Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Николай написа Виж мнение
    Четене му е майката Тогава ще ти стане ясно защо съвременниците, вкл. и генерал-лейтенант Владимир Вазов, са смятали резултатите от войната (военни и политически) за национална катастрофа. Книгите в темата "Библиотека" са прекрасна отправна точка.
    Ники нямах в предвид кой какво е написал, казал или и двете, а какво печелим, т.е. България печели уважение и място на стария континент и най-важното печели място в историята като губещ победител (което Германия, примерно, няма като опция). Думата ПОБЕДИТЕЛ ни осигурява трета по икономически ръст държава ( контакти му е майката, а пък те идват от уважението ). Както писа по-горе, четете бре хора за това съм дал тия извадки.

    "На 24 юни 1918 г. беше свален с артилерийски огън един наблюдателен английски аероплан, който падна в телените мрежи на главната позиция на 58-ми полк. Бяха извлечени из развалините на аероплана два трупа. На другия ден при полковите гробища, при вечните жилища на безсмъртните чада на България, бяха сложени два дървени ковчега, обсипани с цветя, а около тях построена команда от отбрани офицери и войници от всяка рота, обкичени с ордени. Музиката свиреше погребален марш и свещеникът, с кадилница и евангелие в ръце, подемаше своята тъжна песен. Възнасяха се горещи молитви за успокоение на душите на двамата покойници. Това бяха двамата смели авиатори на гордия Албион. Възвишена е човешката душа! Българският войник знае да уважава храбрите... Отечеството им го искаше и те го сториха. Те умряха достойно, далеч от татковината, баща, майка и своята любов. Пушките изплющяха в обгорелите ръце. Взе се „за почест“ и герои вдигнаха смъртните останки, за да ги сложат във вечното жилище. Музиката засвири „Кол славен“ и двата ковчега леко се спуснаха в изкопаните гробове. По обичая всеки вдигна бучка пръст, хвърли я над ковчега с думите „Бог да ги прости“ и „Вечна им памет“. В скоро време се издигнаха две купчини пръст и два кръста се изправиха. На единия войнишка ръка бе написала: "Поручикъ Кансъ Аустинсъ Жеакъ, авиаторъ отъ английската армия, загиналъ съ апарата си на 24 юни 1918", а на другия същите последни слова, без името на загиналия, защото по нищо не можа да се узнае. Живите герои се дръпнаха с тихи стъпки, за да не събудят спящите вечен сън. И тук, недалеч от покоя на нашите родни гори, северно от с. Побрег, ще почиват вечно и други два живота; ще стоят два чужди гроба, около ще цъфтят пъстри цветя, два еднообразни скромни паметници ще стърчат и когато пътник мине край тях, неволно ще каже: „Благородно и хуманно е българското сърце!”.Из дописка от полк. Личев, публикувана в сп. “Отечество” на 25 юни 1918 г."
    О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език.

    Comment


      Някой знае ли нещо за клането в Сурдулица през ПСВ? Всичко което има в нета е една снимка с пирамида от черепи и твърдението че е имало клане подкрепено единствено и само от српски източници. Имало ли е такова нещо, или е легенда станала истина? Във френският документ за военните престъпления на БА през ПСВ не си спомням да съм срещал подобно нещо, ама това нищо не значи, войната е била голяма.
      Last edited by dibo; 05-11-2012, 23:28.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        ....Във френският документ за военните престъпления на БА през ПСВ не си спомням да съм срещал подобно нещо, ама това нищо не значи, войната е била голяма.
        Този ли имаш предвид:
        I. Rapport de la Commission interalliee sur les violations des conventions de la Haye, et le droit international en general, commises de 1915-1918 par les Bulgares en Serbie occupee
        II. Documents, Commission interalliee sur les violations des conventions de la Haye et du droit international en general, commises de 1915-1918 par les Bulgares en Serbie occupee
        Издаден: Imprimerie Yougoslavia, 1919

        Ще ми е драго, ако го имаш някъде в електронен вариант и го споделиш. Трябват ми 30-тина различни страници, които съм срещал цитирани, но не съм ги виждал от първоизточника -харесва ми да работя по документи, не по преразкази.

        Comment


          Предполагам че е същият, но го четох поне преди 6-7 години преведен на английски и за съжаление не мога да намеря линка. Може би dibo би могъл да помогне. Но със сигурност документа го има в нета.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Благодаря!
            Приемам помощ от всеки. Трябва ми.
            Взел съм тези данни от Гугъл Книги, но там дава само фрагменти и то 3-4, а резултата за търсеното от мен е 27 споменато в целия текст, тъй че приемам отвсякъде ...

            Comment


              Какво ми изпадна случайно в Туитър:



              Илюстрация от италиански вестник на подписаното от България примирие през 1918 г. Най-вероятно няма нищо документално в илюстрацията
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                Здравейте,
                Някой може ли да ми даде информация за 87-и пехотен полк? Моят прадядо е служил в него. По разни източници намерих, че е от състава на 2-ра бригада от Беломорската обрана. Намерих една бележка, която е датирана 30 юни 1917, Лагеръ "Ст. София" (това предполагам, че би трябвало да е "Света София" или пък може би "Стара София"). Къде е била разположена тази Беломорска отбрана?
                Last edited by Sentinel; 10-11-2014, 19:31.

                Comment


                  Беломорската отбрана е отговаряла за отбраната на егейското крайбрежие между устието на Марица и Кавала. съставът на частите, които са влизали в нея се е променял в течение на войната.
                  87-и полк е формиран от състава на разформирования Варненски укрепен пункт през април 1917 г. в състав от три пехотни дружини. За частите от които е формиран има различни сведения. Поне според мен първоначално в него са влизали 1-а дружина от 6-опълченски полк - това е опълченската дружина формирана от 3-и Бдински полк, и 18-и и 19-и погранични дружини. Впоследствие 1-а опълченска дружина от 6-и полк излиза от състава на полка и влиза в 13-и опълченски полк, а вместо нея в полка влиза 7-а погранична дружина. Полкът е насочен първо към беломорската отбрана, а впоследствие е изтеглен в резерв на Групата армии 1-а и 11-а. Участва в боевете при Вардар през септември 1918 г. Разформирован е след края на войната през октомври 1918.
                  Имаш ли някакви други сведения за службата на прадядо ти?

                  П.С. "Ст. София" тогава е означавало "Столица София"

                  Comment


                    Благодаря много, Николай
                    Нямам никакви сведения за службата на прадядо ми. От скоро се заитересувах и започнах да разследвам. Ще ходя в архива в Търново, но засега още не мога да отделя време, взех да чета какво може да се намери из Нет-а. Важната част, която научих сега е това: "1-а дружина от 6-опълченски полк - това е опълченската дружина формирана от 3-и Бдински полк". Мисля че от там е попаднал в 87-ми. Той е от село Сливата, Ломско. През 1917-18 г. е бил на около 40, така че със сигурност е бил в опълченска част, не в редовните 3-ти Бдински или 15-ти Ломски ПП. В Wikipedia-та за пограничните дружини пише 7-ма, 17-та, 18-та, а това идва от „Пътеводител на архивните фондове 1877-1944 г.“, но мисля, че не те ме интересуват.
                    Като намеря повече сведения за 87-ми полк и събитията в които е участвал ще пиша пак.

                    Comment


                      Ето ти и задача за посещението във В. Търново:
                      ДВИА, фонд 386 - 87 пехотен полк (1917 – 1918) 3 описа, 10 а.е.
                      Формиран е през април 1917г. във Варна от кадъра на 18-а и 19-а погранични дружини. През м. юни с.г. към тях се присъединява 7-а погранична дружина, която формира 3-а дружина на полка. Подчинен е на 2-а пех. бригада от Беломорската отбрана. Участва в Първата световна война. От края на м. октомври 1917г. се установява в Гюмюрджина, където остава до края на април 1918г.
                      Поради липсата на заповеди не може да се*разбере точно кога полкът демобилизира и се разформира. По предадените за съхранение архивни документи-раздавателни списъци и дневник за военните действия*се установява, че полкът е съществувал до м.октомври 1918г.

                      Документите са предадени в ЦВА през 1952г. Фондът е създаден през 1956г. Систематизирани са в 3 описа с общо*10 архивни единици и обхващат периода 1917-1918г.

                      Заповеди по личния състав, домакинската част и въоръжението на полка (1917-1918г.);оперативни заповеди и наредби (1917-1918г.); дневник за военните действия и реляции за боевете с приложения кроки (1917-1918г.).
                      Раздавателни списъци за офицери, подофицери и чиновници (1917-1918г.)


                      Извън този фонд виж:
                      "Донесение на командира на 2/3-та бригада до щаба на 11-та армия за прикриване отстъплението на бригадата от 87-ми пехотен полк. 17 септ. 1918 г." - ДВИА, ф.40(Щаб на действащата армия), оп.2, а.е.755

                      Като се нагласиш да ходиш, то направи си предната седмица заявката по мейла и документите ще те чакат на масата в читалнята.

                      Comment


                        Ех, как бих искал да имам подобни сведения за още една камара части. Благодаря ти страшно много. Доколкото виждам това са май сведения събрани на място в ЦВА?
                        За мое съжаление не съм имал досега възможността да работя на място там. А и надали скоро ще я имам.
                        Иначе за 87-и полк: принципно има разминаване в данните дадени от полк. Ганчев в статията му "Политика на ефективите" от Военноисторически сборник и тези, които са дадени в Пътеводителя по фондовете. Данните на поп Първан от по-горе пък се различават и от двата други източника. Те впрочем ми се виждат и най-достоверни. В пътеводителя е посочено че полкът е от 7, 17 и 18 погранични дружини. Само че съгласно всички данни 17-а дружина влиза в състава на 83-и пехотен полк по това време - април 1917. Впрочем А.Ганчев и Пътеводителя се различават единствено по въпроса за 87-и пехотен полк и за частите от които е съставен. По отношение на останалите полкове с номера от 80-и до 88-и различия нямат.
                        Първане, имаш ли подобна информация за маршевите и опълченските полкове?

                        Comment


                          Кои?
                          фонд 407, два описа, 6 а.е.
                          19-ти маршеви полк(1915 – 1917)

                          19-и пех. маршеви полк е формиран на 14.09.1915 г. в Гюмюрджина. Състои се от четири допълващи дружини, формирани от низши чинове на 37-и, 38-и, 39-и и 40-и пех. полкове. На основание заповед ¹ 19/17.10. 1915 г. по 10-а пех. дивизия частта се преименува на 10-и маршеви полк. Участва в Първата световна война. На 11.08. 1917 г. полкът се разформира, а личният му състав се превежда в 8-и опълченски полк.

                          фонд 407А, един опис 1 а.е.
                          14-ти маршеви полк(1915)

                          Формиран е на 11.09. 1915 г. в Самоков. Функционира до м. окт. с. г.

                          фонд 784, един опис, 16 а.е.
                          8-ми маршеви полк(1915 – 1916)

                          -8-ми маршеви полк(1915-1916)
                          -8-ма маршева дружина(1915)
                          На 10.²Х.1915г.се формира 8-ми маршеви полк в гр.Варна в състав от две дружини.На 1.Х.1915г.полкът се разраства в 4 дружинен състав с две дружини в гр.Разград и две-в гр.Варна.На 13.Х.1915г.се реорганизира в една дружина под наименованието 8-ма маршева дружина.Останалите дружини стават допълващи дружини на на 8-ми и 19-и пехотни полкове.

                          фонд 419, 3 описа, 30 а.е.
                          12-ти пехотен опълченски полк(1915 – 1918)

                          12-и опълченски полк е формиран на 10.04.1917 г. в Ниш съгласно заповед ¹ 1/1917 г. по Окупационната бригада. Състои се от две дружини с по осем роти. Подчинен е на Окупационната бригада. От 13.07.1917 г. е на гарнизон в Неготин. Задачата му е да охранява границата и да укрепва позициите. Участва в Първата световна война. На 01.11.1918 г. демобилизира във Видин, а на 07. 01.1919 г. се разформира.

                          фонд 417, 2 описа, 18 а.е.
                          10-ти пехотен опълченски полк(1915 – 1941)

                          Формиран е на 14.09.1915 г. в Гюмюрджина със задача да наблюдава морето и да охранява бреговете му. Състои се от четири дружини, формирани от 37-и,38-и, 39-и и 48-и пехотен полк. Подчинен е на 10-а пехотна дивизия. Участва в Първата световна война. От 04.до 15.10.1918 г. демобилизира и се разформира.
                          Формиран е отново на 06.01.1941 г.*в Кърджали със задача да охранява ж.п. линии и съоръжения. На 15.07.1941 г. се разформира.*


                          Данните са достъпни за всички, показвал съм от къде могат да се вземат. Аз не съм в ДВИА.
                          Горното е извадено за 3-4 минути от Информационната Система на Държавните Архиви (ИСДА) в частта, която е за външни потребители.
                          Най-простичко се стига до тази информация през страницата на
                          Държавна агенция "Архиви"
                          В десния край има колонка връзки към дъщерни сайтове на ДАА.
                          Избирате първия банер, оранжев, ИСДА - Търсете тук
                          ИСДА (Информационна система на държавните архиви)
                          От падащото меню "Изберете" избирате архив(в случая втория - ДВИА)
                          Приемаме че не нямате искови данни, търсите по ключова дума:
                          Задължително трябва да отбележите с тикче на "Разширено търсене" и след това реда срещу "Ключови думи" да изпишете горе долу нещо точно, което търсите. Напр. "опълченски полк", "маршеви полк", "10-ти пехотен полк", номер на поделение от по-ново време: "4-ти Граничен отряд", "под. 56550" и т.н. ... натискате "Търсене"(клавишите не приемат) и резултата се появява.
                          Може да разглеждате от ниво фонд до ниво архивна единица и документ дори(стига да са въведени вече). Има и сканирани снимки и документи, ама за тях друг път ще кажа(ако има интерес).

                          Освен ползването на тази ИСДА, може да разгледате и ФОТОСАЙТА

                          Сайта е част от проекта на ДАА АРХИВИТЕ ГОВОРЯТ
                          Другите сайтове са:
                          Протоколи на Политбюро и на ЦК на БКП 1944-1989
                          Загинали военнослужещи в Балканските войни 1912-1913
                          Полицейски досиета на известни личности от преди 9. IX. 1944 г.
                          Еврейската общност в България
                          Народния съд 1944-1945

                          На основната страница на ДА"Архиви" са качени сканираните Пътеводители по архивните фондове
                          Това дава достъп на всички потребители до всичко което е налично архиви в страната - във всички областни градове + ЦДА + ДВИА.
                          Не е завършило все още цялостното попълване на базата данни, но върши работа.


                          Приятно разглеждане и ползвайте със здраве!
                          ... и коректно цитиране ... все пак това се е постигнало с работата на много хора

                          Comment


                            Много съм ти задължен.
                            Знам, че ДВИА бяха започнали да сканират архива, сканирани преди време известен брой документи, но работата беше замряла. Сега доколкото разбирам започват отново.

                            Comment


                              Sentinel написа Виж мнение
                              Благодаря много, Николай
                              Нямам никакви сведения за службата на прадядо ми. От скоро се заитересувах и започнах да разследвам. Ще ходя в архива в Търново, но засега още не мога да отделя време, взех да чета какво може да се намери из Нет-а. Важната част, която научих сега е това: "1-а дружина от 6-опълченски полк - това е опълченската дружина формирана от 3-и Бдински полк". Мисля че от там е попаднал в 87-ми. Той е от село Сливата, Ломско. През 1917-18 г. е бил на около 40, така че със сигурност е бил в опълченска част, не в редовните 3-ти Бдински или 15-ти Ломски ПП. В Wikipedia-та за пограничните дружини пише 7-ма, 17-та, 18-та, а това идва от „Пътеводител на архивните фондове 1877-1944 г.“, но мисля, че не те ме интересуват.
                              Като намеря повече сведения за 87-ми полк и събитията в които е участвал ще пиша пак.
                              Според мен по-скоро би следвало да е служил в 19-а погранична дружина, която се е набирала от опълченци от 15-о полково военно окръжие и чийто щаб е бил в лом. 1-а дружина от 6-и опълченски полк е била твърде кратко време в състава на 87-и полк - по-малко от два месеца. През юни 1917 е прехвърлена в Македония, където по-късно влиз в състава на новосформирания 13-и опълченски полк.

                              Comment


                                Българската армия в Първата световна война (1915–1918)

                                Кратък енциклопедичен справочник

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X