Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наръчник на колекционера любител

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Parabellum написа
    Чакам с нетърпение да видя с какво си се сдобил. Тези дни ще стане ли готов за показ?
    :sm310: Надявам се да стане. И щом стане веднага ще го популяризирам. И надявам се да разбера от каква пушка е. :sm100:
    Не се гаси туй що не гасне!

    Comment


      #32
      Значи каквито надписи и цифри има по острието напиши ги тук за да ги анализираме по добре.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #33
        Аз съвсем наскоро се сдобих с един тотално окаян щик за маузер к98 и като се има предвид в какво ужасно състояние е, ми се иска да опитам рецептата с колата (просто няма какво толкова да рискувам). Имам обаче един въпрос: накисването на цялото оръжие няма ли да навреди на чирените (те май са от бакелит)? Не би трябвало, всъщност, но аз да попитам, защото няма никакъв начин, по който да мога да ги сваля.

        Comment


          #34
          Заеби тази работа с колата. Вземи препарата WD-40 и напръскай щика ама яко.Остави го да му дойде акълът няколко часа и след това се опитай да развиеш болтовете на чирените-те са болт и гайка-културна работа.Ако не стане от първият път-повтори операцията с напръскването още един път. Гаранция че от вторият път ще стане.
          Махаш чирените и после обработваш метала както ти си знаеш.
          Успех!
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #35
            За изложбата

            :fire: :fire: :fire: Изложбата се открива на 30 март, от 16 часа, в София, зад Съдебната палата, в Музея на МВР на ул."Лавеле" ¹ 30. Всеки който желае може да доведе приятели и познати. :rock:
            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

            Comment


              #36
              Аз вече няколко седмици си играя да експериментирам с различни методи за реставрация върху стария щик от к98. Първо искам да отбележа, че той беше в невероятно окаяно състояние, почти реликва. Все едно някой го е държал закопан в земята: толкова беше ръждясал, че на места просто имаше бучки ръжда, без дори да се вижда канала на острието.
              Първо опитах най-стандартното: машинно масло и тел за миене на чинии. Никакъв резултат, ръжда пада, но така бих могъл да си играя няколко години преди да стигна до острието под ръждата.
              След това опитах накисване в кола, най-вече от любопитство. Пепси колата не направи абсолютно нищо, просто образува тънък слой ръждавина. Държах го накиснато в нея към две седмици, но както казах, нямаше никакъв ефект.
              Третият експеримент беше накисване в разреден оцет с топла вода. След няколко дена седене имаше резултат, като ръждата стана черна и се отстрани от доста места, особено с помощта на тел за миене на чинии и машинно масло.
              След всичко това обаче на места все още имаше ръжда, която упорито не падаше и тогава прибегнах до нещо, което никога не бих причинил на друго оръжие, а именно шкурка. Просто за да видя какво става. Ефектът беше поразително добър, веднага метала просветна а другаде си остана тъмен, но ръждата падна изцяло. Не препоръчвам това да се прави върху редки и ценни оръжия, особено върху остриета с някакви надписи върху тях или от дамаска стомана. Но върху този стар и съсипан от ръжда щик за к98, каквито има хиляди, си позволих да го направя. Обещавам снимки до няколко дена.

              Comment


                #37
                Май ще трябва да ми дойдеш на гости за да те поубочавам в реставрирането на железа.
                Като се върна от България ще си взема записките по реставрация и ще сложа тук всичко, което имам.Така всеки ще може със собствени сили да си реставрира сам нещата.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #38
                  С удоволствие бих взел няколко урока от теб, определено можеш да ме научиш на доста неща. Ето и малко снимки. Първо снимка на байонета в състоянието, в което го получих, заедно с един доста интересен датски байонет (мерси на Парабелум за идентифицирането ). Двата се продаваха в комплект (доста евтино) и аз исках този с ятаганеното острие, като впоследствие реших че не искам да ги запазя поради някои други покупки които направих, така че сега единият е по еВаъ, като другият също ще го кача там. Цените им са евтини и ако някой го интересува, да ми прати ЛС за да му изпратя линка. Както и да е, ето я самата снимка:


                  На снимката изглежда ужасно, но в действителност беше доста по-зле, толкова дебела ръжда не бях виждал никога. Ето сега и снимки след експериментите, в малко по-пригледно състояние, макар че сигурно има какво още да се желае, но на мен просто повече не ми се занимава.




                  Та това е. Надявам се и други да пускат тук идеи придружени с картинки, защото така е много по-разбираемо за останалите.

                  Comment


                    #39
                    :love63: Не знам защо, ама и ръждиви, пак изглеждат супер разните му остриета!!! Аз в съботата задигнах от битаците едно парче ръжда, което никой не поглеждаше, ама с малко масло, нафта и фина тел за съдове си стана чудесен манлихеров нож - за 88 трябва да е, че даже и с лъвче до серийния номер
                    На нож!

                    Comment


                      #40
                      Като стана дума за сребърни монети, пастата за зъби е добро средство, особено за монети от по-ново време, които са само потъмнели, търка се само с пръсти, за да не се надере гланца.
                      А за кожата, наскоро пробвах един много архаичен метод, който се оказа добър. Направих си смазка от равни части пчелен восък и гъша мас. Маста се добива, като се свари един гъши фенер и се изстуди бульона. Маста образува дебел слой върху желирания бульон. След като се отдели, се поставя да заври в метален съд и се добавя восъка. Не е задължително да се спазва точно съотношение. Като се смесят добре, след изстиване се получава нещо като грес. С нея може да се импрегнира дърво, да речем приклади - маста попива и подхранва дървото, а восъка образува филм, който след полиране с вълнен парцал придава много красив вид на дървото. Смазката може да се ползва и за промазване на хартия за фишеци, като консервираща смазка за метални части, или за смазване на механизми. Нещо такова е била смазката, с която са смазвали едно време кремъчното оръжие и дето е стояла в красивите малки бронзови кутийки, закачени на силяхлъка. Та това нещо, затоплено леко, е идеално за освежаване и омекване на стара кожа, наскоро го пробвах за ремъчката на един стар рог за барут. Па намазах и самия рог, и за това става...

                      Comment


                        #41
                        Един въпрос - някой опитвал ли е с пясък ?
                        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                        Comment


                          #42
                          mellisa написа
                          Един въпрос - някой опитвал ли е с пясък ?
                          Спорет мен е безмислено тое всеедно да я минеш с щурка , от натписите по монетата няма да остане нищо .:sm186:

                          Comment


                            #43
                            По запитване на TVV, ето моят начин за възстановяване на рог. Обикновено това, което е гризало рога, не прави дълбоки дупки и не е вътре, както червеите по дървото. Лошотое, че пораженията често са ужасни - липсват големи части от детайла, нападнат от такъв "рогояд". Аз използвам нещо като кит, направен от епоксидна смола и ситни стърготини от същия по вид и цвят рог. Наскоро възстановявах барутник за подсипен барут (по-късно ще пусна снимки) от който липсваха цели части от стените. Поставих отвън върху дупката лепенка тиксо и през другата дупка отвътре го наклепах с въпросния кит. След едно денонощие махнах лепенката и го зачистих със ситна шкурка отвън (отвътре повърхността е останала грапава, но там не се вижда). Накрая го намазах с гореспоменатата смазка и готово. Разбира се, има разлика в цвета, но стои по-скоро като естествено петно.

                            Comment


                              #44
                              Mauser написа
                              По запитване на TVV, ето моят начин за възстановяване на рог. Обикновено това, което е гризало рога, не прави дълбоки дупки и не е вътре, както червеите по дървото. Лошотое, че пораженията често са ужасни - липсват големи части от детайла, нападнат от такъв "рогояд". Аз използвам нещо като кит, направен от епоксидна смола и ситни стърготини от същия по вид и цвят рог. Наскоро възстановявах барутник за подсипен барут (по-късно ще пусна снимки) от който липсваха цели части от стените. Поставих отвън върху дупката лепенка тиксо и през другата дупка отвътре го наклепах с въпросния кит. След едно денонощие махнах лепенката и го зачистих със ситна шкурка отвън (отвътре повърхността е останала грапава, но там не се вижда). Накрая го намазах с гореспоменатата смазка и готово. Разбира се, има разлика в цвета, но стои по-скоро като естествено петно.
                              Благодаря, някой ден сигурно ще ми се наложи да използвам и двете рецепти.

                              Comment


                                #45
                                Аз съм вече тук-дневникът ми е при мен-скоро очаквайте рецепти и още такива хубавинки за реставриране.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X