Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Револвер Наган обр. 1895 - реставрация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Револвер Наган обр. 1895 - реставрация

    Преди известно време баща ми донесе вкъщи един револвер нагант.Пистолета не е пощаден от времето,но според мен е възможно да се реконструира.Но съм убеден,че това е доста сложна работа и ако е възможно искам да ме посъветвате какво точно да направя.Смятам че като за начало ще бъде добре да науча повече за историята на това оръжие,но най-интересния сайт когото открих ( http://images.google.com/imgres?imgu...UTF-8%26sa%3DN ) за мен е почти неразбираем....ех този руски език. Баща ми предложи дори да изработи дръжки за пистолета от кост(за което също съм му благодарен).Да попитам трябва ли разрешително за такъв пистолет,или не?Ако някой знае как и може да помогне нека заповяда. Ще се опитам да приложа и няколко хубави снимки на друг револвер нагант...
    "На рилеца герой
    титан калимански,
    герой от Булаир
    с гърди от желязо
    и воля от гранит."

    #2
    ---

    Произнася се "Наган"

    Ако не е обезопасен (т.е. ако може да стреля), разбира се, че трябва разрешително. А вече за реставрацията ще се изкаже Парабелум, това му е професията все пак
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Мдаааааааа, много интересно револверченце. Ето инфо за него.Снимки няма да слагам, защото вече има.

      НАГАН обр.1895


      През 1895г., в руската армия се приема модерният за своето време револвер “Наган” обр.1895 г.Той носи името на фамилия оръжейници от белгийският град Лиеж-до 1900 г. Това са Леон и Емил, а след това Шарл и Морис.Фирмата им съществува до 1928г и произвежда оръжия и автомобили.Може да се припомни, че Емил Наган в сътрудничество със Сергей мосин внася свой дял в конструкцията на пушката “Мосни-Наган”обр.1891г., известна още като трилинейка.
      Към историята на конструирането на нагана би трябвали да присъединим и известният белгийски оръжейник Анри Пипер,известен у нас с револверът си приет на въоръжение в българската армия в ограничено количество.като използва някои дотогавашни идеи,Пипер изработва няколко подобрения в револверите си,едното от които е подвижността на барабана с цел по-добра обтурация.Братя Наган купуват тези идеи и ги патентоват във Франция-1892г и в Англия 1894 година.
      За да завърша кратките бележки по конструирането,би трябвало да спомена, че наганът е представител на едно цяло семейство револвери разпространени във френската и швейцарската армия.
      Рамата на револвера е цяла,а зареждането и изхвърлянето поединично.Задната част на Корпуса е съставена от две надлъжно прилепващи се части,което е оригинален отличителен белег за споменатото семейство револвери.
      Движението на барабана напред е едно съзнателно замислено конструктивно решение с цел да не се допусне прорив на барутните газиве между изхода на камерата на барабана и началота на цевта.За да се постигне замисълът, се използват три основни въведения:
      - Придвижването на барабана напред е под въздействието на механизъм,задвижван от ударно-спусковият механизъм.
      – Цевта,навита в корпуса се подава навътре с около 3мм, с конусно скосен ръб.В предната част на барабана са издълбани гнезда в патронниците за прилепване към тази част на цевта.
      – След изстрел барабанът се връща назад под въздействието на спирална пружина,разположена между остта му и метална втулка.
      През 1910г е направен опит за усъвършенстване на нагана,който не достига повече от етапа на техническо решение-барабан подобен на този на френският револвер обр.1892г.Издаден е и патент за този т.нар. “Специален образец” от 16 юни 1913г.Произведена е и малка серия, но започва Първата световна война,новостите слизат от работните маси,за да отстъпят място на масовото производство на известните образци.
      От “Наган”обр.1895г са се произвеждали две модификации-за войници и офицери.Между тях има само една разлика-револверът,предназначен за войници, е с просто действие/сингъл екшън/.Трябва да се опъне петлето с ръка и след това да се натисне спусъкът.Офицерският наган е с двойно действие.С него може да се стреля и чрез натискане на спусъка,при което се взвежда и спуска ударникът
      В годината на приемане на нагана руската армия е в процес н превъоръжаване с трилинейни винтовки обр.1891г.Затова първото количество от 20 000 броя револвери е произведено в Белгия до 1898г.От същата година започва производството в Императорският тулски оръжеен завод,като за 5 години-1898-1902 са произведени 180 000 броя.През 1903г са произведени 5000 екземпляра,а през 1904г-3392.По време на руско-японската война количеството значително нараства:1905-64 830,1906-62 917 броя.През периода 1908-1910 са произведени 38 133 броя офицерски и 5200 войнишки.
      Според руският мобилизационен план от 1910 и допълнен през 1912г., се предвиждат 436 210 револвера в армията.На 20 юли 1914 те са 424 434.цената им е средно 27 рубли.За да се покрият загубите на руската армия,на 18 септември 1914 е заповядано да се произвеждат по 25 000 броя на месец.През 1915 производството достига 131 842.
      Освен в Белгия и Русия наганът е произвеждан и в Полша.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Един съвет. Като тръгнеш да разглобяваш чирените-тва са дървените дръжки-, ще видиш, че през тях минава щифт. В никакъв случай не се мъчи да го избиваш.Това не е щифт а болт. Слагаш револверът в това положение
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Виждаш ли двата болта над дръжката? Развиваш левият.Десният не го пипай, той държи пружината, която застопорява портичката за зареждане на барабана.
          Та значи развиваш левият болт и дясната дръжка на револвера заедно част от задницата му пада. От вътрешната старана ще видиш главичката на болта, който държи дръжката на револвера към металната пластина, която в този момент е отделена от рамата. По аналогичен случай е закрепена и лявата дръжка към корпуса на револвера.С болт от вътре.
          Много внимавай след като си отворил револвера да не счупиш Бойната пружина. Тя е V образна кована.Счупиш ли я няма да можеш да направиш друга. Ще трябва да чакаш, аз като се върна в БГ да ти изкова нова, но едва ли ще ми се занимава с това.
          Айде късмет и никакви шкурки и шмиргели.
          А сетих се и още нещо. Смени името на темата казва се "Реставрация" , а не "реконструкция"
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #6
            В хода на резмислите около реставрациите, много оръжия /и огнестрелни, и хладни/ имат една такава синкава оксидация, която с времето естествено се износва. И на места я има, на места я няма. У деин приятел видах флакнче с течност, която прави такава оксидаия, май се наира по оръжейните магазини. Полезно или противопоказно е използването й?
            На нож!

            Comment


              #7
              Оксидацията се слага за да не раждясват оръжията бързо.Това в никакъв случай не означава, че щом едно оръжие е оксидирано то не трябва да се чисти.
              Използвай оксидацията. Което оръжие е било със синкава оксидация възстанови го в първоначалният му вид.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Честно казано половината неща вече съм ги направил,тоест лявата част я бях отделил още преди да прочета съвета ти,а дясната и не съм мислел да я махам,щото май не може. .За така наречената бойна пружина ще кажа,че цялата е ръждива...Също така имам един основен проблем...Пистолета реално не може да възпроизведе повече от един изстрел,защото барабана не се превърта при натискане на спусъка,а и спусъка засяда точно преди да се опъне до край.На какво се дължи това?
                Между другото за заглавието на темата...ще променя заглавието,но ще се оправдая,че просто не се бях сетил за думата РЕСТАВРАЦИЯ.
                "На рилеца герой
                титан калимански,
                герой от Булаир
                с гърди от желязо
                и воля от гранит."

                Comment


                  #9
                  Трябва аз да го погледна. Явно дотиквача на барабана нещо се прави на интересен и не работи както трябва. Не го мъчи. Защо не го накиснеш в нафта да си постои няколко дена. Бойната пружина ще трябва да я махнеш и да я почистиш.Барабана също ще трябва да го свалиш от рамата.
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Наган

                    Съветът на PARAB... e много уместен.Свари го във силен разтвор от веро и нафта,веро и вода също става/без да нагряваш пряко нещото/.Подсуши перфектно,потопи го в смазка и пробвай механиката.Внимавай със застопооряващото винтче на халката за ремъка/има момчета,които се опитват да отвия въпросната халка директно и я чупят/.
                    Last edited by майор; 07-04-2009, 13:39. Причина: моя грешка
                    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                    Comment


                      #11
                      Олеле, съживяване на тема от преди пет години!

                      Междувременно Наганите са се размножили !



                      Обаче трябва да ги храниш, иначе се разболяват :

                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        #12
                        Щастливец си Nick! Добри екземпляри...
                        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                        Comment


                          #13
                          Здравейте на всички. Значи случая е следния: намерихме с баща ми един револвер Нагант и по това което чета и намирам като информация в интернет е лейтенантския модел. В началото изглеждаше, че от револвера няма нищо да излезне, защото явно не беше ползван от може би поне 50-60 години, но се оказа, че пораженията от времето не са толкова сериозни. Натопихме го първо в кока-кола, която малко помогна, но не толкова колкото очаквахме, за това в последствие го оставихме да полежи малко и в нафта. Баща ми е бивш военен и нямаше проблем да го разглоби, като за наша радост всичко си е горе-долу наред и здраво. Изправени сме обаче пред 1 сериозен проблем. Не сме точно наясно как да свалим барабана на пистолета, поради което не можем добре да го изчистим от всичката ръжда, което пък води до друг проблем, а именно, че при натискане на спусъка барабана понякога не иска да се превърта, което явно е заради ръждата. Изкарваме и цялата метална тръбичка (не се сещам как й е името), която е под дулото, но барабана не ще да пада. Ще съм много благодарен, ако някой се отзове. Поздрави на всички и лека вечер

                          пс ако някой е наясно и по въпроса какво трябва да предприемем за изкарване на разрешително. в смисъл, че пистолета е стар и въобще не сме наясно дали ще може да се използва по предназначение или ще е само за украса

                          Comment


                            #14
                            filipov87 написа Виж мнение
                            .. Не сме точно наясно как да свалим барабана на пистолета
                            Завърта се шомпола на 180° срещу часовника и се издърпва напред. Носачът му се завърта настрани до освобождаване на челото на оста на барабана. Отворя се зарядната вратичка. След това оста се издърпва напред, което освобождава барабана.

                            filipov87 написа Виж мнение
                            .. и намирам като информация в интернет е лейтенантския модел.
                            Бабини деветини, "лейтенантски модел"... а останалите чинове с какви модели са били? Има Наган обр. 1895 с единично действие ("войнишки модел") и с двойно действие ("офицерски") - но това е само при револверите, произведени до 1919 г. След това всички са с двойно действие, и "лейтенантските", и "реднишките", че и "генералските".
                            Last edited by Nick; 06-11-2011, 05:31.
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #15
                              Ник, може ли няколко въпроса:
                              0. Какво мислиш за този револвер, сравнен със съвременниците му и със съвременните револвери?
                              1. Избутването на барабана напред преди изстрел добро решение ли е? Дава ли по-висока начална скорост на куршума и използва ли се в други системи револвери?
                              2. Защо на снимката която си постнал има амо гилзи но не и патрони?

                              Знам че на всички въпроси освен точка две мога да им намеря отговорите в интернет, ама съм мързелив и предпочитам да да получа отговорите на готово от експерт. Нещо като да си купиш белен чесън от ShopRight
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment

                              Working...
                              X