Съобщение

Collapse
No announcement yet.

пълен офтопик

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    пълен офтопик

    Моля за съвет.

    Прецака ми се лаптопа и трябва да купувам друг. Вероятно ще го купувам в България.Бюджетът - 1000-1200 лв. максимум.
    Не е за игра - не играя и не възнамерявам да играя, рядко гледам mkv. Просто за браузване.

    Лошото е, че нямам никаква представа от развитието на последните години. Има ли смисъл да търся RAM над 4 Gb? Защото гледам вече, че за тази цена се предлагат с 6, 8 до 16 Gb. Нещо ми се върти в главата, че май 32 битовата Windows 7 май не можеше да ги оползотвори, а 64 битовата май имаше проблеми със съвместимостта със стари програми. И има ли въобще нужда да минавам на 8-мица, или по-точно на 8.1, защото за 8-мицата отзивите са лоши? Криво-ляво съм свикнал с windows 7 и предпочитам да си остана с нея освен ако 8.1 няма някакви специални предимдтва, за които не знам.

    Благодаря предварително на всички, които биха помогнали.

    След това ще изтрия темата.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    В момента няма значение дали ще вземеш такъв със 7 или с 8, скоро ще пуснат 10, който се очаква да е безплатен ъпгрейд и на двете. Ако ще вземаш нов, вземи направо с 8GB памет.

    Какви стари програми ползваш, че да ти е проблем съвместимостта?
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Ако ще го използваш само за интернет защо не помислиш за таблет? Колкото до съвместимостта на 64 битова ОС със стари програми, не би трябвало да има проблем. А ако не можеш да инсталираш нещо, то причината изобщо не е в това че ОС ти е 64 битова.
      Това все едно да се преместиш в по-голям апартамент и да не можеш да си събереш мебелите от по-малкият
      Каквото и да купиш задължително гледай диска да е SSD. Разликата в бързината е фрапираща. Също не купувай лаптоп с компромисен процесор. Минимум i5. Паметта не е проблем - нея винаги можеш да я добавиш, освен това не е скъпа.

      И най-важното - избирай машината според характеристиките на дисплея. Това е което ще гледаш всеки ден, другото не е толкова важно. Добрият екран е най-важното в един лаптоп.
      А колкото до марките, аз бих препоръчал Dell или Lenovo. Със сигурност избягвай Sony и Acer.
      Last edited by Amazon; 27-01-2015, 18:10.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        Amazon написа Виж мнение
        Колкото до съвместимостта на 64 битова ОС със стари програми, не би трябвало да има проблем. А ако не можеш да инсталираш нещо, то причината изобщо не е в това че ОС ти е 64 битова.
        Моля те, не се шегувай така - че звучи правдоподобно.
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          #5
          За съжаление цената е определяща за качеството на лаптопите. Под 1000 лева всичко е с горе-долу еднакво качество - от средно надолу.

          Аз пък мисля, че задължително трябва да се вземе с поне 8 GB RAM. Реално обикновените потребители никога не правят ъпгрейд, така че каквото се вземе в началото, това е.

          64-битовите Windows не могат да работят с 16-битови програми. Тъй като най-вероятно нямаш такива, спокойно си ползвай 64-битова ОС.

          Аз лично не бих си взел SSD точно заради скоростта, като имаме предвид цената на това удоволствие. Още повече че при бюджет от 1200 лева обемът на подобно устройство сигурно ще е най-много 128 GB, което най-вероятно няма да стигне за нищо с Windows 8 (за Windows 7 става). От друга страна, употребата на SSD силно намалява консумацията на енергия, така че ако работата на батерия е важна, си струва да се разгледа и тази опция.

          Домашен компютър с Windows 7 на практика не може да се купи. Всъщност може, но ако човек си купи Windows-а отделно. Предварително инсталиран се продава само Windows 7 Professional, който обикновено е опция на лаптопите, ориентирани повече към бизнеса. А пък те са по-скъпи. Home версиите на Windows, които се поставят на домашните машини, са най-новите, в случая 8.

          Windows 8 не е толкова зле, особено като е 8.1, няма нужда да се притесняваш, ще свикнеш лесно.

          Присъединявам се към мнението за екрана. За жалост на тази цена не може да очакваме особено качествени екрани.

          От друга страна, смятам, че и процесор i3 е достатъчен за стандартни офисни задачи. Обикновено тясното място е количеството памет, не скоростта на процесора. А пък i3 има по-ниска консумация от i5, което за лаптоп е от значение.

          Comment


            #6
            Windows 7 на практика не може да се купи




            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment

            Working...
            X