Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стрелково оръжие (пехотно въоръжение)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз също!Каква е тази късоцевна картечница?
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      Ще трябва отнова да се разровя, защото голяма част от архивите ми отидоха, като си напуснах старата работа (пък още не съм реорганизирал това, което спасих). Затова ще карам по памет - това е специален вариант на MG-34, приспособен за близкобоен огън. В общи линии, проблемът е, че и към началото и през първия период на ВСВ пехотното въоръжение не е съобразено с новите реалности. Масовото въоръжение е пуика (в по-добрия слручай - карабина), което е неправилно с оглед на масовия тип пехотно огнево сражение. Това е оръжие, което е предназначено за водене на залпов огън от цяло подразделение (отделение, взвод) на открита местностпо обща цел, като може да води прицелен огън на дистанции по-големи от 800 м (а запазва поразяващата си сила и до 2000 м). Т.е., оръжие подходящо за пеохотната тактика от преди ПСВ. На подобни цели е подчинено кажи-речи цялото пехотно въръжение - това важи и за леките и средни картечници.
      В един момент, при обощаване на бойния опит (дейност извършвана от специален отдел на немския ГЩ) се установява, че най-честите огневи сражения, в които участва пехотата са много по-различни - на пресечена или закрита местност (в гора, град), от малки дистанции, като огънят на взвода или отделението рядко се контролира централизирано, а по-скоро всеки боец сам избира индивидуална цел (командирът дава общата насока и контролира тежките оръжия). Това означава, че изискванията към стрелковото оръжие са по-скоро свързани с малка маса, малка дължина и прицелен огън максимум до 400 м (а действителен - не повече от 800 м).
      Особено това важи за специалните подразделения като парашутнодесантните. Във връзка с това се създава модифицирана версия на най-масовата катечница - MG-34, като масата й е редуцирана, както и дължината - това я прави много по-маневрено и удобно оръжие. Така от оръжие за отдельонна огнева поддръжка на средни и големи дистанции, се превръща в нещо като далекобоен и мошщен картечен пистолет (приблизително, разбира се).
      Впрочем, към края на войната те тъй или инак стигат до предела в картечното въоръжение и накрая предпочитат минохвъргачките пред картечниците.

      Comment


        хъм

        Мдаа интересно, прав си за крещящата нужда на пехотните отделения от скоросрелно, леко и не много далекобойно оръжие. Излишната далекобойност е съвсем ненужен разход. До този извод стигат и след испанската война 36/39 и след финланската 39/40. Затова въвеждат МР 38, когато му оправят предпазителя става МР 40. НО самият картечен пистолет има слабост пистолетния патрон 9x19 , което ограничава ефективния огън до 200-250метра. ЗА да се компенсира този недостатък се внедрява MP 43/Stg 44 .Той вче отговаря на изикванията - прецизен и наситен огън до 600-800м.
        Колкото до картечниците МG 34 е първият образец който отговаря на термина единна картечница. Като заместник MG 42 е по лесен за изработване, щанцовани детйли и други подобрения.
        За парашутистите изработват един хибрид нито картечница нито щурмово оръжие (нарочно не използвам термина автомат защото това е руски темин добил граждансвеност - като подводна лодка например), FG 42.
        Това оръжие е символ на доктрината човек-крепост.
        През 1941 немските парашутисти спуснати на остров Крит, понасят много жертви. Една от причините е слабото огнево въздействие което могат да осигурят върху противника поради характера на оръжието си, а друга причина е относителната разпръснатост на влизащите в бой парашутни части.
        Стандартнатаната формула за въоръжаване на пехотни части се оказва неприложима в парашутните (тоест карабини,картечни пистолети до някъде и картечници ). Новото оръжие решава огневия проблем.
        FG 42 е произвеждано в два варианта от 42 в тираж от 7000бр. FG42/1 и от 44 в тираж приблизително 5000бр. FG42/2. Като се има предвид намаленият числен състав на порашутно-десантните части след 1941 оръжието е задоволявало напълно количествените изисквания.
        Като цяло картечниците които германците използват през войната са следните:
        MG 08 ШПАНДАУ
        MG 08/15 , MG 08/18
        MG 13 ДРЕЙЗЕ
        ZB 26/30
        ZB 53
        MG 34
        MG 42
        MG 151/15

        Comment


          Страхотно!

          MG151/15, производство на Mauser, не е ли монтирана само на самолети?



          ТТД на MG151/15
          Фирма производител: Waffenfabrik Mauser AG
          Година на производство: 1935г.
          Калибър: 15mm
          Дължина на оръжието: 1960mm
          Скорострелност: 700 изстрела/мин
          Маса на патрона: 190g
          Маса на куршума: 72g
          Начална скорост на куршума: 1040m/s
          Маса на оръжието: 42,7kg

          Възможна ли е стрелбата с нея като пехотен вариант? Силният откат, води до намаляване на точността. Голяма маса - 42кг. Все пак калибърът на MG151/15 е границата между оръдие и картечница.
          scharfschutze ®
          _______________________________________
          Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

          Comment


            Да, към края на войната я качват на колесен лафет и я използват като тежка картечница (както се използват и 20 мм-те зенитни картечници срещу пехота).

            Comment


              да

              Originally posted by "gollum"

              Да, към края на войната я качват на колесен лафет и я използват като тежка картечница (както се използват и 20 мм-те зенитни картечници срещу пехота).
              10х. На война всичко е възможно.

              Gollum, 20мм зенитни картечници няма. Това са оръдия. 15мм е границата между картечница и оръдие.
              scharfschutze ®
              _______________________________________
              Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

              Comment


                Re: да

                Ок, нека са оръдия - просто съм попадал на книги, в които ги наричат картечници.

                Comment


                  ок

                  Да и двамата сте прави за MG 151/15.
                  В края на 1944 в авиацията основното оръдие на изтребителите е МК108/103, a на склад е имало 16 020 MG 151/15 и 5 565 000 патрона за тях. Заводите на DWM в град Познан започва приспособявяването им в пехотен вариант, имало е проблем със спусъка на системата, за авиационния вариант e електромеханичен а за пехотния трябва да е чисто механичен.
                  В немската терминология границата между картечница и оръдие е 20мм,
                  Това си личи от сигнатурата MG-MASCHINEN GEWEHR и MK-MASCHINEN KANONE.
                  Например MG 34 , MG 42 , MG 151 , MK 101, MK 103 , MK 108.

                  Comment


                    доколкото знам засега най-мощния патрон на въоръжение в страните в целия свят е руският 14,5х114мм обр. 1930г....в момента се използва за КПВ(Т)
                    Vae victis - para bellum

                    Comment


                      Originally posted by "Valkyrie"

                      доколкото знам засега най-мощния патрон на въоръжение в страните в целия свят е руският 14,5х114мм обр. 1930г....в момента се използва за КПВ(Т)
                      Това е относително понятие!По същата логика 20мм американски патрон за "Вулкан" може да бъде сложен към най-мощните или 27мм Маузеров.
                      По руските стандарти 14.5 е патрон ,а над него всички останали боеприпаси се класифицират като Снаряди.
                      По немскатна класификация боеприпаси над 20 мм се класифицират като снаряди.Къде е истината?
                      Ани , откъде момиче знае за 14.5мм боеприпас? :roll:

                      Подписът ти под аватара е сгрешен Vae Viсtis означава "Горко на победените"
                      Para bellum-Готви се за война

                      Цялата погодорка е Si vis pacem para bellum-Ако искаш мир готви се за война
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        абе какво толкоз са се шашнали всички по тая сентенция
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Originally posted by "Parabellum"



                          Къде е истината?

                          Хахаха :lol: :lol: :lol:
                          Ами истината е някъде там, както казват в Досиетата "Х"

                          Comment


                            хехе, от мен знае разбира се..добре че съм аз да и пълня главицата с пдобни глупости...голяма съм тиква да му се невиди:Д
                            Valor is of no service,
                            chance rules all,
                            and the bravest often fall
                            by the hands of cowards.

                            Comment


                              Originally posted by "LongJohnSilver"

                              хехе, от мен знае разбира се..добре че съм аз да и пълня главицата с пдобни глупости...голяма съм тиква да му се невиди:Д
                              Сега разбирам. :lol:
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                някои да знае нещо повече за карабината и оръжията на Бакалов(Георги Делчев) според съмнителен източник( в-к.Шок 11-17 XII.2003) творениятя му били технологично оръжеино чудо.

                                Comment

                                Working...
                                X