Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бомбардировките 1943-1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    gollum написа
    Да, интересно - Шовинист, можете ли да кажете от какви бази и с какви самолети са извършени въпросните бомбардировки през 1941? Че и аз се чудя по въпроса...
    Прочетох го в книгата на Руменин,а и това го има в архивите.
    58 убити има все пак,и сума ранени,еми вижте какво то тогава ако става въпрос ние не сме обявили воина и на Англия,но ни бомбандират.

    Comment


      #92
      Хмм интересно, Шовинисте.
      Тъй като баба ми е от Кюстендил (и през април 1941 е била там) и знае за какво става въпрос ще ви кажа какво ми разказа тя - сърбите са бомбардирали квартала на гарата. Доколкото тя си спомня не е имало въздушна тревога. Между другото, Шовинисте, наистина помислете как може американци да бомбардират кюстендилска гара през април 1941 когато нападението над Пърл Харбър е след 8 месеца. Помислете също така и че книгата се казва "Американският тероризъм на Балканите" или нещо такова и че това не е истинското й заглавие. Помислете кое е издателството. После извадете заключението, че на обикновения човек (който не е добре запознат с дати като 13 декеври 1941 и 7 декеври 1941) и който взима книгата защото му се струва интересно заглавието й, няма да знае че има съзнателно допуснати грешки като например по-горното твърдение за бомбардирането на кюстендилската гара.

      Всичко това е вярно единствено в случай че това което сте прочел е наистина от книгата на Руменин.

      Comment


        #93
        ...

        Еми в книгата на Руменин пише,че загиват 58 човека.
        Да мисля,че имаше сръбско участие.
        Все пак ще направя справка,за да доуточним.

        Comment


          #94
          Никога не съм твърдял че няма загинали. Хм значи според вас има сръбско участие. Под думите ви се подразбира че сръбските сили не съставляват основната част от атакуващите. Вие още ли мислите, че това са американци или англичани?

          Comment


            #95
            Айде старият Парабелум да ви светне по въпроса.
            Първата бомбардировка над България е направена през 41-ва от югославски бомбардировачи Do-17K. Предполагам, че се досещате от кои бази излитат.Доколкото не ме лъже паметта втората бомбардировка над България през 41-ва е извършена от английски бомбардировачи.Те действат от бази в Гърция и Крит.1942-43-та са спокойни години, защото Съюзниците са много далеч от България. Когато на 9 септември 1943-та Италия капитулира. САЩ правят своя база във Южна Италия. По-нататък всичко е ясно.Един срещу двадесет
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #96
              Съвсем правилно, но все пак 1943 не е съвсем спокойна. Още на 1 август става първия бой с крепости, които се връщат от Румъния. Нашите тогава свалят 4 броя /първата атака е с "етажерки" Авия 534!/. През ноември и декември има тежки бомбардировки над офия и други градове. Даваме първите си жетви - Йордан Тодоров Славов "Пирата", майор Павел Лазаров Павлов /с дядо ми са били първи приятели още от Военното училище/, Списаревски и Кюмюрджиев...
              На нож!

              Comment


                #97
                10.01.1944г.

                61 години от нанасянето на първия комбиниран дневно-нощен въздушен удар на англо - американската авиация срещу София, който вземат участие от американска страна 180 бомбардировача В-17 и В-24, 100 изтребителя Р-38 / дневна бомбардировка /, а от английска - между 44 до 80 бобардировача Уелингтън / нощната бомбардировка /. На тези сили противостоят 40 изтребителя от Въздушните на Негово величество войски - 16 Bf 109G-2 и G-6 от 3/6 изтр. орляк и D.520 от 2/6 изтр. орляк; 30 Bf 109G-2 и G-6 от ²/5 JG на Луфтваффе. Противникът губи 6 В-17 и 3 Р-38.

                Comment


                  #98
                  Аз съвсем забравих за тази дата.
                  Доколкото ми е известно немците нищо не правят
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #99
                    А нашите имат ли загуби?

                    Comment


                      Подофицер Атанас Кръстев от 2/6 орляк е свален, скача с парашут, но е разстрелян във въздуха от противников самолет. Подпоручик Никола Начев каца принудително. Немците също дават жертви - загиват двама пилоти, от единият от които и группенкомандьорът кап. Герхард Венгел.

                      Comment



                        Нашите орли обаче не се дават лесно и пускат доста кръв на врага!

                        :fire: :fire: :fire:
                        НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                        Comment


                          уви

                          Уви, явно не успяват да пуснат чак толкоз много кръв на врага. Доколкото видях изнесените данни, сащианците губят 3,4% от бомбардировачите си и 3% от изтребителите, което едва ли е достатъчно за да се намали ефекта от бомбардировката. За това немските и българските ПВО изтребители губят общо 5,7% от състава си (съответно 5% от българските и 6,7% от немските). Или погледнато общо в дневната бомбардировка съюзниците губят 3,2% от участвалите самолети, за което защитниците заплащат с 5,7% от своя състав. Уви, това трудно може да бъде определено като "заплащане на висока цена" от страна на нападателите. Явно проблемът е бил в устаряващите вече прехващачи и численото превъзходство на врага.

                          Comment


                            Нека да доуточня, че целта на нашите изтребители е била да принудят врагът да пусне бомбите си преди София.
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              Дам численото превъзходство си казва думата но българският нрав също.
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment


                                Нека да доуточня, че целта на нашите изтребители е била да принудят врагът да пусне бомбите си преди София.
                                Е, тя целта на ПВО-то винаги е тази. Но дали са успели да я реализират?

                                Comment

                                Working...
                                X