Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снайпери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Аз също не съм кой знае колко наясно, но вторият човек с някаква апаратура би трябвало да се занимава с неща като определяне на дистанцията до целта, общо наблюдение и намиране на различни данни, необходими за точната стрелба. Но едва ли има такъв втори човек, когато става въпрос за армейски снайпери .

    Comment


      #32
      ---

      Зависи каква задача ще изпълняват,но по принцип 2 човека е нормалната комплектовка на един снаипер тиим.Сам човек по-трудно би откривал целите,докато втория човек е по-полезен в тази задача.Така снаипериста на се разсеива с много работи на веднъж
      Състраданието е слабост...

      Comment


        #33
        e priznavam 4e me 6a6na tozi long Johnaz poneje ne razbiram 4akam da napi6ete ne6ti4ko o6te ako moje za texni4eskite xarakteristiki na dragynov..
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #34
          Всъщност втория човек има главната задача да прикрива снайпериста от много близки противници, тъй като снайперското оръжие обикновено е дълго и неповратливо, особено в затворени пространства. Особено в градски боеве. На английски вторият се нарича observer, а ние и руснаците му казваме наблюдател. Освен за защитава, неговата задача е да търси и сортира целите по тяхната важност. на 1во място противниковият снайперист, после офицерския състав, след тях са разчетите на груповите оръжия, екипажите на машини и тн. Наблюдателят се въоръжава най-вече с автомат, но това е лична преценка и няма стандарти. Да, в нашата армия наблюдателите обикновено имат възможности и знания да определят разстояния, но това е само защото за тази цел се използват артилеристи мерачи. Ние не обучаваме ( или поне не сме обучавали в последните години) наблюдатели. Но на практика снайперистът сам определя дистанцията до целта, като за това използва деленията в полето на прицела и най обикновен калкулатор, по простата причина , че наблюдателят едва ли би могъл да изчисли дадения изстрел. Особено на средни и далечни дистанции, трявба да се вземат твърде много данни предвид за да се получи качествен изстрел.. например, дистанция, сила и посока на вятъра, посока и скорост на движение на целта( ако се движи ), надморска височина, температура на въздуха, атмосферно налягане, деривация ако целта е по-високо или по-ниско от стрелеца...сами виждате че такъв наблюдател едва ли би се справил, ако самият той няма снайперско обучение.Пък и въпросната апаратура се нарича лазерен далекомер но е доста тежичка , а екипировката на такъв тим е около 70 кг...имам предвид ако са свободни ловци разбира се.
          Valor is of no service,
          chance rules all,
          and the bravest often fall
          by the hands of cowards.

          Comment


            #35
            Ето основните ТТ данни на Снайперская Винтовка Драгунова

            Калибър - 7.62x54R
            брой на нарезите 4
            стъпка на нарезите - 240мм за тежки куршуми, 320 мм ( стандартно) и 420 мм за свръхлеки куршуми
            дължина на цевта - 620 мм
            Прицелна далекобойност с оптически прицел - 1300 м
            с пластинчат мерник - 1200
            начална скорост на куршума 830 m/sec
            до 3800 м куршума има достатъчна енергия да убие или рани човек
            маса на пушката без нож, с оптически прицел ПСО1 и празен пълнител 4,3 кг
            вместимост на пълнителя 10 патрона
            дължина на пушката без нож-байонет - 1220 мм
            с поставен нож-байонет - 1370 мм
            маса на патрона 21.8 гр
            маса на куршума - 9.6гр ( ЛПС куршум със стоманен сърдечник )
            маса на барутния заряд 3.1гр
            време на полета на куршума до 1300 м - 3,26 сек.
            увеличение на оптическия прицел 4х ( ПСО1)
            размер на полето - 6градуса
            фокусно разстояние от окуляра до окото - около 70 мм
            маса на оптическия прицел - 616 гр


            разбира се има и по-нови версии чиито данни се различават, а също така и на пушките произведени в различните страни. Румънската версия например има накрая на огнеприкривателя муфа за изстрелване на гранати, което по мое мнение е абсолютна простотия

            За СВД съществуват много митове, един от които е за голямата точност.
            За съжаление това не е така.
            Съгласно техническите условия,за нормално се счита ако група от четири изстрела се групира в 8 сантиметра на 100 метра (това са приблизително 3,5 ъглови минути ( МОА )), докато западните стандарти са " не повече от 1 ъглова минута.
            Цевта на СВД и твърде тънка и се лесно се деформира при случайни удари а при "интензивна" стрелба се нагрява лесно. Друг е въпросът че с по-дебела цев СВД би имала доста по-голяма маса. За сравнение Arctic Warfare (AW) на английската фирма Accuracy International, в бойно положение тежи 6,5 кг при 4,3 за СВД.
            Ударно-спускателния механизъм на СВД не позволява регулиране на спусъка а и приклада не се регулира по дължина и височина.
            Двунога липсва, но е възможно да се използва двунога от РПК.
            Плюсовете на тази винтовка са най-вече във високата надежност и непретенциозност, което е многоважно при водене на дълги бойни действия. СВД използва един от най-мощните винтовъчни патрони на въоръжение в момента. В сравнение с най-използвания патрон в НАТО 7,62х51 използваният тук 7,62х54R е с много по-добри балистични показатели.
            Също така трябва да спомена и това, че СВД е много добре балансирана и е много по-удобна за работа отколкото да речем М24 ( която съм имал възможност да подържа в ръце ).
            От известно време се заговори , че СВД ще бъде модернизирана. Чу се , че следващото поколение СВД ще има по тежка и оребрена цев, полимерни ложа и приклад. Правен беше полеви тест за увеличаване и на калибъра ( 9х63 ) ,но твърде тежкият куршум имаше много лоши балистични показатели.
            Ето и снимка на новата СВД ( кал. 7,62 )
            Valor is of no service,
            chance rules all,
            and the bravest often fall
            by the hands of cowards.

            Comment


              #36
              много ми е интересно защо дават че М 76 на застава е копие на свд

              Comment


                #37
                ...

                http://world.guns.ru/sniper/sn00-e.htm ето готин сайт за различни оръжия специално и за снайпери.
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #38
                  Из хрониката на монаха Исай Серски:

                  Мда..и аз съм се чудил защо. Единственото смислено обяснение което си давам е заради сходствата във външния вид и донякъде автоматиката. Не съм имал възможността да стрелямс това оръжие, но съм чувал много добри отзиви за нея. М76 е базирана на добре познатата ни система калашников.Използва се оптически мерник наречен М76 (4х24), който всъщност е копие на руския ПСО-1 с активен ИР осветител на прицелното поле. На дистанции до 800 м точността е 1,5 -2 МОА, което е среден показател в сравнение с някои съвременни образци, но големият калибър и мошния патрон според мен компенсират донякъде този " недостатък". И накрая трябва да отбележа , че откатът е доста лек за оръжие с този калибър.
                  Ето някои данни за нея:

                  калибър 7,92 x 57 Mauser (има и други версии)
                  дължина 1135 мм
                  дължина на цевта 550мм
                  маса на оръжието с празен пълнител и без оптика 4,2 кг
                  вместимост на пълнителя 10 патрона
                  нарези 4 десни
                  Valor is of no service,
                  chance rules all,
                  and the bravest often fall
                  by the hands of cowards.

                  Comment


                    #39
                    Доколкото съм чувал , в американската армия има 2 вида снайперисти.

                    Първият са т. н. ,,назначени" снайперисти , които използват полуавтоматични снайперови винтовки. Става дума за една от версийте на G3. Тяхната задача е да оказват непосредствена поддръжка в бойните редици на подразделенията. Освен това съм виждал войници , въоръжени с версий на M-16 с оптически мерник (различен от стандартния такъв) и с двунога. Някой има ли представа , дали тези версий са с леко удължена и удебелена цев или са същите щурмови винтовки със споменатите допълнения ?

                    Вторият са снайперистите ,,скаути" , въоръжени със снайперови винтовки с болтово презареждане и прочие специализирани оръжия (М24 , Baret и т. н. ). Предназначението на ,,скаутите" е да бъдат използвани като ,,класически" снайперисти и да решават задачите , които вече спомена LongJohnSilver.

                    LongJohnSilver , интересува ме мнението ти (и не само твоето) по следният въпрос. Какви снайперови винтовки трябва да придобие българската армия в процеса на превъоръжаване ? (Колкото и време да заеме този процес ?
                    Hannibal ante portas.

                    Comment


                      #40
                      G3 е модел на H&K ( heckler & koch ) германия и едва ли е на въоръжение в американската армия, но както и да е.
                      Версията на М16 за която питаш е известна като M15A4 Special Purpose Rifle и се произвежда в калибър 5.56х45мм (5.56мм НАТО или така наречения .223 Remington) или 7.62х51 НАТО ( .308 win). Дължината на цеввта е 610мм и е хромирана (24" sst t heavy)и доста по-тежка ( дебела) от стандартната цев на М-16. Обща дължина: 1105 мм. Маса4.72 кг. групираноста на попаденията на 100 ярда ( 93 метра) е 1 МОА. Това е преработка на М16 и е пригодена за стрелба на далечни дистанции и се използва основно от стрелците на специалните части. Ефективна е на дистанции до 600м, но не се води снайперско оръжие.има възможност за заглушаване, което я прави идеална като полицейски снайпер. Ето и една снимка:

                      Колкото за двата вида снайперисти..хмм.. интересно.. Там на всеки завършил успещно снайперска щкола му се издава диплома. Може би имащ предвид разликата между marksman и sniper? Ако е така първите са просто добри стрелци използващи снайперски оръжия и преминали курс на обучение, който много се различава от снайперското училище.


                      А за нашата армия..интересен въпрос....Ако зависи от мен бих взел и руско и западно оръжие... тежка снайперска винтовка ОСВ-96 кал. 12,7х108 и южно африканското оръдие Mechem NTW-20 в калибър 14,5х114 , лека снайперска винтовка с болтов затвор бих избрал американската М40 или финландската Sako TRG42 за полуавтоматична
                      изборът ми пада върху Walther WA-2000, но тя е доста скъпа за съжаление. За полицейски снайпер бих избрал руските ВСС "Винторез"
                      и ВСК-94 и двете в калибър 9х39

                      А за автомат без никакво колебание избирам Автомат Никонова АН-94 (Абакан)

                      А с ето този топ Mechem NTW-20 аз лично не искам да стрелям:
                      Valor is of no service,
                      chance rules all,
                      and the bravest often fall
                      by the hands of cowards.

                      Comment


                        #41
                        LongJohnSilver , ето 2 снимки на американски войник със споменатото от мен оръжие
                        Hannibal ante portas.

                        Comment


                          #42
                          Значи на мен доколкото ми е известно в американската армия има доста свобода по отношение на оборудването (стига се до там че снайперистите си купуват сами техниката за нощно виждане... тия 400 милиарда къде отиват не знам) и може би тези са си ги купили по своя инициатива.
                          Просто предположение.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #43
                            Imperial Friedrich , чрез тези 400 милиарда долара (а в бюджета за следващата година - и малко повече) Вашингтон / Рим управлява грешната земя , а това изглежда е скъпо начинание Съвсем скоро народа на Вашингтон / Рим ще определи какъв император предпочита. Понеже ти имаш специфична гледна точка , би ли се ангажирал с прогноза за избора на ,,римските" граждани ? Друг е въпроса , че накрая обикновено идват варварите и патрицийте лягат с най - красивата робиня , с цел да ги убият с един меч , едновременно ...

                            LongJohnSilver , изглежда твоето мнение съвпада с това на полските военни. Наскоро беше представено , как ще изглежда едно полско пехотно отделение. За снайперова винтовка те са избрали Sako , само че не TRG42 , а TRG21.
                            Hannibal ante portas.

                            Comment


                              #44
                              Не знам. Най-вероятно пак ще е 50/50 и Бушовци ще измислят някоя шмекерия.

                              А моята перспектива, ако имаш предвид поглед наоколо, е изкривена, понеже университетите по принцип са доминиращо либерални.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #45
                                Ти лично , имаш ли право да гласуваш ?
                                Hannibal ante portas.

                                Comment

                                Working...
                                X