Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Униформите

    Здравейте,

    На срещата споменах, че случайно се сдобих с българска униформа, която заради изядената от молци яка за малко е щяла да бъде лишена от копчетата си и изхвърлена. Смятам, че е някъде от началото на 20 век. Опитвам се да разбера с какви пагони е била. Някой случайно да има снимка на наш офицер с такава униформа, за да видя какви пагони да търся?
    Ето я и самата куртка /казвам униформа, но то си е само куртка/. Офицерът е имал поне 4 ордена, на гърдите има подшити 4 широки "уши" от дебел конец едно до друго, на тях да се закачват ордените.
    Да добавя, снимките показват дори това, което... не съществува :lol: Имам предвид, основният цвят е тъмно син, не светло син, а кантовете и яката са истинско червено, пурпурно, не лилаво, просто фотоапаратът си пада малко импресионист /или обикновен далтонист /
    А, да, също така яката има кукички и трябва да е затворена, но този пластмасов торс е с много дебел врат и не става.
    На нож!

    #2
    Българска униформа от началото на 20 век - с какви пагони???

    Баси
    Откъде го намери тва съкровище бре?
    Значи това е униформа от началото на 20-ти век .Имам книжка такава за тези униформи барабар с пагоните и цветни картинки в нея, но за съжаление е в България.На този етап не мога да ти помогна :cry:
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Здрасти! Ами един търгавец ми събира военни копчета. Униформи не се намират по принцип, много трудно и скъпо, но копчета от всякакви епохи и войски излизат много лесно и на цени от стотинки.
      Та той един ден ми връчва шепа прясно изрязани бакелитови копчета, пълен набор, плюс прясно изрязана яка с петлици, всичко това от най-простата ВСВ БГ офицерска ежедневна униформа. На въпроса ми "а къде е останалото, май доскоро е било наблизо", той ми обясни, че куртката била доста изядена от молци, затова просто отрязал яката /заради петлиците/ и копчетата, а другото изхвърлил!
      Обясних му, че е в голяма грешка, но стореното - сторено.
      Обаче човекът ми звъни миналата седмица. Имал една униформа, много изядена от молци, но както съм му казал, не отрязал копчетата, а ми я запазил цялата, ако ми върши работа. Отидох, вярно, че яката е много изядена, ама какво от това! Останалото есктра. И така, поиска 20 лева, щото не е само копчета, ами и нещо повече, останалито е история :lol:
      А за книгата това е много повече от добри новини! Няма бърза работа, като наминеш след някой и друг месец, ще съм ти много благодарен, ако дадеш да хвърля един поглед
      На нож!

      Comment


        #4
        цветовете ще ги оправим

        а не може ли да се реставрира изяденото??
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          По принцип може. От антиквари знам, че като се появи хубава униформа, но примерно така изядена, дават я на добър шивач, който сменя яката или маншетите /обикновено това е изядено/ и нищо не си личи. Обаче, те или не знаят, или не им пука, че като се светне с ултравиолетова лампа, новото ще светне като светофар Просто след Втората световна всичко се произвежда и обработва с много химикали, които светят на UV светлина. Това е адски популярен /по света/ тест за ментета.
          Но на мен не ми пука от UV-то, просто по принцип не съм привърженик на радикалните намеси. В края на краищата това си е старо историческо нещо и не може, а е не е нужно, да стане ново. Единствената поправка, която смятам да направя, е да изрежа парчета плат от същия материал и цвят /примерно от гърба на комунистически пагони/ и да ги подпъхна в дупките, така че да не "светят" такива бели.
          На нож!

          Comment


            #6
            Впрочем, ето немска офицерска куртка, така наречена Rock, от същия период /до началото на ПСВ, когато цветът Dunkelblau бива заменен от класическото Feldgrau - казано по нашенски, от сини стават сиви /.
            Удивително прилика, а? Само маншетите май са различни. Е, и копчетата. 50 години след това разликата е отново само в копчетата - но спрямо съветските униформи :lol: /не, не, тази не е моя, на един американец е, купил си я е само за да си слага одените на нея. Аз я "взаимствах" от един форум/
            На нож!

            Comment


              #7
              Книгата ще ти я сканирам като си дойда в БГ и така ще можеш да имаш информация която ти е нужна. То с едно разглеждане на книгата нищо няма да научиш.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Нови исторически книги

                Ми... айде де, идвай си Предварително много много благодарности!
                На нож!

                Comment


                  #9
                  Униформите

                  Тъй като в България навлязоха историческите възстановки все повече и повече участниците в тях започват да обръщат голямо внимание на облеклото си-т.е. униформата.За да бъдат максимално точно пресъздадени са нужни много снимков материал. Затова откривам тази тема тук. В нея ще разглеждаме униформите.
                  Като начало ще сложа тук един много хубав руски сайт съветски униформи от ВСВ.Приятно гледане!
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Бе ние скоро такова нещо няма да можем да направим, ама дайте поне да започнем примерно в тая тема да качвае хубави снимки на които се виждат униформи да речем в цял ръст. Най-ранните снимки са на наши хайдути и революционери, та чак до съвременните рейнджъри в Кербала. Та който има хубави снимки, да сканира и да пуска.

                    Comment


                      #11
                      Това е хубава идея.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        Хайде аз да открия темата с една снимка на двама български офицера. Тя е от твърдите и на гърба и има страшно много информация за ателието на придворни фотограф Карастоянова, но не и дата или нещо друго. Според продавача от който я взех е от 1886, т.е. някъде от периода веднага след Сръбско-Българската. Не знам дали това е вярно и ако някой разбира повече от униформи може да каже.
                        Attached Files

                        Comment


                          #13
                          В главната страница в връзки има някакъв сайт за униформи от древността,до наполеоновите воини.ПОнеже се интересувам бихте ли ми казали сайт за униформи от миналото.
                          Pro Deo fide et Paria

                          Comment


                            #14
                            Униформи, но от кой период и на кои войски? За българските няма нищо, поне не и в интернет, излязоха две книжки за Сръбско-Българската и Балканската и това е всичко, плюс каквото им из тези форуми като единични снимки тук-таме. А, да, и Osprey имат една книжка за Първата Световна и балканските армии, както и една за силите на Оста в Югослявия, където пише малко и за нас.

                            Comment


                              #15
                              Търся от наполеоновите воини.
                              Pro Deo fide et Paria

                              Comment

                              Working...
                              X