Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Бре!!!!

    ти ме шашна с жандармите!!!!!
    Наистина много странни каски и кортици(не знам чак за саби!)
    много,много интересно!!!!
    ТБТ

    Comment


      Капитанът все има някоя и друга интересна снимчица. На мен обаче от това което виждам на последната снимка и на увеличения детайл, смятам че все пак са си кортици, при това от тези на жандармерията, описани от Тодор Предов в книжката му. Аз съм виждал такива наживо (уви, само по изложби и в един антиквариат с недостъпна цена) и като цяло, са си дългички, за разлика от тези на въздушните войски, например, или морските от едно време. По-интересно е това нещо, което виси на командващия отпред, понеже има пискюл и ножницата му е различна. Първо си помислих, че може да е нещо германско, което е получил при обучение/посещение в Третия Райх, обаче го има на две различни снимки, при това ако не се лъжа носено от различни хора. И тук започва поредната мистерия...

      Comment


        Сигурно си прав, сигурно е кортик, просто ми се видя прекалено дълго. Ето го тука, барабар с пискюля:
        Attached Files
        На нож!

        Comment


          Абе откъде ги вадиш всичките тия снимки? Аз се чудя защо напоследък пред Ал. Невски и по антиквариатите не може да си намери човек една снимчица за цяр... Като ти дойда на гости искам да ги разгледам всичките.

          Comment


            Хе-хе, аз лично видях откъде ги вади снимките . Хубавото е, че попадат у него, а не се разпръскват. Сега ако не греша, би трябвало да има достатъчно за цяла биографична книга, посветена на този генерал от полицията Груев...
            За кортик, май е кортик, но книжката на Предов за кортиците не е при мен и не мога да видя, каква беше ножницата на кортиците на жандармерията и на полицията. Май че не изглеждаше съвсем като тази на снимките. Хммм :sm186:

            Comment


              Петлици на интендант до 1944.

              Интересувам се дали някой би ми дал информация или съвет, как са
              изглеждали петлиците на яката и пагоните на униформата на щабен офицер интендант от ВСВ като цвят? Предварително благодаря.

              Интересувам се дали някой би ми дал информация или съвет, как са
              изглеждали петлиците на яката и пагоните на униформата на щабен офицер интендант от ВСВ като цвят? Предварително благодаря.
              Last edited by ziko; 18-09-2005, 17:53. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                Parabellum написа
                Да не кажа голяма глупост но аз мисля, че малиновият цвят е цветът на Военната Полиция! :sm186:
                Не е глупост - днешната военна полиция е с малинови знаци, забравох подробности. А днешните униформи имат много елементи отпреди Девети, когато ги сменяха МО май го съветваше един запознат с ония времена човек.

                kapitan написа
                Много благодаря! А пък за кобура, който показа WW2, за този модел няма спор, че се използва още от времето на Първата световна. Но като разрових снимките, той се вижда най-рядко. Обикновено се виждат други кобури. А какви пистолети се крият вътре... гледайте и гадайте, нямам идея :sm186: :lol:
                Револвери някакви по всяка вероятност.
                Впрочем, какви са били револверите на амията и полицията до Парабелума и Беретата и ЧЗ-то?
                Last edited by ; 18-09-2005, 18:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  .
                  Last edited by ; 21-03-2006, 06:50.

                  Comment


                    Ще добавя и тук-таме Нагант-и,било то Белгийски,било то руски образци.Но това са единични бройки, които някои офицери са си закупували със собствени средства
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      Не се ли пишеше Нагани?

                      Comment


                        .
                        Last edited by ; 21-03-2006, 06:51.

                        Comment


                          valo написа
                          Смит енд Уесън - .....
                          Благодаря. Знам за парабелите, но за револверите не знаех.
                          Интерсен скок, все едно сега от ТТ да бяхме минали направо на Берета или Зизгзауер.

                          Parabellum написа
                          Ще добавя и тук-таме Нагант-и,било то Белгийски,било то руски образци.Но това са единични бройки, които някои офицери са си закупували със собствени средства
                          Ясно, мерси и на теб! Наганта май е върхът на револвера в Европа, макар, че един приятел ми разказваше за недостатъци, но забравих какво бяха...
                          Last edited by ; 18-09-2005, 22:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                          Comment


                            .
                            Last edited by ; 21-03-2006, 06:47.

                            Comment


                              A, да, това беше. И още, гилзата му май беше удължена, заради голямото разстояние между цевта и барабана.

                              Имах предвид "връх" до началото на 20 век, но май бъркам.

                              Comment


                                valo написа
                                Не!
                                Задача за самостоятелно упражнение:
                                Как ще напишеш в можествено число "Дъновист"
                                "Дъновисти" или "Дъновиси"?
                                Ще те помоля най-учтиво да си свреш иронията на друго място. На това е твърде видима ))
                                Доколкото знам тази сестема се произнася Наган и се пише Нагант на френски. Тоест Наган в множествено число ще е наган-и на български, а на френски ще се пише nagant-и (s).

                                no_Ob
                                Last edited by Док Холидей; 18-09-2005, 22:53.

                                Comment

                                Working...
                                X