Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снайпери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Няма сърдитни, просто не ми се спори напразно. Иначе за сфера и ВДВ погледни снимката.

    За пушката - 0.3 МОА си е чудесно постижение, макар че чак такава точност едва ли е необходима на снайпер.

    Comment


      0,3 май е сред високите постижения при снайперите по принцип. При М24 до 300 ярда е 0,6МОА, при TRG 42 e около 0,5, при AI AW - под 0,5. Тоест, турското заявление звучи малко съмнително. Общо-взето за точност от 0,3 трябва специално, не серийно изработена пушка, с много голяма цена.

      Иначе, при автоматичните - средно 1,5-2,2МОА.

      Comment


        uzi71 написа Виж мнение
        Няма сърдитни, просто не ми се спори напразно. Иначе за сфера и ВДВ погледни снимката.
        http://www.newsland.ru/news/detail/id/494682/
        Така, къде на тази снимка има човек от ВДВ? И къде има Сфера? Човекът най-вероятно е някоя от вътрешните спецчасти, или Алфа/Вимпел или нещо подобно. Сфера е тежък (2-3 кг) стоманен или титанов противокуршумен шлем, съставен от три части (две странични) и централна, които се вкарват в специални джобове, вързани с връзки, за да добие окончателния си вид:



        Още за него - http://ohrana.ru/equipment/special/2516/

        На снимката, освен че човекът не е от ВДВ, и шлемът не е Сфера, а спецназовският Маска-1, който пък е развитие на съветския спецшлем Алтын:



        А ето така са екипирани в разузнаването на 45 опсн

        Comment


          Този ОРСИС Т-5000 не е нещо в повече от Сако ТРГ; А освен това тежи и с поне килограм повече от Сако-то;

          Comment


            Турската JNG-90 в калибър 7,62х51, тежи с повече от килограм от SAKO TRG-42 в калибър 338 лапуа и с килограм и половина повече от съответната и SAKO TRG-22в калибър 7,62х51; Това в бойна приложение никак не е малко;
            Ако вземеш 15 килограмова бенчрест пушка, ще можеш да правиш групи от 0,1 МОА, но дали бойните и качества ще бъдат също толкова високи?

            Comment


              Какъв ти е личният опит с посочените пушки?

              Comment


                DDD написа Виж мнение
                Този ОРСИС Т-5000 не е нещо в повече от Сако ТРГ; А освен това тежи и с поне килограм повече от Сако-то;

                Може би трябва да си промениш данните. Т-5000 е с 400 гр. по-тежка от празен и без магазин TRG-42 7,62, и пак с толкова в 338LM.

                Турската пушка също не е много по-тежка.

                Но въпросът за масата е бая спорен. При болтовите пушки често масата е голяма заради цевта, а и по-голямата маса означава по-точен изстрел. Разбира се - и по-малка мобилност и маневреност на снайпериста. Основният тактически снайпер на американците - М24 тежи 7,4 кг напълно снаряден. И това е нормална маса за тази категория оръжия. Модернизираният вариант - M24E1 (кръстен XM2010) празен и без прицел е 5,5 кг.

                Comment


                  И аз искам да те попитам същото: ти е личният опит с посочените пушки?
                  ТГР 42 съм я разглеждал.
                  Що се отнася до Орсиса, в калибър 338 лапуа, теглото е точно с 1,1 кг повече от ТГР в същия калибър (това по данни от сайтовете на производителите).
                  Като се обсъжда бойната ефективност на даден снайпер, е добре да се види в колко армии е приет на въоръжение (щото бойно приложение за повечето няма или данните са съвсем оскъдни); Гледам за турския - само в Турция и Азърбайджан; Не звучи много сериозно; М24 също не е много представен по света (нещо не го харесват).
                  М24 без оптиката и магазина е към 5,4 кг (с 24 инчова цев); ТГР е 4.9 в кал.7,62х51 с 26 инчова цев. Не мисля че може да се говори за нормална маса при снайперовото оръжие, колкото по-леко, толкова по-добре за боеца. Въпросът е да се намери най-доброто съотноение необходима_точност/тегло.

                  Comment


                    Повечето снайперови оръжия в света имат малко или много близки характеристики и основа върху която са разработени, а къде какво е прието на въоръжение зависи преди всичко от цената, политиката и ..... разбира се комисионните на когото трябва.

                    Comment


                      И аз искам да те попитам същото: ти е личният опит с посочените пушки?
                      Нямам, и затова не им давам оценки. Тоест - не съм тръгнал да сравнявам бойните качества на посочените пушки.

                      Иначе - Орсис Т-5000 338LM e 6,2 кг, а TRG-42 338LM във военно изпълнение е между 5,5 и 5,8.

                      И още - много често приемането на дадена система на въоръжение не е чак толкова пряко свързано с бойните му качества, а има бая икономически и политически измерения.

                      Comment


                        При болтовите пушки често масата е голяма заради цевта, а и по-голямата маса означава по-точен изстрел.
                        Аз това малко не го разбрах. Как по-голямата маса води до по-точен изстрел? Може ли да ми разясните като за несведущ? Пътьом може и да ми разкажете защо Глиганите на Морската пехота (USMC Scout Snipers) ползват сравнително леки пушки като Мк. 11 Мод. 0 ако тежката пушка гарантирала по-точен изстрел?
                        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                        Comment


                          Масата на Mk 11 Mod 0 празна е 6,9 кг. От какво точно е "сравнително по-лека"? USMC e в процес на замяната й с М110, която, заредена, е с маса 7 кг без 60 гр. Но, както беше посочено, точността на автоматичните снайперски пушки е трудно съпоставима с тази на болтовите - при М110 средната точност със снайперски боеприпас на серия от 10 изстрела на 300 ярда е 2,2 MOA. За сравнение - повечето съвременни болтови пушки дават на същата дистанция 0,5МОА, а СВД - в зависимост от боеприпаса - 1,24/1,04/2,21 (снайперски с цев с ход на нареза 240мм, снайперски с цев с ход на нареза 320мм, с обикновен винтовъчен патрон). Изискването към М24 е да дава средно 1,18MOA на тази дистанция.

                          Иначе - по-голямата маса означава - 1. удебелена цев със съответните положителни последици като намаляване на колебанията при изстрел, по-бавно и равномерно разпределение на повишената температура, водещо до запазване на първоначалната балистика 2. намаляване на силата на отката, водещо до малко колебания в процеса на изстрела, по-малко време за повторно прицелване, по-малко травми за оператора

                          Comment


                            Sailor_Malan написа Виж мнение
                            Аз това малко не го разбрах. Как по-голямата маса води до по-точен изстрел? Може ли да ми разясните като за несведущ? Пътьом може и да ми разкажете защо Глиганите на Морската пехота (USMC Scout Snipers) ползват сравнително леки пушки като Мк. 11 Мод. 0 ако тежката пушка гарантирала по-точен изстрел?
                            Тежката (дебелата) цев има по-малки вибрации при изстрел и оттам води до по-голяма повторяемост (по-добра групираност на попаденията).

                            Comment


                              От какво точно е "сравнително по-лека"?
                              От всички пушки '50 калибър примерно а даже и от .338цата на Барет примерно.

                              Тежката (дебелата) цев има по-малки вибрации при изстрел
                              Може би задавам лаишки въпрос но free floating цевите, не водят ли до сходен ефект?
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                По принцип всички пушки при които се търси висока точност са с такива цеви

                                Comment

                                Working...
                                X