Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за периода от варненската култура до траките

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос за периода от варненската култура до траките

    Варненската протоцивилизация изчезва в края на 5 хилядолетие. Траките се споменават за пръв път в Илиада, в разказ за събития от края на 2 хилядолетие. 3000 години между двете събития.

    А каква е археологическата картина през това време? Има ли археологическа култура, която да е продължител на традициите на варненци или населението след това е друго, с други традиции? А археологическата култура на траките от времето на троянската война, тя кога се появявава? Някъде в този период би трябвало да е станала индоевропеизацията на района. Тя с нещо проявявава ли се археологически?


    Протогърците се смята, че са дошли в сегашна Гърция на гранацата на 3 и 2 хилядолетие. А прототраките?

    А кога в българските земи започват да ползват бронз? Доколкото си спомням, във Варна все още е само мед?


    И накрая един лингвистичен въпрос. Кога се смята, че се разпаднало езиковото единство на древните балкански индоевропейци. Т. е. - до кое време прототраките и протогърците са говорили без преводач?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Thorn написа Виж мнение
    И накрая един лингвистичен въпрос. Кога се смята, че се разпаднало езиковото единство на древните балкански индоевропейци. Т. е. - до кое време прототраките и протогърците са говорили без преводач?
    Най-вероятно древните балкански индоевропейци не са формирали езикова общност. Тоест, прототраките и протогърците са говорили без преводач само в рамките на индоевропейската прародина, където и да е била тя. Нещата не са съвсем ясни, но е твърде възможно изходния пункт на протогръцките миграции да е Мала Азия.

    Comment


      #3
      Порових малко из книгите, за да дам все пак някаква отправна точка. Нали всички тук много обичаме източниците

      "С оглед на това и на изнесените по-горе факти може да се направи изводът, че тракийски в едно по-далечно време - вероятно в III хилядолетие пр. н. е. и то преди осъществяването на споменатите звукови измествания - е образувал една по-тясна езикова общност с балтийски (респ. балто-славянски), дакийски и "пеласгийски". По-отдалечени от тракийски стоят останалите индоевропейски изици, особено гръцки, италийските и келтските езици, които показват само по една обща фонетична черта с тракийски;"

      Цитирам Дуриданов, Езикът на траките, стр. 132.

      Comment


        #4
        При положение, че от езика на траките е останало по-малко от езика на прабългарите, то е твърде рисково да се правят заключения на тази база. Друг е въпросът, доколко траките са били единна в етническо отношение общност и съответно доколко са говорили един език.

        Comment


          #5
          При наличния материал нищо не може да се твърди със сигурност, разбира се, но ако се подхожда обективно и без тежнения в една или друга посока, нещата добиват някакви очертания. За съжаление темата е такава, че субективните пристрастия трудно се държат встрани от научния продукт. Ти можеш да кажеш по-добре, но на мен ми се струва, че в археологията на траките това важи с още по-голяма сила, отколкото в лингвистиката.

          Comment


            #6
            Траките, още повече пък въпросът който се коментира тук, са твърде далеч от интересите ми. Доколкото имам спомени, а и от приятели занимаващи се с периода, наистина има спор дали хората от бронзовата епоха са наследниците на тези от халколита. Това, което може да се каже със сигурност, е че краят на халколита е свързан с много голям катаклизъм, който се хваща по опожарените селища, а на една от селищните могили - с. Юнаците, Пазарджишко, даже са открити и скелетите на избитите. Може халколитците сами да са се избили помежду си, но по-вероятно е това да е следствие от нахлуването на нови племена от североизток, които са били индоевропейците, чиито далечни потомци са траките. Детайлите обаче по тези проблеми, аз не се наемам да коментирам, щото както казах никога не са ме интерисували.

            Comment


              #7
              Мнението на Дейвид Антъни за гръцката миграция:



              HWL, 369

              На български: според Д.А. протогърците са излезли от степите късно, мигрирали са динамично през Балканите => Мала Азия => Гърция, вероятно по море.
              Attached Files

              Comment


                #8
                Stan написа Виж мнение
                Може халколитците сами да са се избили помежду си, но по-вероятно е това да е следствие от нахлуването на нови племена от североизток, които са били индоевропейците, чиито далечни потомци са траките. Детайлите обаче по тези проблеми, аз не се наемам да коментирам, щото както казах никога не са ме интерисували.
                Пак според Антъни, протоиндоевропейците (а по-точно праанатолийците) са повече свидетели на процеса, отколкото участници. Може да са колнали тук-там, но основната работа изглежда са свършили самите халколитци заради промени в климата. След това има близо 1 000 години хиатус, после има протокелто-италийска миграция, а евентуално после - траки.

                Comment

                Working...
                X