Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Боженишки Урвич

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Боженишки Урвич

    Съжалявам,за темата,търсих в търсачката,но не открих нищо подобно(като тема поне,само един от потребилите има надпис на акаунта си на профила си).Та в китното село Боженица (Орханийска околия) през 1918 в местността 'Градище' покрай селото пада един явор и под него се разкрива скала с нещо неразбираемо,за откривателят му.Та идва Петър Мутафчиев през слеващарта невоенна 1919 и "разчита надписа"Надписът(според него) е "Аз Драгомир(Добромир,Дромар),писах;"Аз Севаст Огнен(Огнян) бях кефалия при Цар Шишман и много зло патих.В това време турците воюваха.Въпреки това аз държах на вярата на Шишмана Царя".Цитатът ми е на прима виста не държа на точност.Та въпросът ми е истински ли е този надпис от края на 14-и или началото 15-и век,или е просто партенка(съжалявам за израза в) съдбоносната за България 1919?Аз съм свързан с това село,покрай баща ми родом от там (Бог да го прости).Лично моето мнение,че това е надпис издълбан в изключително съдбоносният период 1918-1919 и "възпроизведен" с патриотична цел в този много тежък период.Моите исторически познания са скромни и затова питам,кога през 14-и век Отоманците(османците) са наричани "турци" и кога Цар Йоан Шишман е просто Шишман.Тук разбира се съществува и възможност надписът да е писан в първите 20 години на 15-и век,с оглед на гражданската война избухнала сред османците да се е възкачил на българския престол владетел,който да се е именувал просто'Шишман'(дали е Константин,Фружин или друг е все тая).Та въпросът ми е оригинален или менте е надписът.С оглед на годините на "откриването" му аз залагам на второто.Бих желал да чуя и по компетентни мнения от моето.

    #2
    Да е Шишман, няма проблем. В хрониката на Нешри е просто Сосманос.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Аз до момента не съм попадал на някакви съмнения относно автентичността му. Ако беше дело на някой пишман патриот както се съмняваш във връзка с катастрофата, то най-вероятно нямаше да се споменават турците (които 1915-1918 са ни съюзници), най-вероятно сърбите.

      Comment

      Working...
      X