Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загиналите във войните 1912 – 1918 г. В кв. „Спирката” - Град Кресна (гара Пирин)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Загиналите във войните 1912 – 1918 г. В кв. „Спирката” - Град Кресна (гара Пирин)

    Здравейте форумци , симпатизанти , съратници и приятели на Българската история ! Пиша с апел някой вещ в балканската война да ми съдейства да намерим повече информация за загиналите във войните. В кв .”Спирката” където сега е Храм, паметник – костница „Св. Иван Рилски”, на загиналите във войните 1912 – 1918 г. В кв. „Спирката”. знам че там лежат останките на 500 войничета от който и 6 офицера , като знам че единият е вуйчо на баба ми полковник Васил Войнов и до ТУК ! Никъде няма информация за него , абсолютно нищо ! Само там в костницата е изписан ранга му и името ми и до тук Моля някой сведущ в таланта да намира информация да ми помогне , ако се налага само насоките аз къде да отида и по какъв начин да извлека информация не само за него , но и за загиналите му братя по оръжие ще съм безкрайно благодарен .... пробвах в държавният онлайн архив за балканската война и нищо отново на камък ударих Ако някой се сеща нека да помага !

    Благодаря предварително на всички добродетели решили да съдействат !

    #2
    Костницата е правена 39-41 година. Вероятно в ДА - Благоевград има документи за това. Най-малкото земята е отстъпена, разрешителни са вадени, планове, инициативен комитет е имало, всичко това минава през селския, общинския или околийския съвет. Провери там във фонда на Селско общинско управление – с. Гара Пирин. Виж във фондове на разни организации на ветерани - на МОО, на Съюза на офицерите от запаса, на Съюза на кавалерите на орден за храброст.
    Може да пробваш и до ДВИА - Велико Търново. Има министерски постановления и решения по повод отбелязването на годишнинин от войните и инициативите тогава за изграждане на войнишки паметници.
    Може да питаш (всъщност е задължително) в Областната комисия за войнишките паметници в Областна администрация Благоевград. Трябва да имат досие на паметника-костница. Ако там не откриеш нищо, то пусни един мейл на експерта в МО, отговарящ за войнишките паметници - i.antonov@mod.bg (Иво Антонов). Той може да поиска данни от ИПК (НИНКН или както там се вика сега), тъй като самия паметник е Храм-паметник костница „Св. Иван Рилски” и вероятно е вписан в регистрите още при построяването си, ако не са го обследвали и картотекирали в последните години.
    За вуйчото - изчакай още малко. Там където си проверявал за загиналите в Балканските, съвсем скоро ще се появят и списъците на загиналите в ПСВ. Ако не ти се чака - пиши до ДВИА и ще ти кажат ... вероятно след месец-два, ама това е положението.

    Успех!

    Comment


      #3
      Много съм ви благодарен за бързият и акуратен отговор , обясних на баба ми всички и тя сега е много по удовлетворена от преди , пуснах онлайн заявление в ДВИА и ще чакаме отговор , същевременно ще се обадя в Областната комисия за войнишките паметници в Областна администрация Благоевград за евентуална информация ! Благодаря отново !

      Comment

      Working...
      X