Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кота 1050

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кота 1050

    Здравейте,

    Отдавна се каня да отворя тази тема за въпрос, който не съм си изяснил със сигурност. Къде точно се намира Кота 1050. Общият отговор е в Завоя на Черна, край село Паралово. Но тук се явява едно противоречие. Да запонем с картите. Ето съвременото положение, извадка от Google maps

    Click image for larger version

Name:	Ïàðàëîâî-Ñóâîäîë-Ìàêîâî.jpg
Views:	1
Size:	33.9 КБ
ID:	558235

    Паралово се намира на юг от Суводол и Орехово. Но на картите от времето на Първата световна то не е означено там. Ето две немски карти от есеното настъпление през 1916 г.

    Click image for larger version

Name:	Çàâîÿ íà ×åðíà, 15-18 íîåìâðè 1916.jpg
Views:	1
Size:	277.2 КБ
ID:	558236
    Click image for larger version

Name:	Çàâîÿ íà ×åðíà, 19-20 íîåìâðè 1916.jpg
Views:	1
Size:	278.7 КБ
ID:	558237

    Ето и отрязък от една австрийска, която доста често се дава, като източник

    Click image for larger version

Name:	1248-1050.jpg
Views:	1
Size:	58.4 КБ
ID:	558238

    На всички тези карти Паралово е на север (леко северозапад) от Суходол. Някъде там където на днешните карти е Мегленци. Ето и една още по-стара, от 1890, от времето на Османската империя:

    Click image for larger version

Name:	Karta 1890.jpg
Views:	1
Size:	285.9 КБ
ID:	558239

    След падането на Каймакчалан на 30 септември 1916 г. започват боевете при Завоя на Черна. В началото на октомври се водят при Брод и Скочивир. Францизите преминават реката и нашите отстъпват на север-северозапад. Към средата на ноември се водят боеве край кота 1212, която се пада над Грумази, на изток от днешното Паралово. Но на старите карти на мястото на днешното Паралово е означено Jaratok. Във френските и италиански сайтове, където се говори за боевете там се говори за Jaratok sector. Италианците са се били там и после при кота 1050. В немските източници например кота 1050 се нарича Armatus-Höhe (Höhe 1050). На 1050 се сражават немски части от 302-ра дивизия - гвардейския и 9-ти йегерски батальон (Garde-Jäger-Bataillon, Jäger-Bataillon Nr. 9).

    Описанието на полк. Дошкинов от книгата "Майското сражение в Завоя на Черна 1917 г."

    Почти равното било на Селечка пл., между в. в. Бобище и Маковска (к. 1378), прави силно изпъкнала на запад дъга, която същевремено и силно се понижава, като очертава обширна и дълбока седловина (висока при пътя Мойно-Морихово 840 м. и при началото на Суходолската и Маковска долини 1000 м.).
    Тази седловина на главния гребен, в връзка с долината на Суходолската река от запад и широката долина на Маковската река от изток, очертават една широка напречна падина, която разделя Селечка пл. на два дяла: северен — масива Високо-Бобище и южен — масива Маково-Чегелски, всеки един от които представлява отделен и обширен обект за защита или овладяване.

    В и на границите на тази около 4 клм. широка падина изпъкват следние важни местни форми:

    1. От билото, западно от Маково, с посока ю.-з. се отделя „дългия гребен“ (повече от 4 клм. дълъг) на кота 1050, със стръмни южни и полегати северни склонове, като прегражда посоката към гр. Прилеп, западно от Селечка, и представлява многа добра пехотна позиция и единствено прикритие за артил. позиции северно от него.
    Та в заключение - кота 1050 не се намира при днешното Паралово, а на север от Суходол и на изток от Арматуш-Мегленци. Не знам по какви причини на старите карти от Първата световна Паралово е означено там, където е сега Мегленци. Грешка в наименованията ли е, преместване на жителите му там заради войната ли - не знам. Не съм намерил още задоволителен отговор на този въпрос. Ако някой се е задълбочавал повече в темата, ако разполага с други карти на ройона (най добре истински бойни топографски карти) моля за мнение и помощ. Дълбоко ли съм в грешка или има нещо вярно. Намирал съм и други доводи, но те са по-косвени - разкази, статии. Засега това, което изложих мисля, че добре илюстрира идеята.

    Благодаря!
    Last edited by Sentinel; 31-03-2015, 16:19.

    #2
    И да допълня - една съвремена (сравнително) топографска карта. Ето това според мен е кота 1050 - г Кула, над Арматуш и Мегленци:

    Click image for larger version

Name:	1050.jpg
Views:	1
Size:	393.3 КБ
ID:	547505

    Това, че не е с височина точно 1050, според мен не е проблем - тогава не са имали точността на днешните методи за определяне на височините.

    Comment


      #3
      А това е от историята на 8-ми приморски полк, който заема позиции на 1050 след май 1918

      Click image for larger version

Name:	Êîòà 1050, 8-ìè Ïðèìîðñêè ïîëê, ìàé 1918 2.jpg
Views:	1
Size:	214.0 КБ
ID:	547522 Click image for larger version

Name:	Êîòà 1050, 8-ìè Ïðèìîðñêè ïîëê, ìàé 1918 3.jpg
Views:	1
Size:	571.3 КБ
ID:	547523

      Click image for larger version

Name:	Êîòà 1050, 8-ìè Ïðèìîðñêè ïîëê, ìàé 1918.jpg
Views:	1
Size:	168.9 КБ
ID:	547524

      Comment


        #4
        Sentinel написа Виж мнение
        [ATTACH=CONFIG]28109[/ATTACH]
        На тази карта много добре се вижда къде е тази кота. Там разбира се е обозначена най-високата точка 1050 м., на която носи името котата. Картата от книгата за 8-и полк показва същото положение. Описанието на Дошкинов потвърждава това - на юг е доста по-стръмно - забележи честотата хоризонталите (изолиниите, изохипсите) на север и юг (картата от 8-и полк).

        Comment


          #5
          Да, така е. От гледна точка на топографията и разположение спрямо околните селища за мен вече е несъмнено къде е кота 1050. Единствено не мога да намеря отговор на въпроса, защо на старите карти Паралово е там, на друго място, не където реално си е селището днес. Не намерих история да се споменава да е било местено или преименувано. При Паралово е убит воеводата на ВМРО Георги Сугарев и е погребан в манастира Св. Георги над селото. И този гроб си го има, запазен е до днес.

          И ако днес някой човек реши да иде и да види този връх ще прочете, че кота 1050 се намира над Паралово (защото така пише на много места) и ще отиде там. Да, но това е друго място. През ПСВ Паралово е означено на картите на друго място.

          При кота 1050 загива полк. Борис Дрангов. Някой ден, току виж успеем да се разберем с македонците, може да му се направи паметник там.

          Comment


            #6
            Някой има ли представа дали има някакви запазени войнишки гробища в този район? Питам, защото пра-пра дядо ми е убит там.

            Comment

            Working...
            X