Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снайпери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Снайпери

    както може би знаете, повечето хора си мислят, че вземеш в ръце пушка с оптически мерник и си вече снайперист...да ама не......видях , че тук има някои хора запознати с това (снайперизма) та нека да пообсъдим тук това онова
    Valor is of no service,
    chance rules all,
    and the bravest often fall
    by the hands of cowards.

    #2
    Снайпери

    Това е доста обширна тема.Аз макар и да съм запознат доста добре с оръжието,не мога да твърдя че съм добър стрелец.Откъде да започнем темата?Може би от първите снайперни пушки!
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      LongJohnSilver,
      Тук има доста запознати с темата така, че ще я разнищим щом се наложи.

      Comment


        #4
        Смятам, че трябва първо да се мисли като снайперист.
        Необходима е здрава психика, огромно търпение, отлично маскиране, предвиждане на движенията на противника, предварително определяне на начин за измъкване след стрелбата.
        По възможност да се стреля по веднъж от едно място.

        Темата е интересна. :tup:
        scharfschutze ®
        _______________________________________
        Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

        Comment


          #5
          Несамо...трябва и доста солидна теоритическа подготовка, изчисляване на траектории, което си е доста сложно като имаш куп фактори, разпознаване на мишени, определяне на разстояние, камуфлаж, разбира се.Доста сложно занимание е това, чувал съм, че в американската армия само най-добрите имат честта да се обучават за снайперисти.
          He, who controls the past, controls the future, and he, who controls the present, controls the past

          Comment


            #6
            изчисленията сами по себе си не са толкова сложни. Има си формули за всичко. Бях подготвил тук един кратък курс по използване на западната система за определяне на разстоянията и корекциите наречена МИЛ ДОТ, която може би всички познавате от игри или от филми...системата в която в полето на мерника се виждат кръстосани нишки с по 5 точки около кръста. За съжаление обаче сървъра нещо не ми позволи да постна и разбира се аз бях достатъчно глупав да не запиша някъде това което написах...ако се интересувате мога да го напиша пак разбира се
            Valor is of no service,
            chance rules all,
            and the bravest often fall
            by the hands of cowards.

            Comment


              #7
              Че какво чакаш.Пускай темата.Един съвет,всичко което пишеш първо го копирай , а после го пускай.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Такаааа


                ето това е всеизвестният мерник. Точките всъщност не са кръгли а елипсовидни. С тяхна помощ и с някои формули може да се изчисли със задоволителба точност разстоянието до целта или отклонението на куршума под влиянието на вятъра.


                Това е стандартната система за определяне на разстоянията в повечето западни образци оръжие. формулата е:

                размера на целта в ярдове х 1000
                _______________________________ = разстоянието в ярдове
                размера на целта в Мил

                за да обърнете инчовете в ярдове използвайте Y/32=inches

                просто е...само малко повече математика. Аз лично обаче предпочитам руската система ( хилядни ) използвана от артилеристи и снайперисти не само защото е в метрична система но и защото е много по-лесна за използване и повечето руски оптически мерници са пригодени за използването на тази система...а имам и известен опит с нея.







                разбира се ще ви потрябват и някои други единици използвани в тази система като например МОА или ъглова минута, но аз не съм много запознат с това...ще потърся из нета и ще постна...
                Valor is of no service,
                chance rules all,
                and the bravest often fall
                by the hands of cowards.

                Comment


                  #9
                  За руската система която аз много обичам:



                  Това е полето на мерника на известната ви снайперска пушка СВД. В центъра на прицела се намира основния ъгъл по които се прицелваме на дистанции до 1000 метра. Под него са допълнителните ъгли за стрелба съответно на 1100, 1200 и 1300 метра. За да се използват допълнителните ъгли, маховикът на вертикалните поправки трябва да е на положение 10. Ако не се използва маховика или е повреден и не може да бъде преместен, всеки ъгъл отговаря на 250м (основния до 250, следващите 500, 750, 1000 метра). Встрани от основния ъгъл са разположени по 10 вертикални чертички - това са хилядните. Стяхна помощ могат да се пресмятат много неща: например изчисляване изпреварването при стрелбапо подвижни цели...В лявата долна част на полето на прицела се намира графичен далекомер - парабола. С негова помощ може бързо и със задоволителна точност да се определи разстоянието до противниковия войник. Това става по следния начин: под хоризонталната линия на графичния далекомер се виждат цифрите 1,7 - това е средния ръст на 4овешкото тяло. Нагласяме далекомера върху видимата фигурка на противника и се опитваме да я вместим между параболата и долната хоризонтална линия. Ако фигурката се вмества точно, без да излиза извън рамките на далекомера, например под цифрата 4, значи разстоянието до нея е приблизително 400 метра.
                  Сега по въпроса за хилядните деления. Какво точно е това хилядни?
                  Цялата линия на хоризонта от 360* е разделена на 6000 равни части.Една хилядна - това всъщност е 1/6000.На разстояние 100 метра от вас 1/1000 ще закрива 10 см.На 200 метра -20см ,на 300м-30 см,на 1000м-100см.В системата на хилядните за единица е приет централният ъгъл на кръга от дъга ,равна на дължината на окръжността. Нарича се деление на ъгломера. Дължината на окръжността е равна 2R или (6,28 R). Ако разделим окръжността на 6000 равни части ще получим 6,28RxR/6000=R/955 (закръглено1000). Дължината на дъгата, съответсваща на този ъгъл е равна на 1/955 (закръглено 1000), затова делението на ъгломера се нарича хилядна. Ъгълът в няколко хилядни съответства на дължината на дъгата В равна на 1/1000 далечина Д:1000, Умножено по ъгъл съдържащ У хилядни или В=ДхУ/1000.
                  Както виждате хилядната е постоянна ъглова величина,много удобно съгласувана с метричната система.Тя позволява леко преминаване от ъглови единици към линейни и обратно. Дължината на дъгата съответсваща на деление на ъгломера на всички разстояния е равна на 1/1000 от дължината на радиуса равен на дължината на стрелбата. С помоща на хилядните може бързо да се определят разстояния, ако знаете линейните размери (ширина или височина) на целта,със задоволителна точност.Това става с формулата Д=Вх1000/У където Д - определяема дистанция, В - метричната величина , У - ъгловата величина на целта (колко хилядни закрива в полето на прицела). В местата където се предполага че ще стреляте е необходимо да знаете размерите на нещата. Например врати,прозорци,постройки,бойна техника, транспортни машини. Тогава можете много лесно да определяте разстоянието до тях. Например знаете ширината на прозорец (1,2 метра). В този прозорец се появява вашата цел.Прозореца закрива 3 хилядни и тогава Д=1,2х1000/3=400 метра. (Дистанцията до врага е 400 метра). Ако ви трябва да разберете размерите на нов тип техника,можете без проблеми да ги изчислите ако знаете разстоянието до нея по формулата В=ДхУ/1000. Например на дистанция 600 метра сте забелязал нов ДОТ, който закрива 5 хилядни. Тогава В=600х5/1000=3 метра. (ширината на дота е 3 метра). С тези данни можете да предполагате дори какво има вътре. С помоща на хилядните можем също да стреляме без да губим време за коригиране на страничните поправки. Например целта ви е тичащ човек на дистанция 500 метра. Знаейки времето на полета на куршума което е 0,82 сек и средната скорост на тичащ човек която е около 4м/сек можем лесно да пресметнем , че за 0,82 сек той ще пробяга 3,28 метра. На разстояние 500м 1/1000 закрива 50см,съответно 3,28х0,5=6,56 хилядни,закръглено 6,5 хилядни пред целта....
                  От просто по-просто...
                  Valor is of no service,
                  chance rules all,
                  and the bravest often fall
                  by the hands of cowards.

                  Comment


                    #10
                    аз повече се интересувам от прицелите на самолетите, но това е една друга тема

                    иначе все интересни неща има тука...
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #11
                      Че там прицел има ли? Нали ракетите са самонасочващи се? имат си там разни чипове и електроники и незнам още какво...
                      Valor is of no service,
                      chance rules all,
                      and the bravest often fall
                      by the hands of cowards.

                      Comment


                        #12
                        "Самонасочващи" не значи "сами се оправят" Особено в по-старите руски самолети Мисля, че при най-модерните компютъра захваща и следи няколко цели и пилотът само избира по кои да се стреля. От там нататък ракетата сама се оправя доколкото й позволява насочващата глава, която може да е доста различна - пасивна топлинна, пасивна следваща радарен лъч, активна и тн. Бе не съм аз експерта по тия работи

                        ох айде да не се отклоняваме от темата тука
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #13
                          Съдейки по анализите, които направи нашият нов Приятел LongJohnSilver, стигам до извода, че това е доста начетен специалист в областта на оръжието.Поздравления Колега!Интересни Анализи!
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #14
                            Благодаря...интересни са ми разработките на така наречените AMR ( anti material rifle) или тежкокалибрени снайперски пушки.за сега съм имал възможност да стрелям само с руската В-94 с калибър 12,7х108 мм
                            най голямата която съм срещал досега е NTW-20. Произвежда се в два калибъра, съответно 20x83.5 mm и 14.5x114 mm Russian.
                            ето и някои данн за нея:

                            в кал. 20х83.5
                            Действие:ръчно презареждане с болтов затвор.
                            пълнител: 3 патронен кутиеобразен,сменяем.
                            тегло празна и без оптика: 26 кг.
                            дължина:1795 мм
                            нарези: 1 пълен оборот на 560 мм.
                            дължина на цевта: 1000 мм
                            начална скорост на куршума: 720м/с
                            дулна енергия: 28500 дж.
                            ефективна далекобойност:1500м
                            използван патрон:20x83.5 mm MG151

                            в кал. 14.5х114
                            Действие: ръчно презареждане с болтов затвор.
                            пълнител: 3 патронен кутиеобразен,сменяем.
                            тегло празна и без оптика: 29 кг.
                            дължина: 2015мм
                            нарези: 1 пълен оборот на 406мм.
                            дължина на цевта: 1220 мм
                            начална скорост на куршума: 1080 м/с
                            дулна енергия: 30675 дж.
                            ефективна далекобойност: 2300 м
                            използван патрон: 14.5x114 mm Russian.

                            смяната от калибър към друг отнема не повече от 60 сек. Предполагам , че гледайки дулната енергия на куршума ще можете да си представите какъв ужасяващ откат ще има този топ. За да се намали до поносими величини е използвана хидравлична противооткатна система ( на снимката
                            Valor is of no service,
                            chance rules all,
                            and the bravest often fall
                            by the hands of cowards.

                            Comment


                              #15
                              преди прицелването има два много важни момента - придвижването и прикриването.

                              както може би се досещате, снейперистът се придвижва предимно пеш, през пресечени месности и сам или с наблюдателя си. това прави издържливостта една от основните характеристики на този тип войници и заляга много в тренировките им.

                              освен за 'поразяване ЖС на противника', снайперистите изпълняват и важни разузнавателни фукции и са отличен източник на информация, което дори налага и допълнителен курс по разпитване на заловен вражески снайперист в школата за снейперисти.

                              Според общоприетата практика, за прикриване във всякакви местности, освен заснежени, се използва качулат костюм от брезент, ръчно обшит с лентички от памук/юта/лен (става дума за плат), който предварително е 'оцветен' в основния фон на местността чрез усилено въргаляне из тревата/пясъка/блатото или което там се явява преобладаващата част от пеизажа, за да добие естествен вид. С него снайперистът прилича на горското чудовище, особено ако допълнително се окичи с клонки и листа и си намаже лицето с боя (според легендите - смесена с леопардова мазнина, за да се страхуват от миризмата кучетата и да не лаят).
                              Тази маскировка се прави изключително прецизно, тъй като дори малко петно с цвят, нехарактерен за местността може да издаде боеца и да компрометира мисията му - гледах филм за един изпит в снайперистки курс - войника го скъсаха, защото изпитващият успя да види черната му ръкавица от 400 метра в гората зад дърво. Иначе онзи приличаше на купчина с храсти...
                              Екипировката също включва и термоизолиращо фолио (за специални мисии - костюм) за нощен бой - неутрализира топлинното излъчване на тялото.



                              А тука е мястото някой, който разбира да направи преглед на снайперските винтовки и мерници.


                              колкото до голямокалибрените снайпери:

                              Designation: Barrett M82A1
                              Manufacturer: Barrett
                              Type: Sniper Rifle
                              Origin: United States
                              Operation: NA
                              Caliber: .50 cal
                              Weight: NA
                              Magazine: 11 Round Box
                              Rate of Fire: NA
                              Notes: The Barrett .50 is a devastating sniper rifle currently in service with the United States armed forces. It's initial use is for stopping light armor with it's .50 caliber shell - more commanly used in air-to-air or anti-armor roles. The Barrett .50 is a potent weapon that can be fitted with a variety of scopes ranging from thermal to infra-red allowing the user to see the target's body heat through walls giving the shooter a tremendous advatage against a dug-in foe.

                              Comment

                              Working...
                              X