Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой какво колекционира?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    танкиста от Харков написа
    :fire: :fire: Отново се обръщам към всички мераклии, стрелци и колекционери. Не стреляйте с исторически и стари патрони. Повтарям се от някъде другаде но те понякога струват повече от оръжието с което стреляте. Сега ще ви разкажа как като неразумен младеж щях да се преселя в отвъдното точно с такъв стар патрон.
    Имах преди време един К-96 (да!, точно такъв!) Много готин, произведен за турската армия. Трофеен от Одрин. Със знак -султанска тугра отстрани. От 1907 г. По един американски каталог от 2000 г. струва само 11-15 хилки. Зелени! И реших аз, да пробвам едни стари патрони. Германски, ВСВ с метални гилзи. Слагам един в патронника и ще гърмя в стрелбището на министерството. Но нещо в мен ме ръчка и аз почти несъзнателно се скрих зад една колона и само ръката ми се подава. И като гръмнах, се чу някакъв трясък и патрона детонира. Удара назад беше толкова силен, че откъсна горната част на петлето и го заби на два метра отзад в стената. Ако мерех прицелно, щеше да ми влезе в окото и чак до малкия мозък. И чао. Да, ама не! И сега съм жив и пак съм тук и Ви призовавам! Не стреляйте със сбиротъци, боклуци и стари патрони. Тях ги колекционирайте, разменяйте, продавайте и се кефете на живота. После докато намеря ново петле, се изпотих, да не казвам колко пъти и къде.
    Един приятел имаше запазена пушка мисля че беше Лебел. И той с някакви стари патрони се пробвал. Обаче се сетил да я върже на едно дърво и с канапче дръпва спусъка. Следва детонация и целия затвор излита назад и после го търсил два часа из полето. и сега няма запазена пушка а изчанчена тояга.
    Е имал съм и по-леки случаи. Например пробвам едни стари патрони 380 АУТО(къса деветка). С едно измислено чудо наречено Берета 34 Пума. Патроните гърмяха много слабо и нямаха душа да презаредят, а някой само изпушваха, като настъпен фас.
    :fire: Така че не стреляйте със стари или правени патрони.Те ще Ви донесат само неприятности ! :twisted:
    Вече не го и правя.
    А Маузерът в Теб ли е още? Понеже събирам оръжието на турската армия този модел ме интересува-просто искам да го пипна и да го разгледам. Интерес за мен представляват надписите и туграта на султана
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #32
      Кой какво колекционира?

      "Опитвам" се да колекционирам леко пехотно въоръжение от периода 1880-1945 с акцент на онестрелното оръжие, но от служба КОС здраво ме спъват. То и от от към финанси не е лесно но се стараем. И като се сетих Parabellum ти ли си човека които би могъл да хвърли светлина върху произхода на една сабя?
      Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
      Марк Твен

      Comment


        #33
        Аз колекционирам пластмасови и гумени войници.
        По последно преброяване (прз миналия век), те наброяваха около 800-900 човечета - индианци, каубои, рицари, хитлеристи, червеноармейци, моряци и какви ли още не. Имам някъде у дома 2 къщички (за тях) в стил "каубойски град" и много дървени трупчета, с които, като дете, майсторях "замъци, укрепления, деми и други такива неща...

        С помощтта на този "инструментариум" успях да се усъвършенствам като историк - всички сражения, които изучавах в училище, минаваха през "проверката" на моите пластмасови и гумени армии...

        Жалко, че не ми остава време да си поиграя пак с тях.
        А, някога, бях(ме) млад(и)... :cry:

        :1087: :wall:
        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

        Comment


          #34
          Ефрейтор Николов написа
          "Опитвам" се да колекционирам леко пехотно въоръжение от периода 1880-1945 с акцент на онестрелното оръжие, но от служба КОС здраво ме спъват. То и от от към финанси не е лесно но се стараем. И като се сетих Parabellum ти ли си човека които би могъл да хвърли светлина върху произхода на една сабя?
          Амиииииии щом някой ме е препоръчал значи аз съм този човек.
          казвай какво те мъчи-излей си мъката - ако търсиш нещо намира ми се това онова за размяна. Ти какво имаш за размяна?
          Също така добър съвет може да ти даде и Танкиста от Харков относно закона и за колекционирането на леко огнестрелно оръжие от този период.
          Аз по-принцип колекционирам оръжие от периода на Руско-турската Освободителна война, но и по-новото не ми е чуждо
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #35
            Parabellum написа
            Амиииииии щом някой ме е препоръчал значи аз съм този човек. казвай какво те мъчи-излей си мъката
            Добрееее. Веднага щом се докопам до цифрово апаратче ще ти пусна снимки на сабята, а за размяна ще видим
            Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
            Марк Твен

            Comment


              #36
              За колекционирането

              За мераклиите да колекционират огнестрелни оръжия бих предложил следните действия:
              :sm186: На първо място, мераклията трябва да се огледа и да потърси в селището където живее, има ли сдружение на колекционерите на такива предмети. С други думи - има ли клон на Националното дружество "Традиция". По традиция, сбирките на организираните членове на дружеството, стават в четвъртък вечер, в подходящи помешения. В София за сега сбирките са в стрелбището на Младежкия дом (бивш Лиляна Димитрова), сега Средец, до парка Заимов и до Английската езикова гимназия. Клонове има и в още 20 населени места. Много са активни колегите от Пловдив, Панагюрище, Благоевград и Шумен. В момента част от клубните членове се намира в Чехия - селцето Славков - бивше Аустерлиц, където участват в ежегодната възстановка на битката с Наполеон.
              След надушване на магаретата, мераклията трябва да посети служителя от КОС в Районното полицейско управление. На него трябва да заяви, че желае да стане официален колекционер на оръжия, които са на разрешителен режим. От полицейския служител ще му стане ясно, на какво ходене по мъките ще трябва да се самоподложи. Има и такса - 50 лв. За всяко отделно оръжие се вади отделно разрешение. Пак повтарям, става дума за такива, които са на разрешителен режим. Съвременните пистолети, ловни пушки и карабини са на такъв режим. В МО преди няколко години започнаха да разпродават военни потреби и оръжие -годно и излязло от производство и въоръжение, някъде до 1945 г. Така, голям брой официално регистрирани колекционери, станаха законни притежатели на чудни годни оръжия - Тежка картечница Максим-Соколов, Лека картечница МГ-34, картечни пистолети ППШ, Судаев, ЧЗ-323, пушки и карабини Манлихер и Маузер, даже и автомат Стг-43. Оръжията се обезопасяват по специален начин, без много да се повреждат. В патронника се набива бронзова втулка, на която има монтирано стоманено въженце, което минава през цевта и излиза от дулото. Не е най-доброто, но все пак запазва целоста (и цената)на изделието. А аз съм виждал пистолет Валтер ПП, с дарствен надпис от Хитлер, така унищожен и помлян, т. е. обезобразен, че да ти се приплаче. И към 10 000 евро, които струва, също батисани!
              Когато получите разрешението от КОС, може да идете и да си закупите оръжието. Тук става дума само за лицензирани фирми, които продават и търгуват с такава техника. Укриваната на тавана, още от дядо Ви Манлихера, не може да се регистрира, дори и да имате такова желание. Съгласно закона, като я намерите, нямате право да я пипате, а тутакси да хукнете, да викате полиция. Иначе, кофти майна работата!!! Няколко години се борим, да се възприеме т. нар. "амнистия". Това значи за определен от закона период, например - 6 месеца или 1 г. да не се пита, от къде е пушката или пистолета на дядо ти. А да се регистрира официално, както си му е реда. Така, дълги години кътаното от почти всички български семейства и считано от закона за незаконното оръжие, ще намалее драстично. Но незнайно защо, това не се приема от нашите законодатели. Засега.
              Оръжието на разрешителен режим, всъщност е това, което е образец или произведено след 1870 г. В него влизат и по-ранните варианти на Манлихерата преди 1895 г.
              Last edited by танкиста от Харков; 01-12-2004, 12:10.
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #37
                танкиста от Харков написа
                След надушване на магаретата

                В МО преди няколко години започнаха да разпродават военни потреби и оръжие -годно и излязло от производство и въоръжение, някъде до 1945 г. Така, голям брой официално регистрирани колекционери, станаха законни притежатели на чудни годни оръжия - Тежка картечница Максим-Соколов, Лека картечница МГ-34, картечни пистолети ППШ, Судаев, ЧЗ-323, пушки и карабини Манлихер и Маузер, даже и автомат Стг-43. Оръжията се обезопасяват по специален начин, без много да се повреждат. В патронника се набива бронзова втулка, на която има монтирано стоманено въженце, което минава през цевта и излиза от дулото.

                Когато получите разрешението от КОС, може да идете и да си закупите оръжието. Тук става дума само за лицензирани фирми, които продават и търгуват с такава техника.
                Виж сега танкисте не прибързваш ли малко да да определиш всички членове на 'Традиция' като магарета?
                За това, че да получиш разрешително си е трудно въобще не ми се говори.
                А МО разпродава а? :lol: без съответните връзки ми се иска да те видя как ще си купиш нещо! и прощавай ама за да си вземеш MG-34 и Stg-43 трябва чичо ти да е генерал... :x
                И много странно обезопасяване описваш. В Стара Загора косаджии са доволни на алуминиева тапа в патронника залята с червен восък и техен печат в него :nod:
                Къде пък има фирми които продават? Осен магазина на МО и МВР за други нещо се не сещам.
                Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
                Марк Твен

                Comment


                  #38
                  Освободени от контрол оръжия

                  Списък на освободените от контрол оръжейни системи произведени до 1870 г.

                  Пушки и карабини


                  1. Драйзе -1841 г.
                  2. Албини -1863 г.
                  3. Карле -1867 г.
                  4. Шаспо -1866 г.
                  5. Баранов -1869 г.
                  6. Крнка -1869 г.
                  7. Бердана ¹ 1 и ¹ 2 -1868 г.
                  8. Пибоди -1862 г.
                  9. Робъртс -1868 г.
                  10.Шнайдер -1865 г.
                  11.Спрингфийлд -1869 г.
                  12.Уинчестър -1866 г.
                  13.Ремингтон -1866 г.
                  14.Грин -1867 г.
                  15.Венцел -1866 г.
                  16.Пибоди-Мартини -1869 г.
                  17.Спенсър -1860 г.



                  :nworthy: Револвери:

                  1. Смит и Уесън -обр 1, обр 2, обр 3, -1869 г.
                  2. Колт -1851 г.
                  3. Стар -1856 г.
                  4. Ремингтон -1861 г. (1858)
                  5. Лефуше -1851 г.
                  6. Галан -1868 г.
                  7. Льома -1859 г.
                  8. Перин -1859 г.
                  9. Гуариеро -1860 г.
                  10.Уебли -1865 г.
                  11.Трентиер -1853 г. (вероятно револвер Фронтиер)
                  12.Адамс -1851 г.

                  Има още много модели на пушки, карабини и револвери, които не са, а трябва да се прибавят към тези посочени от КОС оръжия, и които не трябва да са на разрешителен режим. С други думи, можете да си ги колекционирате и да си ги правите, каквото си искате.
                  Last edited by танкиста от Харков; 01-12-2004, 15:19.
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #39
                    В отговор но въпросите на ефрейтора

                    :wall: За краставите магарета.
                    Вярно, че членовете на НДрТр не са всички магарета. Вярно, че има и други, които не са организирани и даже по чисто нашенски мурафет, работят за да пречат на дружеството. Веднага ще дам пример за дейноста на Валери Спасов-собственик на вестник ВзаО. Той повече от 10 г. паразитира върху труда на любители на тематиката с писмовни възможности, за да се обогатява и да пречи на законодателното решаване на колекционирането.
                    :fire: За разрешителните:
                    Дават се разрешителни. Службите КОС не ни харесват, защото просто трябва да си гледат работата, а те считат колекционерството за допълнително натоварване. Но има закон и те са длъжни да го изпълняват.
                    :nworthy: За връзките:
                    На всички мои познати, които си купиха от изброените оръжия, не им бяха необходими никакви връзки и никакви чичовци генерали. Ела в клуба в София и ще те запозная със собствениците на такива нещица. Тези, които имаха надлежното разрешително, място за съхраняване(разбирай, каса или нещо подобно) и при наличност в склада на МО, си ги купиха и сега ги имат. Те бяха евтини, но бяха малко и като че ли в последно време се изчерпаха. Единствено съм чул, че са ползвани връзки за закупуването на едно СтГ-43. А тежките и леките картечници ги изкупиха много бързо. И сега ги предлагат в оръжейните магазини на фантастични цени!
                    :1087: За обезопасяването:
                    Описаният начин на обезопасяване беше приложен след влизането на закона в сила. Бай Илия Рачев (лека му пръст), показа един съвременен пистолет с такова обезвреждане. Описания от теб начин също се практикува в последно време. За мен той е по приемлив, но ще се съгласиш, че има определени опасности, за неправомерно ползване, не по предназначение.
                    :wall: За фирмите:
                    Става дума за магазините на МО и МВР, както и за оръжейните магазини в страната. Те са лицензирани и официално могат да продават оръжие при представяне на съответнотто разрешително. Освен съвременните оръжия -късо -пистолети и револвери и ловно -ловни пушки и нарезни карабини, някой от тях вече предлагат и по стари системи. И споменатата тежка картечница с космическите цени. Като пример -наш член си купи от фирма "Елмет Инжинеринг" много хубаво, чисто-ново пистолетче ЧЗ, кал. 6.35 мм. Друг пък си купи колекционен Глог 19, с дългия 32-патронен пълнител.
                    Това е ефрейтор!
                    Last edited by танкиста от Харков; 01-12-2004, 15:22.
                    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                    Comment


                      #40
                      отговор на ефрейтора

                      :nworthy:
                      Тъй Вярно г-син офицерски кандидат!/танкиста от Харков/
                      Общо взето си прав за почти всичко, но посмъртно не мога да се съглася че придобиването на оръжие от магазина на МО е лесно. Висял съм чакайки да отворят по средата на работния ден достатъчно пъти /дали пък не съм просто карък?/ и когато за мен "а... свършихме ги вчера" то някои са отивали след мен и за тях е имало... :wall:
                      и за тапите... ами предполагам че нашите косаджии разчитат на добре развитата ни гражданска отговорност и лично аз съм доволен че ми се гласува такова доверие.
                      Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
                      Марк Твен

                      Comment


                        #41
                        танкиста от Харков написа
                        Глог 19
                        Това като глогиня ли е

                        фирмата е Glock, т.е. Глок
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #42
                          Е някой правила имат изключение. Едно приятелче в България член на Традиция успя да си регстрира турски Маузер обр.1903 година. По принцип КОС трябва да дава веднага разрешение на хора които имат документ за колекциониране на оръжие щом те намерят в някой таван или мазе "съвремено оръжие"
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #43
                            За ефрейтора

                            Добре бе ефрейтор! Като толкова имаш зор за оръжие, а не ти дават да си купиш, пък и ти потърси някакви връзки! Ще питам един човек и ако той се навие, може да помогне с нещо. В отговора аз съобщавам законния начин. А това, че ние го четем закона по нашенски, си е лично наше нещастие и орис. Затова преди години власите разправяли на българите: -Вие с Вашите връзки, таковахте майката на Нашите рушвети. И е вярно!
                            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                            Comment


                              #44
                              :1087: За да се върнем към темата на страницата Ви пускам един гъдел за разпознаване. Дано снимката е достатъчна за де се сетите какво предлагам. Успех!!!
                              Attached Files
                              Last edited by танкиста от Харков; 03-12-2004, 14:04.
                              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                              Comment


                                #45
                                И 3 пъти по-малка да беше, пак ще го позная!!!! :love63: :love01: :love01: :musik25: Ама айде да си трая, да видим другите А за списъка на образците оръжия - сърдечно благодаря!!!!!!!!!! :tup: :tup: Като цяло, изключително полезен списък и инструкции за разрешителни!!!
                                На нож!

                                Comment

                                Working...
                                X