вессон-Смит енд Уесън.
          "Хей мистер Вессон"-"Хей мистър Уесън".
          Аз живея в Америка и ги знам колко кухи са хората тук-ако нещо не го произнесеш както трябва те не го разбират.Виждал съм в магазин руснак да обяснява на американец какво иска оня го гледа като теле в железница, реших да помогна на чиляка и го казах с нашата транскрипция магазинерът ме разбра, а товарщ-а ми каза едно "Болышое Спасибо".
          Та накратко това е за Нагант-а
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            За да приключим темата:
            Благодаря за изяснението Парабелум. Тъй като те са белгийци френското произношение би трябвало да е най-валидно. ИНаче от револвери разбирам колкото от математика. Тоест само патрони мога да броя. Оттам нататък не ме търсете. Т.е. аз не мога а и не бих искал ад споря по тази част, по която доста по-задълбочено разбираш ти.

            Strangely enough, Nagant, or I should say, the "Nagants," were not Russian. Emile and Henri-Leon Nagant were brothers, gifted gunmakers, and Belgians. In 1859, the brothers established the firm of "Fabrique d'Armes Emile et Leon Nagant" in that hotbed of fine Belgium gunmaking, Liege.
            Та значи Nagant се произнася "наган" като последното "н" е носовка. Това е правилното от гледна точка на произнасянето. Иначе всеки може да му казва както желае Просто не можем да изключваме изконно правилния вариант от списъка с възможностите.
            Бройте "Наган" за дублетна форма ))

            P.S. Даже ако не се лъжа преди доста време подпоручик Христосков беше пуснал тема за реставриране на "Наган" и някой му беше направил забележка, че всъщност системата се произнася "Наган", а в случая когато не става въпрос за оригиналния език е важно не как се пише даденото нещо, а как се произнася.

            Comment


              Тъй сега и аз да питам нещичко за униформите...



              Какво значат тези черти върху кепето на Борис и офицерите? Прието ли е званието да се обозначава върху кепето?

              Благодаря презварително!!!

              Comment


                В отговор на Капитана

                Не бях влизал тук от лятото и сега като видях снимките бързам да се включа:

                :nworthy: Много хубави снимки за полицейските чинове!!! Направо чудо!!! Сега ще си ги изтегля и ако мога ще ги пусна в една фотоизложба в Академията на МВР, към края на месеца.
                Една молба към Капитана, ако има някакви текстове, години и пр. отзад, да ги пуснеш!!!

                :sm100: Иначе снимките са от парад, по всяка вероятност, от ежегодното честване празника на Българската полиция - Архангелов ден. Тогава пред Св.Ал.Невски се прави тържествен преглед и марш на полицейските части. Участват всички видове полицаи. Преди години, някой донесе в Музея на МВР едно тесте от стари и полуразпаднали се снимки. Е имаше и някой по-запазени. Оказаха се от последното честване на празника на 11 ноември 1943 г. Тези снимки, като ги гледам ми приличат на тези от 1943 г. Някой от тях са публикувани в списание "Полицай", в броя от края на същата година. Ако се разгледат може да се разпознаят някой лица.
                :stupid: По въпроса за каските с шишовете отгоре???
                За сега никой не може да ми даде някакъв свестен отговор за тях. На една от споменатите снимки се вижда цял блок от полицаи с такива шлемове и отпред командира им и той с такъв. Отгоре имат някаква кокарда, но не може да се види каква точно. Всякакви предположения съм чувал, обаче все съмнителни. Имам една снимка на Началника на Полицейското училище Светослав Паскалев, на която е с такъв шлем. Направена е някъде след 1925 г. Обаче полицейските ученици са с фуражки. После, къде изчезнаха тия каски. Аз до сега не съм видял из колекционерите такова нещо. Нито из антиквариатите, нито по борсите в Търново и пр. Излязоха полицейски значки, дето са били опасни за здравето и след 9.9.44 г. са потънали в кенефите, а такива каски с шиш няма и няма.
                :twak: Приемам всякакви предположения. Освен че са ученици, може да са оперативния състав на Дирекция на полицията (по дс и криминална), облечен за случая с униформи, регулировчици (разбирай катаджии) и всякакви други!!!

                По отношение на кортиците
                :sm100: Действително полицейските кортици са малко по-дълги от армейските и много по-дълги от авиаторските. Пускам снимка на кортика и на униформа на полицейски командир, преснети от Заповедта за униформите от 1938 г.
                Обаче кортиците имат някой различия. Например този, който има Егер е с инкрустации по канията и острието. А този, който е на Началника на криминалния отдел на ДП, Кисьов е късичък и без никакви красотички. Само с метален пискюл. А го има същия на снимки с него, някъде към 1938-40 г. По всяка вероятност, всеки е носел, това което са му давали при назначаването от интендантството. А там е имало известни отклонения от стандарта. Съобразно парите и възможностите в момента. Затова кортика на Кисьов е без красоти и въпреки, че става после голям началник, той си носи първия, който му е зачислен.

                Радва ме интереса към тази материя на посетителите от форума. Но ме притеснява заяждането на дребно, вместо научния спор с аргументи и доказателства.
                За нагана или наганта, вероятно има смисъл да се спори, но ми се струва, че правописа не пояснява тт данните и други интересни подробности за оръжието, а само ни вкарва в някакъв нездрав тупик.
                В българската полиция има голям брой такива револвери, но доколкото ми е известно няма публикувани документи за специална поръчка за закупуване. Те са попаднали на въоръжение, след като са били конфискувани или иззети по някакви конкретени случаи. Спомням си, че при разкрития пренос на оръжие от Съветска Русия през 1924 г при Св. Влас, са конфискувани няколко сандъка с такива револвери. Предвоенно руско производство. Като трофейни оръжия от войната и от Врангелистите след нея, също има голяма бройка, постъпили в полицията.
                Не съм съгласен, че патрона 7,62 Нагант е слаб. Вероятно се прави извод за спортния модел, който е разпространен из колекционерите. Той е с конусовидна гилза и куршумът е дълбоко в нея. И барута естествено е малко. Обаче оригиналния патрон е с достатъчно барут и медната риза на куршума се вижда вътре на 2 мм от края на гилзата. После самата система е така конструирана, че да няма загуби на газове между барабана и цевта, каквато има при всички други револвери. При натискане на спусъка барабана тръгва напред, дулцето на гилзата влиза в цевта и при изстрел куршумът раздува това дулце, и уплътнява прехода. Така началната скорост е много по-висока от дугите револвери. В началото на ПСВ на руските офицери, които са имали такъв револвер на въоръжение, се раздава допърнително още един. С това се компенсира бавното презареждане, което действително е сериозна слабост, особено при интензивна стрелба в екстремни ситуации. И от 7 патроните стават 14. Умно ама тежко! И заема и двете ръце. А в ръкопашен бой трябват и свободни ръце. И пр. салати...
                Револвера обаче, напълно отговаря на полицейските потребности и нужди. Затова е много популярен в СССР и има производство, чак до 1944 г. Нашата полиция също го ползва, чак до подмяната със армейския образец ТТ - Тулски Токарев, след 1944 г.
                Голям е броя на такива оригинални револвери, белгийско производство от Обр. 1895 г. Те вероятно са купувани в ограничени количества, в края на 19 и началото на 20 в. Пак по линия на конфискацията, много такива са включвани във въоръжението на полицията. По подобен начин са включени и много подражания на системата Нагант, като например 9-заряден модел, използван на въоръжение в турската полиция. Такъв има в Музея на МВР и съм го слагал по изложби. Включвани са и всякакви други единични модели и образци. Стига да са годни!
                В междувоенният перио се купува една голяма серия Берета - Обр. 1919 - 23 г. Те се оказват много-големи боклуци и при трудни ситуации обикновено правели разни номера и засечки. Трошали ударници, изхвъргачи и пр. Това довежда до няколко смъртни случая на полицаи, които при опити да задържат въоръжени лица, се оказват безпомощни и са го отнесли. Запазени са документи, в които полицейски началници молят да се зачислят единични бройки конфискувани револвери от системата Нагант и други такива, на мястото на строшени и негодни Берети.
                :twisted: Като е нямало Парабели!!!
                Attached Files
                Last edited by танкиста от Харков; 04-10-2005, 11:25.
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  Българските броневаци имали ли са Totenkopf на петлиците?

                  Comment


                    Че защо? Макар да копираме части от немската символика, знаците си остават наши.

                    Comment


                      KG125 написа
                      Че защо? Макар да копираме части от немската символика, знаците си остават наши.
                      Да,в действителност не съм виждал по снимките да са имали но снимката в дъното на темата ме провокира да попитам:http://forum.boinaslava.net/showthre...768#post131768

                      Comment


                        Тая снимка нещо не ми изглежда наред. Пагоните са ли български полковнишки отпреди 9-ти? Прилиат ми на нови. После, ако е подполковник, ромбовете трябва да са едно до друго, перпендикулярно на линиите. На снимката се вижда една звезда или ромб. Ако са били в една линия, не трябва ли още знаци да има по пагона?

                        Или е някакво менте, или може да е от българските СС /макар че тия петлици немски ли са?/, има една малка противотанкова част в края на войната. Странна работа.

                        Па и каква е тая РАИРАНА вратовръзка?

                        Във всеки случай не е български символ и не е приеман като част от формата у нас, доколкото знам.

                        ПП
                        Кой пък ще печати такива снимки след 50-та год.?!?!?!
                        Къде си я намерил,казваш?

                        Comment


                          Не съм я намерил аз Виж в темата,просто и на мен ми стана интересно за какво иде реч...

                          Comment


                            [
                            Sturmpionier написа
                            Не съм я намерил аз Виж в темата,просто и на мен ми стана интересно за какво иде реч...
                            А, ми тя темата е за българските СС ....
                            Last edited by ; 08-10-2005, 20:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              Загадката се задълбочава - полк.Гюмбабов не е бил от българските СС, напротив, бил е май командир на танковата бригада през 44-45-та. Тия черепи ще да са менте..?


                              Имам страничен въпрос - как са изглеждали пагоните на подпоручик, поручик и капитан до 44-та?

                              Comment


                                Пагоните на снимката даколко виждам пагоните са на майор.А за униформата- прилича поразително на немските.Тотенкопф-а както казах не изглежда нормално.Може пък да е било някоя наша изгъзица..

                                Comment

                                Working...
                                X