Съобщение

Collapse
No announcement yet.

помощ за определяне на едно "ножче"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    помощ за определяне на едно "ножче"

    хаиде хора помогнете да определя един нов нож от колекциата ми! казаха ми 4е бил Български боен и 4е имало и матроски такива? некои знае ли нещо?Период втора световна?
    Attached Files
    ТБТ

    #2
    Тук аз нямам идея, но е напълно възможно да е боен нож на БА, има някакви номера по горния предпазител. Може би Танкистът от Харков и Парабелум знаят повече по въпроса.

    Comment


      #3
      Веднага отговарям кво е туй чудо.
      Това е т.нар. "Нож на дневалният". Интересно ножче. Съвсем нашенско-автентично.Правено е някъде края на 50-те до началото на 70-те години на 20 век. Конструкторът на този нож лекичко е взаимствал от немският за К98к.
      Аз в колекцията си такъв нож нямам и търся за да се сдобия. Поздравления за находката.
      Колега други какви ножченца имаш?
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        За ножа на дневалния

        Парабелум е прав. Това е точно ножа на дневалния. С такъв нож и аз съм давал вътрешен наряд едно време.
        В едно огромно спално помещение имаше проход между леглата, широк около 3 м. Дневалния тръгваше от вратата и последователно, през две крачки забиваше или се опитваше да забие в дървеното дюшеме, точно такъв нож. Като стигнеше накрая на стаята го забиваше във вратата на стаята на фатмака. И после обратно и така до изхода. Затова, двата ножа които имахме за наряд, бяха строшени тотално, а остриетата им бяха отчупени и дозаточвани с подръчни средства. Каниите бяха по-запазени, защото не се удряха непрекъснато в земята.
        :sm100: След милия момент на аскерски спомени, да се върнем на темата: Този нож е въведен през 50-те години в нашата армия, като част от въоръжението на българския войник. В нашата армия съществува стара практика, обикновенния войник да има в себе си непрекъснато хладно оръжие. Първоначално това е бил щика на пушката Манлихер. Носел се е на колана , като се е закачал със специален лопус. Служел е за елемент от униформата, за хранене, самозащита и като оръжие за даване на наряди във вътрешната караулна служба. Възпят е по неповторим начин от Ярослав Хашек в "Приключенията на храбрия вайник Швейк". Спомнете си епизода, където Швейк носи любовно писмо, от поручик Лукаш до една унгарска госпожа. Там той, заедно със един свой познат от преди войната, организират масов побой над "маджарските копелета", именно като използват такива ножове. Понеже става дума за побои със войници от същата императорска войска от която са и те, битката се води като се навива колана около ръката и се удря с ножа , както е в канията.
        След ВСВ, в нашата армия навлизат руски оръжейни системи, които нямат щикове или те са несменяеми. Става дума за карабините Мосин обр. 1944 г., които имат сгъваем щик и картечните пистолети Шпагин и Судаев, които нямат щик. Манлихеровите ножове са извадени от въоръжение и употреба. Възниква въпроса за отделното въоръжаване на редовия състав, както от обикновенните, така и от специализираните поделения, с нов модел ножове. Така, преди войската ни да се превъоръжи с автоматично оръжие -АК47 и модификациите му, които имат стандартно окомплектоване със щик-нож, се въвежда въпросното изделие.
        Ножът е разработен и въведен на въоръжение за да запълни нуждата он индивидуално хладно оръжие. Първоначално се е произвеждал в ДИП "П.Енев"-Габрово, а по-късно там са се правели само остриетата, а останалите части са се комплектовали и сглобявали в завод "Ивайло", във В.Търново. Има следните размери:
        -Обща дължина - около 300 мм.,
        -Дължина на острието - около 185 мм.,
        -Широчена на острието - 25 мм.,
        -Дебелина на острието - 5 мм.
        Ножът е изработен от цяло парче метал, върху което са заварени гарда и накрайника, от по две парчета, профилирана ламарина. Острието е едностранно наточено и има двустранно фрезован жлеб. Металните части са оксидирани. Чирените са от черна пластмаса, закрепени с два винта. Има по-ранни образци, на които накрайник липсва. Канията е изработена от светла, кафява или черна кожа с единичен шев отзад. Лопус в стандартния и познат вид, не е предвиден, затова е изготвен носач, закрепен с два нита за ножницата. Има и вариант с 4 нита. На носача има зашита кожена лента с копче тип "тик-так", за да не изпада ножа и да не се губи.
        Ножът беше много популярен във войската, но не можеше да се закупи по нормален начин. Така някой ценители предпочитаха, т.е. бяха принудени да го "загубят" и да го платят независимо от цената, а после да си имат скъп спомен от казармата.
        Изделието има и някой дефекти, които при ежедневната експлоатация се показваха. Има серии, остриетата на които са презакалени и при непохватно забиване се трошат при гарда и в края. Някой военни специалисти, намират дължината на дръжката като малка и неудобна за захват, особенно когато ножа се ползва при обучението за ръкопашен бой, в разузнавателните поделения на БНА. Но за редовия състав, това беше един не особенно ценен, но много необходим спътник в службата. Освен другите дейности, ножа отваряше превъзходно консервите с русенско варено и това го правеше незаменим за войската.
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          #5
          А има ли нещо верно в една история, която съм чувал - че тези ножове са направени чрез изпиляване на щикове Маузер К98? Не знам доколко е истина това, обаче е факт - колкото съм виждал с кожена кания, толкова и с метална. Даже някой казват, че металната е оригиналната. Както и да е, всички метални кании имат на върха си топче. А на топчето - немското орле щампирано /печат, слаган на всичката немска екипировка, като знак за годност/, защото чисто и просто това са кании К98, скъсени откъм горната страна!
          С други думи, металните кании 100% гаранция са от К98, обаче за самите ножове, дали са "наново" направени, или са преработени щикове?
          На нож!

          Comment


            #6
            Благодаря на танкиста от Харков за подробната информация относно това ножче.
            Колкото до това дали са преправяни от ножове на К98к съмнявам се. До преди няколко години всичките К98к и ножовете за тях се числяха в резерва.Обаче вече ги няма. Карабините ги претопиха, пригладите ги изгориха, а ножовете половината продадени зад граница , а другата половина претопени
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              За войнишките ножове

              По темата за войнишките ножове може да се допълни още доста. Става дума , че в това което написах, не беше засегната темата за курсантските ножове. А освен войнишкия нож, през 50-те години, се въвежда и нож за курсантите от военните училища. Той се е носел от тях извън строя, при отпуски и паради, като важен елемент от военната униформа. Използва се до 1985 г., когато се заменя със стандартния офицерски кортик въведен за сухопътните войски и ВВС (този с партийния дом). Курсантския нож продължава да се носи още няколко години, от школниците на ШЗО "Хр. Ботев" (разузнаватерната рота), в някой от комендатурите и в парашутната бригада в Пловдив.
              :sm100: За да се отличава от обикновения нож, курсантския има някой малки разлики. Основното е, че е с метална кания и заедно с нея е никелиран. Иначе особенни отлики във формата и технологията на изработка няма. Размерите са същите, като острието е с няколко милиметра по-късо. Канията е метална и има две метални лентички за закрепване на гайка носач от изкуствена, бяла кожа. Тя е била много нетрайна и затова по-късно се срещат с платнена и с кожена гайка. Има и ремъче за прикрепяне на дръжката, със копче тип "тик-так". На гарда е щемпелован 5-цифрен номер.
              :sm229: Върха на канията е с метално топче. Това е защото за изготвянето им са ползвани налични трофейни кании от Маузер К-98 и вероятно от излезлите от въоръжение манлихерови ножове. На някой от тях действително личат щемпели за военна приемка. Те са се скъсявали до необходимите размери, като пластините за задържане на щика също са използвани вторично.
              Производството на курсантския нож е в същите заводи - "П.Енев"-Габрово и "Ивайло" - В.Търново. Сега известно количество е запазено по военните складове и доколкото подочух преди време, може да се купи на прилична цена. България обаче е страна на чудесата и може това което Ви казвам вече да не е вярно. Сори!
              Attached Files
              Last edited by танкиста от Харков; 10-12-2004, 15:07.
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #8
                Още един курсантски нож

                Капитана пита за маузеровите щикове. Действително са ползвани за изработката на курсантски и войнишки нож на нашите ВМС. Така, че Парабелум може да не се съмнява! Нали сме страна на чудесата.
                :sm100: В българските ВМС има стара традиция, курсантите още по време на обучението, сами да изработват свое парадно, хладно оръжие -самоделен кортик. Той продължава да се носи към парадната униформа и след производството в първо офицеско звание. Така до 50-те г. тези кортици са се правели от четиригранни щикове от пушка Мосин, като са се скъсявали до приета стандартна дърлжина. От месингова пластина се е оформял гард, а от канията на щика се прави кания с носачи (наричали са ги пастъци), за колана. Дръжката е от бяла пластмаса, която накрая се задържа от месингова гайка. Ако успея ще направя снимка на такъв кортик и ще я видите всички.
                През 50-те г. се възприема идеята, към униформата на курсантите и някой категории матроси, да се въведе стандартен, щатен, параден нож, за носене извън строя, по подобие на ножа въведен в сухопътните войски и ВВС. По стара традиция, за да се отличава, не е бил въведен описания по-горе курсантски нож, а е осъществена преправка на извесно количество маузерови щикове. Имам подозрение, че това е било направено във флотския арсенал, от техни наличности.
                Ножа представлява изрезка от оригиналния стандартен маузеров щик. Задната част на дръжката с бутона за заключване към цевта е отрязан. Това е направено под ъгъл, за да се премахне и жлеба, който служи за усилване на закрепването на щика към пушката. Острието също е скъсено до 185 мм. Ножницата е същата, както на другите курсантски ножове. Общата дължина е 300 мм., като цялото изделие е никелирано. Оригиналните чирени са подменени с такива от черен текстолит, като са закрепени с два никелирани болта.
                През 80-те г. е въведен офицерски военоморски кортик, със специален колан и пастъци, който заменя описвания нож при курсантите. Но той продължава още няколко години да се носи от матросите в някой от поделенията по морето. :fire:
                РР. За да съм толкова много обстоятелствен ми помогнаха публикациите на моя добър приятел Р.Стоянов, който има колекция от такива ножове и много им се кефи. :lol:
                Ето един такъв нож, като за качеството на снимката се извинявам предварително!!!
                Attached Files
                Last edited by танкиста от Харков; 10-12-2004, 15:09.
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #9
                  Днес, в някои случаи, такъв нож се подарява като награда.
                  Стоманата не е лоша и позволява добро заточване.
                  Не е като сегашните ножове на калашниците.

                  Eдно уточнение - дръжката е от бакелит.

                  Аз също нямам такъв нож.
                  scharfschutze ®
                  _______________________________________
                  Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                  Comment


                    #10
                    BLAGODARNOSTI

                    Blagodaria na vsi4ki za vkliu4vaneto! mnogo mi pomognahte! Niama drugi takiva tuk zasega no 6te svirkam ako izleze!
                    ТБТ

                    Comment


                      #11
                      Абе докато чакаме да свирнеш, я вземи че напиши какви ножченца имаш и какво ти се повтаря.Можем да разменим нещичко
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        веднага отговарям!

                        ножчетата ми за размяна не са много, изобщо колекцията ми е още в зародиш, имама един зипК98 немски с все пе4ати и кания(съвпадащи) носача е доста странен и е вазможно да не е оригинален, тъй че ще го пусна да кажете мнение. пак и изобщо -понеже съм скромен ще пусна в тема отделна некои нещитца!
                        Attached Files
                        ТБТ

                        Comment


                          #13
                          Определено носачът не изглежда като носач за к98, може да е от нещо друго, ама нямам идея какво. Този има ли писпособление за закачване към колана, че от снимката не виждам? Ако няма, много вероятно е да е повреден.

                          Comment


                            #14
                            Лопусът-така се нарича носача за колана- не е оригинален.Оригиналният не е толкова широк. А иначе ножчето си го бива.Честито!
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #15
                              Танкиста е прав, правени са точно от щикове за К98 Маузер, като оригинала е със никелираната (хромираната) кания и кожената каишка, а параден за авиацията и флота е бил с бяла каишка от изкуствена материя. Все още могат да се намерят по няколко бройки консервирани из някои поделения....




                              Понеже имаше запитване, пускам снимчица на оригинален лопус за щик от К98 Маузер.



                              Колкото за оригиналните щикове за К98 Маузер - въобще не са свършили, има ги достатъчно, добре консервирани и обвити с грес, в няколко военни поделения ! Също и тези от Манлихера М95....
                              Понеже снимките са големи, за да не задръствам форума, пускам само линкове :




                              http://www.galery2.malki-obiavi.com/bayonets04.JPG


                              И малко радост за окото :


                              Comment

                              Working...
                              X