Съобщение

Collapse
No announcement yet.

5-те века под турско?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    5-те века под турско?!

    В печата наскоро срещнах обобщени данни за българските работници и занаятчии, реализиращи се в Цариград в средата на ХІХ век: 8000 абаджии, 5000 търговци, 4000 хлебари, 3500 градинари, 2600 риболовци, 2000 файтонджии, 1500 готвачи, 500 кожухари, 400 тютюнджии и пр. и т.н. Когато видял произведените от абаджиите ни нови униформи на аскера, султан Махмуд ІІ ахнал от възхищение, наредил всички български шивачи да бъдат поканени на брега на Златния рог, похвалил златните им ръце и заедно с цялата си свита им се поклонил доземи в знак на благодарност за майсторлъка.
    И тук като ме налегна една тъга, една дълбока мирова скръб за безсмислените илюзии, пропуснатите възможности и всичко безвъзвратно пропиляно..
    По-нататък стана още по зле: През периода 1843-1877 г. в Цариград излизат 21 български вестника и 5 списания; работят две български книжарници и две печатници, отпечатали над 500 книги на български... Абе кво да ви обяснявам!!!
    Турското "иго" било в основата на всички злини, сполетяли ни през следващите десетилетия та до днес???
    Изобщо няма да споменавам десятъка на Високата порта, която си е направо благотворително учреждение от гледна точка на настоящия фиск, който ми прибира над 1/3 от доходите
    Или казано директно: Да живей султана, бащица и закрилник на българете! Не заслужавахме неговото добросърдечие!! А и от него по-добър така и не намерихме!!!
    Si vis pacem - para bellum!

    #2
    5-те века под турско?!

    драги капитане, защо отъждествявате целия период с положението през тези 30-тина години които споменахте? Демагогия в най-висша степен, казвам аз
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Защото искам остра дискусия, mein sehr geehrter Herr
      Si vis pacem - para bellum!

      Comment


        #4
        Данните с които разполагаш са верни.Две седмици чета и препрочитам поста ти.Честно да ти кажа когато започнах преди 10 години да се занимавам с този период от Българска История,винаги съм си мислил дали животът тогава е бил по-хубав отколкото сега когато уж сме свободни.
        Сигурно веднага някой ще ме емне "Да ама турците ни колели"!
        Аз отговарям "Да ,но сега пък всякакви престъпни елементи избиват ,кой когото свари"
        Разликата между Днешната свобода и Миналото робство е ,че тогава Робът с оръжие в ръка е можел да защити имота и честта си,докато сега в Свободна България самата дума "огнестрелно оръжие" навява много лоши асоциации на някои хора.В Свободна България,ако застреляш човек,който преди това е изнасилил жена ти или детето ти,Ти отиваш в затвора,защото ти си престъпник.
        Честно да ви кажа предпочитам Турското робство пред Сегашната Свобода.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Сигурно веднага някой ще ме емне "Да ама турците ни колели"!
          Аз отговарям "Да ,но сега пък всякакви престъпни елементи избиват ,кой когото свари"
          Разликата между Днешната свобода и Миналото робство е ,че тогава Робът с оръжие в ръка е можел да защити имота и честта си,докато сега в Свободна България самата дума "огнестрелно оръжие" навява много лоши асоциации на някои хора.
          Чудя се колко по-абсурдно от това може да стане. Парабелум или си загубил разсъдака си или говориш със сарказъм и ирония по напълно неподходяща тема.
          Това ми прилича, колкото и странно да звучи, на неповторимите заучени реплики на комунистите като: "При Тодор беще по-добре. Работа за всички и хляб по 40ст. Избиване на интелектуалния потенциал на държавата ли, цензура, цял един живот, който можеш спокойно да резюмираш в един ден...Какво от това? Сигурност и спокойствие има ли...преклонената глава ятагана не я сече".
          В Свободна България,ако застреляш човек,който преди това е изнасилил жена ти или детето ти,Ти отиваш в затвора,защото ти си престъпник
          А според теб похвала и почетен гражданин на града ли трябва да го направят.
          Дано това е някаква плоска шега (или респективно много дълбока), която не съм разбрал.
          Alliis laetum, sibi sapiens.

          Comment


            #6
            Севасте, явно погрешно си ме разбрал.Просто аз критикувах нашите закони относно за Престъпността.
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Понеже има вече отворена тема за турското робство,реших да не правя нова тема за това на което попаднах.Малко Предания и Легенди.Ето ги:




              Вие какво мислите по въпроса?
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                :cry: :cry: :cry:
                Нямам думи!!!
                Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                Comment


                  #9
                  Иго?НЕЕЕ,присъствие бе момчета,забавете тоя реваншизъм.Ми завзели ни-хубаво,станала белята,стига сме ровичкали.Нали така искат нште управници,само турците да са доволни,нали?Само вижре обаче как бяха спечелени изборите в Кърджали......Просто незнам каде ше му излезе края на тва..../хехехе Сребреница :twisted: /
                  Състраданието е слабост...

                  Comment


                    #10
                    Искрено се надявам да не си прав, фон Цеков. За сега минахме метър по отношение на ентически размирици, дано и за вбъдеще да е така.

                    Comment


                      #11
                      хъм

                      Дай боже да не става..но както е тръгнало направо незнам
                      Остави само ДПС и изборите в Кърджали
                      Ахмет Доган май ще излезне най-добрия лидер има усет и за това се оправя , на лекциите във ВТУ имаше едни статии
                      АЗ не знаех ,че всяко посещение на нашия външен министър където и да е присъства турчин
                      Имаше една снимка мисля на Първанов във Китай (мисля че беше ако бъркам извинете ме) на заден план зад него беше Мехмед Дикме
                      хм......
                      Ако някои се позаинтересува прочетете статиите на Тамара Шишманова във в.Монитор които вече са спрени мисля че бяха броеве от 2002 год

                      Comment


                        #12
                        Май пак се отклонихме от темата.
                        Дайте да обсъдим един наболял проблем.Турско робство или османско присъствие?
                        Навремето 93-та година един френски историк излезе с тезата че в Европа имало Османско присъствие.Някои наши новоюзлюпени историци подеха тази кампания.Вие какво мислите по въпроса?
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          А сега ако трябва да сме сериозни,по много данни този период от време/има нема 5 века.../не е изглеждал така както ни е прдставян досега.Турската империя си е била завоевател точно както и Руската,и Римската,както и САЩ в момента.Но като си помисля надали само местното българско население е било тормозено.Другото което демагозите са ни спестявали е че и българското население е билозащитавано от съдилищата точно толкова колкото и турското.Са турци изнасилили наше девойче/ми да се е пазило...кои я кара да тича по къра само по риза :twisted: /А българи не са ли правили същото?И едните и другите са свършвали на кол или одрани с кремък или удавени или както си изберете.А ако правосъдието не е работело/нещо което виждаме и днес-има и персонално такова :evil: /.Проблема е че този период е много отдалечен от нас в времето за да си изградиме праилна представа.Поне за мене е така...
                          Състраданието е слабост...

                          Comment


                            #14
                            нали издадох декрет според който официално тук се нарича "турско робство"
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #15
                              Добре де както кажеш.Аре да им спретнеме една Сребреница,може да си сигурен че или ше се кротнат или ше......... :twisted:
                              Състраданието е слабост...

                              Comment

                              Working...
                              X