Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Трябва ми информация за този вид парадна униформа.Въпросът ми е от кое време от социализма е?Това е сержантска униформа,моята е същата самоче съм я взел от офицер с капитански пагони.
    Вижте това клипче и ще видите че всички офицери и старшини са с този вид униформа а всички останали войници са с други.
    Last edited by БНА-БА; 30-04-2008, 20:37.
    Българската Армия е в сърцата ни.
    http://vbox7.com/play:eb638c1e
    http://vbox7.com/play:f18d542d

    Comment


      Униформата е въведена през 1957 г. за офицерите(носи се с брич и ботуши или прав тъмно син панталон), а сержантите я носят от 1981 г. с прав панталон от плата на сакото.
      Какво стана с линка?

      Comment


        Това е сайта. http://www.geocities.jp/utr1980/
        В него има снимки на армията на България и Полша.
        Има и униформи на България и Полша.

        Значи тоя вид униформа се е ползвал от 1957г за офицерите.Мерси много за
        информацията.
        В една война ако се бием под съветско командване,някой офицер или войник може ли да бъде награден със съветски медал или орден ако се е отличил в нещо.
        Българската Армия е в сърцата ни.
        http://vbox7.com/play:eb638c1e
        http://vbox7.com/play:f18d542d

        Comment


          И без военни действия навремето взаимно се награждаваха с ордени и медали.

          Comment


            Здравейте, първо да кажа, че това ми е първото мнение във този форум.
            Искам да Ви задам въпрос относно българските военни униформи.от доста време гледам едни вратовръзки със бродиран на тях мисля със златист конец лъв(или е значка).Също по принцип за металните лъвчета значки ако можете да ми кажете нещо.Поздрави на всички.

            Comment


              SSmart написа Виж мнение
              Това е форма зимна бойна от шаяк. Куртка с клин, който влизаше в обувките. Включва и кепе от шаяк,което е с различни жълти вертикални кантове в зависимост от званието. Ако имаше заповед можеше да се носи и с ушанка. Даваше се и на сержанти. Носеше се с колан (2 вида -офицерски и сержантски) и различни видове обувки ,включителни и ботуши. Отдолу се носеше с кафяво формено поло изплетено от различни материали. Никога не съм виждал някой да я носи с риза и вратовръзка ,но като знам какви шемети имаше нищо чудно.Използваше се само на полеви занятия и учения. Действително беше заменена с въвеждането на ко(а)муфлираната форма................
              Мисля че във парашутната дружина са носили маскировъчни халати
              ЗА славата на бъларската армия(за почест) :salute: :bulgaria:

              За вражеските армий(по 5 на нож,изколете ги)
              :sm229: :beatdeadh :fire:

              Comment


                ninjabg написа Виж мнение
                Здравейте, първо да кажа, че това ми е първото мнение във този форум.
                Искам да Ви задам въпрос относно българските военни униформи.от доста време гледам едни вратовръзки със бродиран на тях мисля със златист конец лъв(или е значка).Също по принцип за металните лъвчета значки ако можете да ми кажете нещо.Поздрави на всички.
                Това са сегашните български военни вратовръзки с бродирано лъвче на тях те се носят на парадните униформи.
                Българската Армия е в сърцата ни.
                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                http://vbox7.com/play:f18d542d

                Comment


                  Болгарские шлемы.




                  До окончания торгов остался 1 день!
                  "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                  Comment


                    Благодарности на Четец:
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      кой албум / книга

                      Ровейки се в семейните албуми открих тези две фотографии. Отпечатани са на тънка хартия, та предполагам, че са изрезки от някаква книга или албум.

                      Причината, поради която втората фотография е така зверски унищожена е, че листът е бил залепнал за гърба на първата и някой е отрязал и двете без да обърне внимание на това.

                      Някой случайно да си спомня да е виждал книга или албум с тези снимки?
                      На мен ми приличат на изрезки от списание за военна мода от началото на века ама не знам да е имало такова
                      Attached Files
                      Last edited by Изчезнал Безследно; 12-08-2009, 22:11.
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        Емблемите във Военноморските ни сили 1968* – 2008 г.

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Здравейте,

                          интересува ме дали някой знае каква униформа носи мъжът от снимката.

                          Снимката е правена след 1885г. Мъжът е бил опълченец в Сръбско-Българската война (спред семейните разкази).

                          Може ли да се каже какви са медалите?

                          Благодаря
                          Attached Files
                          Last edited by kanov; 30-12-2009, 10:48.

                          Comment


                            Kanov,
                            сканирай, моля те снимката с по-добра резолюция - поне 600 dpi - цветен скан
                            иначе е страхотна
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Изчезнал Безследно,

                              за съжаление това лято имах буквално няколко минути за тази снимка. Тя е огромна и беше силно замърсена. Отне ми много време да разкова рамката и да я изчистя.
                              Скенерът, който бях домъкнал се оказа неадекватен за размерите на снимката и затова накрая я снимах с фотоапарат. Засега мога да ти пратя всичките си (доста неуспешни) опити ако това ще помогне.

                              Ето линк:



                              По Великден ще се прибера отново в България и ще опитам да я сканирам.

                              Comment


                                Въпрос за униформа от ВСВ

                                Имам още един въпрос, свързан с униформа - то не че на предишния получих отговор
                                По мои сведения, приложената снимка е на български войници от ВСВ - първа фаза на Отечествената война - както на времето я учехме.
                                Мястото е или в България или в Македония или в Албания.
                                Може ли някой да ме просветли - това униформи от ВСВ ли са и кой род войска?
                                Attached Files
                                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                                Comment

                                Working...
                                X