Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Револвер Наган обр. 1895 - реставрация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    На снимката не са "само гилзи", това са патроните за Наган. При тях куршумът е вътре в гилзата, която е с удължена шийка с цел обтюрация. Патронът в случая е част от конструкцията на револвера и без специален патрон като показаните обтюрация не може да се осъществи, независимо от придвижването на барабана към цевта.

    Аксиалното придвижване на барабана с цел подобрена обтюрация се използва в доста конструкции и е патентовано още в епохата на капсулните рволвери (ама не помня подробности, трябва да ровна из книгите). При системите с унитарни патрони се използва от Пипер и в един модел на Щаер (произведен само в малка опитна серия).

    При Наган обр. 1895 освен увеличаване на началната скорост има и други важни предимства, като постигане на абсолютна съосност между камерата на барабана и цевта независимо, колко е износен храповика. За мен това е най-важното преимущество на барабана с аксиално придвижване, а увеличената начална скорост не е важна - прирастът е малък и може да се постигне по много по-лесен начин, чрез увеличаване на заряда с няколко стотни от грама.

    Наган обр. 1895 се показва като много надеждно оръжие в много войни и в много страни. Дали е добър или не трябва да се съди в контекста на неговото време, а именно, какви изисквания са предявени към оръжието и дали то отговаря на тези изисквания, резонни или не. За мен неговите недостатъци са слаб патрон, бавно пълнене и висока цена. В guns.ru има много голяма дискусия за този револвер, където бе изнесена информация за стойността му - револверът е по-скъп от трилинейната пушка обр. 1891. Бавното пълнене и слабият патрон могат да се обяснят с предявените тогава изисквания и увлечението по малокалибрени патрони с бездимен барут.

    Ето няколко револвера от ПСВ. Моята лична класация е на първо място Webley, втори е Rast & Gasser M.98, трети е Mle 1892, а Наган обр. 1895 + Pistola a rotаzaione M1889 разделят последното място. Чисто субективно, разбира се.
    Attached Files
    Last edited by Nick; 10-11-2011, 18:17.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #17
      За разнообразие - малко снимки на други револвери:
      Attached Files
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #18
        И още малко:
        Attached Files
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #19
          Благодаря Ник!

          Между другото, първият револвер от първата партида снимки на други револвери има три резки в горната част на ръкохватаката. Това нали не значи колко хора е гръмнал с него предишният му собственик?

          П.П: а този от втората снимка от втората партида изглежда ужасно недодялан. Каква система е това? Кутията с боеприпасите май е френска/белгийска?
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #20
            Amazon написа Виж мнение
            .. първият револвер от първата партида снимки на други револвери има три резки в горната част на ръкохватаката. Това нали не значи колко хора е гръмнал с него предишният му собственик?
            Хе-хе... и аз това си помислих, когато го купих, ама кой знае? От 1916 г., когато е произведен този екземпляр, та досега е минал през доста ръце.

            Amazon написа Виж мнение
            П.П: а този от втората снимка от втората партида изглежда ужасно недодялан. Каква система е това? Кутията с боеприпасите май е френска/белгийска?
            Ау, това го приемам като лична обида! Това е офицерски Гасер-Кропатчек М1872, много елегантен и отлично изпълнен револвер. Кутията с патрони е, естествено, австрийска, производство на Георг Рот - много рядка находка, за сведение. Този револвер е бил твърде много харесван от г-да офицерите, които е трябвало сами да купуват личното си оръжие. Произвеждан е от 1873 г. чак до приемането на М.98 Раст & Гасер. Револверът е специално разработен като офицерско оръжие, защото Гасер М.1870 е твърде голям и тежък. Офицерският Гасер-Кропатчек тежи почти наполовина - 770 грама срещу 1,370 грама при М.1870. Официално не е приет на въоръжение в А-У армия поради указаната по-горе причина - офицерите сами са се снабдявали с оръжие. Револверът е приет в жандармерията и полицията като "образец 1895".
            Attached Files
            Last edited by Nick; 06-11-2011, 23:54.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #21
              Nick написа Виж мнение
              Завърта се шомпола на 180° срещу часовника и се издърпва напред. Носачът му се завърта настрани до освобождаване на челото на оста на барабана. Отворя се зарядната вратичка. След това оста се издърпва напред, което освобождава барабана.



              Бабини деветини, "лейтенантски модел"... а останалите чинове с какви модели са били? Има Наган обр. 1895 с единично действие ("войнишки модел") и с двойно действие ("офицерски") - но това е само при револверите, произведени до 1919 г. След това всички са с двойно действие, и "лейтенантските", и "реднишките", че и "генералските".
              Благодаря много за отговора. По отношение на модела, аз просто не съм толкова навътре в нещата. мисълта ми беше, че нашия револвер е "офицерски" и е с двойно действие. грешка на мисълта ми е, че съм написал "лейтенантски. Между другото модела е точно от 1895 година. С какво би препоръчал да обработим металните поовърхности и части на револвера за да постигнем някакъв що годе добър външен вид, а и за да го предпазим разбира се.

              Благодаря много за отговора отново

              Comment


                #22
                Предлагам ти да посетиш форуми "Традиция", където са описани доста методи за консервиране и реставрация на пострадали от времето предмети: http://www.traditsia.com/forum/
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #23
                  оста на барабана явно е много клеясала и не може да се издърпа. баща ми маже пистолета с разни смаски и го пробва от време на време, та дано се отвори

                  Comment

                  Working...
                  X