Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наръчник на колекционера любител

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Re TVV

    Изчакай няколко дни и ще ти дам добри рецепти за кожа, тука покрай мен има хора които колекционират седла и друга конска амуниция ще ги питам как се справят със старата и изсъхнала кожа и ще ти напиша рецептите.
    No one can guarantee success in war,but only deserve it.

    Comment


      #17
      Schwarzlose написа
      Изчакай няколко дни и ще ти дам добри рецепти за кожа, тука покрай мен има хора които колекционират седла и друга конска амуниция ще ги питам как се справят със старата и изсъхнала кожа и ще ти напиша рецептите.
      Мерси, чакам. Подсещане и към Парабелума че ни е обещал рецепти против ръжда: някакви с електроди и легени.

      Comment


        #18
        С малко закъснение започвам.
        Особенно добри резултати при премахването на ръжда дава електролизата, която е във възможностите на всеки. За почистване на цеви например е необходима метална тръба запушена от единият край с дължина 150 см.най-важната част от установката е един зареждач за акомулатори на 12 волта.
        В съда се налива електролитен разтвор от сода каустик-натриева основа-в съотношение 50 грама на литър вода-т.е. в един литър вода се слагат 50 гр сода каустик на кристали.
        Анодът(+) се слага на металната тръба, а Катодът(-) се закача за детайла на който ще му сваляме ръждата. В никакъв случай, не трябва детайлът да се допира до стените или дъното на металният съд.
        когато всичко е готово включваме токът и се махаме от помещението където протича този процес , защото се отделя водород-абсолютно се забранява да се пуши около съда или да се пали огън, аз съм се убедил , че това нещо гърми като доближиш огън до него.
        Реакцията се оставя да продължи от 12 до 24 часа, след което токът се изключва.Изваденият детайл е с черен цвят от променените окиси-фактически това е ръждата която е станала като черна паста. Тя се остранява под течаща вода с телена четка, след което детайлът се полира до блясък.Следва антикорозионна обработка по един от начините които са ни известни-оръжейна смазка, нафта, машинно масло-който каквото има.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #19
          Я че хитро! Малко до се оправи времето, ще го пробвам! Има ли някакъв риск от повреждане на предмета?

          /и един тъп въпрос... 50 грама - говорим за просто тегло, не за някакви обемни единици или други сложни работи? /
          На нож!

          Comment


            #20
            Риск от повреда на предмета няма.това е основа, а както знаем, тя не разяжда металите като кесилината.
            Когато говорим за 50 грама това означава, че вземаш кантарчето и отмерваш точно 50 грама.Даже мен ако питаш сложи 100 грама-аз така правя.Един пакет сода каустик на кристали е 1 килограм -направо го изсипвам в 10 литра вода.То моят кюнец побира 25 литра вода
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #21
              Ъм... нещо за реставрация на монети - предимно антични, но и сравнително по-нови?

              Comment


                #22
                Виж тук съм бос.Ако са сребърни, чувал съм че лимонтузу върши добра работа за почистването им както и сода бикабронат.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #23
                  извинение

                  като начало искам да се извиня, за реставрирането на кожа намерих само единият човек но той не иска да каже нищо, опитвам се да открия другия и тогава ще ви го напиша.А за сребърните монети има специални химикали за почистване които само свалят горния окисен слой но не надират монетата както ако я чистиш с оцет и сода,чувал съм, че монетите(само сребърни)могат да се накиснат в обелки от картофи и вода и след това само се забърсват с памучен парцал и се лъсвали но не знам подробности.А бронзови и медни монети можеш да почистиш в леген с вода и веро като се накиснат малко ги почистваш с мека четка за зъби и след подсупаването им ги намазваш тънко с технически вазелин(поне така правеше мой приятел колекционер на монети.)
                  No one can guarantee success in war,but only deserve it.

                  Comment


                    #24
                    RE:Монетите

                    На борсата в Търново видях химикали за почистване на всякакви монети сребърни,бронзови,медни и т. н. така че skycycle от там можеш да си ги купиш и успех в колекционирането на монети.
                    No one can guarantee success in war,but only deserve it.

                    Comment


                      #25
                      Много ми се иска да ви напомня, че поне по отношение на античните монети, приложените рецепти са за много внимателна употреба. Защото често се забравя, че в Античността металът много рядко е бил абсолютно чист /даже не знам дали въобще има такъв случай / и ако една монета по дефиниция е сребърна, медна или бронзова, рискува да съдържа и доста количество друг метал. Още си спомням как още новак в колекционирането, се втурнах да почиствам моето първо бебе, прекрасен Ас от последните години на Калигула. Само дето в последните му години на управление съкровищницата е била толкова празна, че бронзът е бил смесван със солидно количество желязо например. А техниките на почистване на двете не са непременно не само сходни, но и съвместими. За среброто, нищо по-добро /но не винаги, за съжаление/ и по малко увреждащо от обикновенна бяла гума. Може да не помогне много, но поне никак не вреди И за бога, каквото и да им правите, не забравяйте след това да изплакнете с поне 10 пъти теглото им вода. А содата и лимонтузуто да, вършат донякъде работа.
                      Специално за бронза, вече не съм убедена дали си струва премахването на патината - в крайна сметка металът се самозащитава и една патина е като бронята на монетата, веднъж образувана не допуска до метала никакви други външни влияния.

                      Парабелум, за ръждата, всъщност се оказва по-лесно да се отстрани, отколкото да се предотврати повторната й поява За оръжия от прди век два може и да е възможно, но една ръждива монета на 2 000 години е много по-чувствителна /и малка!/. В общи линии трябва по всякакъв възможен начин да се ограничи контакта с кислород, което совен ако не сте в абсолютен вакуум или на луната, е доста трудно.
                      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                      Comment


                        #26
                        за ръждата

                        С ваше позволение ще споделя и още един скромен опит в борбата с ръждата. Преди време намерих един байонет в доста окаяно състояние. Механизмът за заключване, или както там се нарича (надявам се да ми простите невежеството и да помогнете в обучението) та да си дойда на думата беше така ръждясал, че въобще не помръдваше. По острието имаше сипаница от ръждата и най-лошото е че са го използвали кой знае за какво и върхът е пострадал - загубил е формата си. Както и да е с голяма болка го гледах и ме беше яд на тези вандали и се чувствах безпомощен. Пробвах с преобразуватели - нищо и то от сърце. И както бях отчаян и ядосан се сетих, че има едно много популярно питие, за което съм чувал много легенди, а някои неща съм пробвал. Та става дума за Кока Кола. Взех две големи бутилки и накиснах байонета. Държах го една седмица и като го извадих ръждата беше посиняла и подобно на описания по-горе случай с електролизата също с малко упорито триене със сухи парцали (не обичам вода върху оръжие) се изчисти, а ключалката заработи като нова. След това го дадох на един мой човек, който го полира с някакви специални шайби. За съжаление по обективни причини все още не е завършил финната полировка, но и така изглежда като токущо излязал от фабриката. Като го завърши ще ви го покажа и ако имаше кания щеше да е супер па макар и с леко пострадал връх. Иначе острието е супер.
                        Не се гаси туй що не гасне!

                        Comment


                          #27
                          От каква пушка е байонетът?
                          За сега най-ефикасното средство си остава електролизата, благодарение на нея съм вдъхнал нов живот на около 200 пушки-не се майтапя. Тъй като се използват основи при този процес, той не продължава корозията по метала след свършването му.
                          Пример- попадна ми през 1998 година 7 линейната руска капсулна винтовка обр.1851 година.Само че прикладът беше счупен в основата на пистолетната дръжка, като допълнително беше скъсен отзад и отпред-обаче всичко друго си беше там-броих 50лв за нея-пари си бяха тогава, като се имаше в предвид, че по него време един револвер система Булдог вървеше по 30лв без липси-и я взех. Махнах старият приклад и го изхвърлих. Цевта и механизмът ги минах на електролизата-до тогава си мислех, че съм попаднал на обикновенна френска пушка Сент-Етиен-като падна ръждата на механизмът и като излезе надписът С.О.З 1851 си глътнах граматиката, невярвайки на очите си взех шублерът и измерих цевта-шублерът показа 17.78мм или 7линии.веднага натопих цевта на електролизата, защото все още невярвах и като падна ръждата се появиха клеймата на руската приемка. Бях на седмото небе от радост, защото 7 линейните пушки излизат много рядко. И всичко като че ли свърши, цевтна беше смазана и подпряна отстрани на библиотеката ми, а механизмът със спусковата скоба и гривните-то впрочем само една гривна имаше-ги сложих в наилоново пликче.След 2 години ме споходи музата да й правя приклад взех цевта пообрах домашната прах с парчалче и установих, че за две години ръждата и то на ситно точки тук таме бе тръгнала.Веднага взех оръжейна смазка и я обърсах-тя светна отново. Обаче за да не тръгва ръждата отново , взех че лакирах с безцветен лак железните части.
                          После направих приклад - гледал съм по оригиналът-и се получи това
                          Та целият ми разказ беше за това, че след електролиза след едно смазване на железните части те издържат без никакви грижи две години преди да започват да ръждясват
                          Съжалявам ако съм ви доскучал с поредната история от моят живот :sm100:
                          Attached Files
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #28
                            :fire: Пушката ти е жестока, Парабелум! Впрочем, както и другите неща, които показваш. Не съм наясно от каква пушка е байонетът и като стане готов ще го покажа и се надявам някой да каже за какво става дума. :wall: А като гледам как се развиват нещата в сайта сигурно ти ще кажеш от каква пушка е, май ти си експерта по щиковете и байонетите :tup:
                            Не се гаси туй що не гасне!

                            Comment


                              #29
                              Чакам с нетърпение да видя с какво си се сдобил. Тези дни ще стане ли готов за показ?
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #30
                                Поствам нещо, но нали знаете, че не разбирам, открих го случайно, може на някой да му е интересно, а може и да го знаете

                                Comment

                                Working...
                                X