Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наръчник на колекционера любител

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Наръчник на колекционера любител

    Всяко историческо оръжие, което при откриването му не се намира в състояние близко до фабричното или занаятчийското , се нуждае от частична или пълна реставрация. Дори когато всичко по него блести, случай много рядък, трябва поне да го намажем с подходящо масло.. Степента на намеса с цел съхраняване на оръжието в бъдеще зависи от промените настъпили с него в резултат на различни външни въздействия- дълбока или плитка ръжда, побитости, липсващи части от дървото, метала или украсата, дупчици от инсекти, наслоявания. При всички случаи най-добрият вариянт е да потърсим специалист химик, което обаче не винаги е възможно..................

    Точно тези проблеми ще разисква тази тема . Тук ще споделя с Вас моите лични опити, наблюдения и най-важното, моят личен дневник със записките които съм си водил в България в процеса на реставриране на многото оръжия минали през ръцете ми.
    Ако някой от Вас също се занимава с реставрация или поне е чувал някоя друга рецепта -за премахване на ръжда, за реставрация на дърво и т.н. нека да я сподели с Нас.
    Надявам се, че темата ще ви хареса.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    Темата е супер и аз не знам много по нея. Понякога се случва на човек да му попадне острие, върху което има надписи направени със сребро или злато, например ятаганчета. В този случай да се търка с тел не се препоръчва, защо надписите ще се повредят. Чел съм че се препоръчва да се използва много слаба киселина, например железен хлорид или оцет, разтворена в много топла вода. За съотношението не съм сигурен, но киселината трябва да е малък процент, примерно 1:10. острието се накисва в киселината за около половин час, след това се вади и се избърсва много старателно с памучен парцал, за да не остане нищо от киселината отгоре. Пробвах го веднъж с едно малко ножче и като цяло проработи. Същият метод се използва и за проявяване на дамаската украска на остриета, за които има вероятност да има такава и не се вижда. Аз имам едно такова, но за него не мис е иска да рискувам. В случаите обаче на остриета с надпис от друг метал, когато трябва да се премахне ръждата аз за друго решение освен разредена киселина не знам.

    Comment


      #3
      Много реставратори използват за свалянето на ръжда флегментирани киселини. По принцип аз не ги предпочитам, защото след свършване на процеса, в микропукнатините на метала киселината остава и продължава да го яде
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Аз съм напълно съгласен и както казвах съм ползвал оцет само веднъж и то за да не повредя надписите по острието. Може би с електролиза да е възможно същото нещо, ама това като цяло е доста сложно.
        А ако има дърво проядено от дървояди да речем, или кост, или нещо друго такова, какво се прави? В един форум бях чел за поправки чрез изливане на безцветна изкуствена смола в дупките за да ги запълни и избие лаврите, а след това смолата се изпилвала с пили шкурка и накрая се оцветявала. Някой да е пробвал нещо такова?

        Comment


          #5
          За да се отърва от ларвите на дървояда използвам Формалин/Формалдехид. Прояденото дърво после обработвам с дървесен кит.
          Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
          Марк Твен

          Comment


            #6
            Относно дървоядите:Взимаш бензин(ако може чист но и от бензиностанция става)и със спринцовка го вкарваш в дупката на дървояда и след това запушваш с восък, нека постои 2-3 дни след това има няколко начина за оправяне на дупчицата: най лесният е да сложиш в нея клечка за зъби намазана с лепило, излишното го отрязваш и лекичко зашкурваш изчакай обче десетина дни и чак след това байцвай и лакираи.Друг по сложен начин за запушване е следния:след като умориш червейчетата и изчакаш десетина дни (за да си сигурен,че всички са мъртви),байцваш дървенията ,забърваш епоксидна смола или восък с боя и докарваш същия цвят като дървото(но това е доста трудно защото цвета се променя леко като изсъхне боята) и запълваш внимателно дупките след като изсъхне лакираш.А за кокала ще ти кажа като се прибера другия месец,имам някаква литература за реставриране на кост но не съм пробвал никога. :tup:
            No one can guarantee success in war,but only deserve it.

            Comment


              #7
              Интересно, за кост дали не може да се имползват разните му там зъболекарски материали? Те като изсъхнат наподобямат точно кост... е поне зъб , също така се направени да могат да се оцветят според пожълтяването на зъбите... Би трябвало да е много добре за дупки, цепнатини и отчупени парченца? Ама пък как се намира такова нещо... ...я тук хората с роднини-зъболекари да се изкажат
              На нож!

              Comment


                #8
                Първият етап от всяка реставрация е разглобяването на оръжието. Най-голям проблем тук са винтовете, които поради ръжда или изменана форма трудно могат да се развият. Ако приценим, че все пак няма да ни бъде толкова трудно, можем да изстържем ръждата от двете старни на винта с тъпият старничен ръб на отверка, да намажем с машинно масло и да изчакаме едно денонощие. Също така с успех можем да използваме и препарата WD-40 , той е много по-добър от машинното масло и дава винаги отлични резултати.
                Впочем най-важното условие за отверката с която развиваме даденият винт е, ширината на острието й да съответства на главата на винта. След като разглобим историческото оръжие, трябва да направим оценка на пораженията върху отделните му части и да предприемем реставрацията от която се нуждае.........
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  В Щатите WD-40 под какво наименование е известен, т.е. ако отида в супермаркета какво да тръся?
                  Друг въпрос е какво се прави за съхраняването на кожа. Ремъци, дръжки, кобури, ножници и каво ли още не често са от кожа. Направило ми е впечаткение че тя не е най-дълговечния материал.

                  Comment


                    #10
                    В САЩ също търсиш WD-40 .То това си е американско творение.
                    За кожата, когато му дойде времето ще разкрия моите тайни
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Айде от мен да мине - една малка тайна.
                      Стара, изсъхнала кожа, най- добре се обработва с глицерин. Вземаш едно памуче и започваш да мажеш-ама обилно. След като я намежеш оставяш я да поеме. Тя поема много бързо и изсъхва .Повтаряш операцията докато спре да поема. Да знаеш много е трудно.Кожата е ненаситна-като жената- все иска още и още
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        То за жената....зависи дали си вече женен за нея.... :love01:

                        А за кожата имаше некжи рецепти в тъпия вестник "всичко за оръжието" ама ги пробжах и не ми сжар6иха никва работа само потроших пари за материали! ама там фигурираше и глитцерина и ритциново масло
                        аз лично съм доволен и от простия терпентин като се понакисне кожата омеква, ама много вони!!

                        Иначе за желязото, колкото и да е коштунствено - ако искаме да спрем райдата по-добро от телена 4етка до бяло - няма, според мен. Ама разбира се, за некои експонати това е неприемливо и недопустимо! :fire:
                        ТБТ

                        Comment


                          #13
                          pereto написа
                          То за жената....зависи дали си вече женен за нея.... :love01:

                          А за кожата имаше некжи рецепти в тъпия вестник "всичко за оръжието" ама ги пробжах и не ми сжар6иха никва работа само потроших пари за материали! ама там фигурираше и глитцерина и ритциново масло
                          аз лично съм доволен и от простия терпентин като се понакисне кожата омеква, ама много вони!!

                          Иначе за желязото, колкото и да е коштунствено - ако искаме да спрем райдата по-добро от телена 4етка до бяло - няма, според мен. Ама разбира се, за некои експонати това е неприемливо и недопустимо! :fire:
                          За ръждата тези дни ще напиша една много добра рецепта. След манипулацията й, самата ръжда става черна и пада сама
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #14
                            Parabellum написа
                            За ръждата тези дни ще напиша една много добра рецепта. След манипулацията й, самата ръжда става черна и пада сама
                            ...и рецептата е...
                            На нож!

                            Comment


                              #15
                              Събота ще я напиша. тази седмица ми тръгна много кофти, но събота обещавам да напиша как се сваля ръжда по електрохимичен начин
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X