Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Филипо Сколари или Филип Маджарин

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Филипо Сколари или Филип Маджарин

    Click image for larger version

Name:	200px-Andrea_del_Castagno_004.jpg
Views:	1
Size:	24.3 КБ
ID:	558226

    Филипо Сколари (Filippo Buondelmonti degli Scolari) наричан още Пипо Озорай, Пипо Спано и Филип Маджарин в българският и сръбски юнашки епос (1369-1426)


    Филипо Сколари е италиански кондотиер, генерал, рицар на Дракона и довереник на Крал Сигизмунд. Роден през 1369 в Тоскана, в
    домът на обеднял флорентински благородник от Тизано, градче намиращо се в близост до Флоренция. Пипо пристига за първи път в Унгария през 1982г., където постъпва на служба при крал Сигизмунд от когото получава замъка Симонторная. Италианецът е натоварен с нелеката задача да отговаря за хазната на кралството и да осигурява ресурси за войните с Отоманците. Сколари е назначен и за главен надзорник на златните мини на кралството и е изпратен в Босна, където успява да подчини бунтуващите се феодали след смъртта на крал Твърдко I.
    Сколари взима участие в анти-османският кръстоносен поход през 1396г. завършил с катастрофалната за християнските сили битка при Никопол. Сколари, заедно с крал Сигизмунд, Магистъра на Хоспиталиерите и малък брой рицари успява да се измъкне от погрома на борда на галера с която се спуска по река Дунав, минава през Калиакра и след дълги перипетии достига до Унгария.
    През 1398г. Пипо се жени за Барбара - дъщеря на унгарският благородник Андрей Озора, откъдето по-късно получава името Озорай. Следва труден период на конфликт и претенции за трона от страна на краля на Неапол, в резултат на които Сигизмунд е предаден от някои благородници и през 1401г. е затворен в замъка Вишеград. След като краля губи властта си, феодалите открито се подчиняват на краля на Неапол. През 1403г. Силите на Неаполитанското Кралство стоварват десант в Задар на Адриатическото крайбрежие и Пипо е принуден да отстъпва. През същата година италианецът, който остава лоялен на Сигизмунд си връща Естергом. Сколари нахлува отново в Босна където принуждава неаполитанците да бягат, а бунтовниците да молят за прощката на Сигизмунд.
    Във Виена, Пипо е издигнат от краля за Бан на Темешвар (Тимишуара), като му е наредено да изгради система от унгарски гранични крепости, които да спрат османката инвазия. Като владетел на граничната област, на Сколари се налага да влезе в директен сблъсък с турските нашественици.
    През 1404г. Филипо Сколари става рицар на престижният Орден на Дракона /Societas Draconistarum/на император Сигизмунд. Членове на Ордена освен Сколари са били Янош Хуняди, Влад Цепеш и българският принц Фружин.
    През 2010г. Пипо е изпратен от унгарският владетел в Италия, с миситята да прекъсне връзките на италианските градове-държави с Неапол. Сколари заминава първоначално за родната си Флоренция, където е приет с големи почести, след отива във Ферара, където се среща с Николо III Д'Есте. През август 2010г. Сколари е приет от Антипапата Йоан XXIII, а през септември пристига във Венеция.
    През 1414г. Сколари взима участие в Съвета в Констнаца, където император Сигизмунд му поверява охраната на Антипапата
    Йоан XXIII. На следващата 1415г. банът на Озорай присъства на екзекуцията на бунтовникът Ян Хус в Констанца. Той воюва с турците през 1417г. във Влашко, през 1418г. при Белград и през 1419г. в Босна. За заслугите му, Сигизмунд го награждава като му дава Северин и Оршова. През лятото на 1426 г. Пипо, влашкият войвода Дан II и българският принц Фружин минават Дунава и обсаждат Силистра. Същата година в имението си Липа, Пипо Спано получава удар и скоро след това почива. Погребан е в Шекесфервар,в близост до гробовете на унгарските крале. На погрбението му последна почит на рицаря отдава император Сигизмунд.
    Last edited by Henry Sinclair; 18-10-2014, 13:08.
    Войната е лека за зрителите...

    #2
    Годината на смъртта му нещо не ми се връзва, защото през 1426 г. Пипо Спано заедно с влашкият Дан ²² превземат Никопол и го разграбват.
    Да не би пък там да са му видели сметката?
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      #3
      Не, почива от сърдечен удар. Между другото в края на дните си е бил заедно с нашия принц Фружин....флорентинец и българин, братя по оръжие..
      Войната е лека за зрителите...

      Comment


        #4
        Click image for larger version

Name:	scolari-poster.jpg
Views:	1
Size:	29.8 КБ
ID:	546342
        герба на фамилия Сколари

        Click image for larger version

Name:	ozoraxvszazad.jpg
Views:	1
Size:	28.6 КБ
ID:	546343
        възстановка на замъка Озорай

        Click image for larger version

Name:	civertanozora2.jpg
Views:	1
Size:	27.5 КБ
ID:	546344
        замъка Озорай от птичи поглед

        Click image for larger version

Name:	pipo2.jpg
Views:	1
Size:	36.7 КБ
ID:	546345
        бойни доспехи на рицар от епохата на Пипо Озорай

        Click image for larger version

Name:	Ozora_var3.jpg
Views:	1
Size:	860.3 КБ
ID:	546346
        замъка Озорай, унгарското знаме и герба на Ордена на Дракона
        Last edited by Henry Sinclair; 18-10-2014, 12:55.
        Войната е лека за зрителите...

        Comment


          #5
          От къде е инфото, че Фружин също е кавалер на Дракона?
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Dragon
            Упоменат е в списъка с най-известните членове на Ордена.

            Фружин е бил един от доверените феодали на Сигизмунд, участвал е във всички походи срещу турците, наред с Озорай. Първоначално Ордена е имал само 21 или 24 кавалери, но в последствие се разширява до няколкостотин. Повечето членове са монарси, владетели и военачалници. Аз лично не се съмнявам,че българският принц и наследник на Шишман е бил посветен от Сигизмунд и е станал рицар на Ордена на Дракона. Същото твърди и Петър Николов - Зиков в "Династията на Срацимировци"
            Last edited by Henry Sinclair; 18-10-2014, 20:54.
            Войната е лека за зрителите...

            Comment


              #7
              Henry Sinclair написа Виж мнение
              Аз лично не се съмнявам,че българският принц и наследник на Шишман е бил посветен от Сигизмунд и е станал рицар на Ордена на Дракона. Същото твърди и Петър Николов - Зиков в "Династията на Срацимировци"
              Знае ли се кога Фружин е влязъл в лоното на католическата църква?
              Ако си е останал православен - трудно мога да повярвам, че са го приели в католически орден...
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                #8
                В Ордена е имало и други балкански владетели като сръбският деспот Стефан Лазаревич и влашкият войвода Влад II Дракула, които най-вероятно също не са били католици, но съюзници на Сигизмунд срещу османците. До момента няма нито един извор, който да дава яснота относно религията на Фружин, както и особенното му име. В интерес на истината в епохата се е наблюдава и насилствено покатоличване както е примера с Иван Срацимир, но това е отбелязано, докато за Фружин никъде не е споменато, че е приел католицизма. Все пак той е дал клетва за вярност пред Сигизумд и е един от най-верните му феодали.А и Ордена е основан от императора и ми се струва, че е по-скоро има военен, отколкото религиозен характер.
                Войната е лека за зрителите...

                Comment

                Working...
                X