Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ами ако..? Или сравнение на Българската и Украинската армии

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не съм професионален военен, но доколкото разполагам с лични наблюдения и информация, ми се струва, че ние не разполагаме и с една десета от украинското въоръжение.
    Щурмова и изтребителна авиация - символични;
    сухопътни войски - две-три що-годе боеспособни съединения до ниво максимум бригада;
    разузнаване и контралазузнаване - пълно разложение: примери, корупционните скандали с Кирчо Киров, и факта, че доскорошният шеф на ГЩ е първи в листата на етническа партия (аз не вярвам в "случайни" съвпадения и хрумки, този човек вероятно е на хранилка на юго-изток от години); кадрови войници - в 90% пълен та....к - лузъри и шкембести готовани, наборните войници отпреди 10 години биха ги направили разногледи.
    Кажете не съм ли прав?

    Comment


      #17
      messire Woland написа Виж мнение
      Вероятно основният проблем ще са ти полицията, с нейния състав от около 60 000 души, от които около половината са полицаи. Там влиза и жандармерията, която има и бронирани коли.
      Голям майтап сме.... имаме двойна, та и отгоре по многобройна полиция отколкото армия!

      Comment


        #18
        1. Какво е субективното поне мнение за възможностите на БА? Имаме ли поне 2-3 батальонни групи които да могат да реагират бързо и ефективно?

        Смятам, че на сегашния етап армията не е способна да изпълни основната си функция - защита на националния суверенитет и територия при въоръжено външно нападение, включително и от страна на по-малоброен и без тежко въоръжение противник. Не съм чувал изобщо да са организирани у нас БТГ, с оглед на броя военнослужещи и количеството техника, вероятно могат да направят две такива (при 80-тина танка и това е максимум)



        2. Какво е положението с личния състав - в Украйна например се видя, че армията създава заетост и тези вътре ама хич не са готови да се стрелят, какво е положението на този фронт в България? Поне от Ирак съм останал с впечатлението, че нашите се представиха доста по-добре от украинците.

        Има 2-3000 души с опит в мисии, сред които и 68-ма бригада, плюс тук-таме някои подразделения. Като цяло, обаче опитът им е полицейски - участието в мисии е за патрулно-постова служба. Опитът им - срещу далеч по-зле въоръжени противник в съвсем различни от българските условия. Техниката в тези мисии - също. Какво да кажем за пробутания на нашите военни боклук, наречен Сенд Кет... (Да, онзи [...] Калин е наистина виновен за тях)


        3. Имаме ли кадърни комуникационни системи, единен и ефективен център за управление, добре обучено командване, кадърни генерали?

        Имаме, но недостатъчно, и не на централизирано ниво, още повече - в случай на високомобилни действия. Съмнявам се за командването и генералите.


        4. Имаме ли достатъчно машини поне за един батальон оборудвани с достатъчно добри термовизьори за ефективни нощни боеве?

        Не.



        5. Колко Су-25 летят? 4? Тренира ли се атака на наземни цели от Пилатус/Л-39?

        2-3. И да се тренира, в условията на съвременен, дори партизански кофликт, пилотите им трябва да са самоубийци, за да тръгнат с такива самолети в атака по наземни цели.


        6. Разполагаме ли с безпилотни разузнавателни самолети (май ни подариха едни)?

        Да, ама...


        7. Имаме ли договор примерно да ни се доставят бързо и своевременно сателитни снимки ако ни се наложи?

        Едва ли.


        8. Как се сравнява БМП-23 с БМП-2? За БТР-60 и БТР-80 не ми се пита, но имаме ли в повече от хомеопатични количества някаква модерна бронирана техника?

        Не, нямаме никаква модерна бронирана техника. Всичко е на ниво от 70-те години, което ще рече - учебни цели за съвременните носими пт-средства. Няма ДЗ и прочее. За среща и защита от съвременните бт-средства, артилерия и авиация пък няма смисъл да говорим. Общо-взето цялото количество на експлоатираната в момента бт-техника у нас е по-малко от количеството унищожена украинска техника в Новорусия само за последната седмица.

        9. Има ли самолети/хеликоптери за да кажем десант на 2-3 роти командоси?

        Не, за около една непълна рота (без допълнителни боекомплекти, усиления) ще се намерят.

        10. Кога за последно са стреляли нашите Точки?

        два пуска през 99-та, единият - с висока точност на дистанция 34 (отклонение от метър и нещо от целта).



        11. Танковете ни имали ли са някога динамическа защита?


        Серийно - не.

        12. Машините в резерва изправни ли са за употреба?

        Едва ли, в по-голямата си част. С оглед състоянието на личния състав на резерва - нещата са още по-зле.

        13. Имаме ли някаква модерна концепция за армията или е все още всичко на ниво 1980-та?

        Има отделни документи, не са реализирани в цялост, променят се с всяко следващо правителство. Работи се хаотично и на парче.
        Last edited by Пилот; 31-08-2014, 12:47.

        Comment


          #19
          +1

          Comment


            #20
            1.На документи армията е боеспособна,но реалността е съвсем друга според моите наблюдения и разкази от военнослужещи.
            2.И тук армията си е средство за препитание-сигурна заплата,лека работа.Както казваше един инженер в ВВС "почнат ли да падат бомбите и като кажа на моите хора-След мен! и като се обърна назад,зад мен ще има двама-трима човека." Друг коментар няма смисъл да правим...
            3.Управлението всъщност си е достатъчно централизирано,НО висшите офицери са под всякакви критика.
            За да се развиеш в армията ни,трябва да си послушен и продажен.Хората,които са кадърни и са готови за война биват мачкани.Мога да дам един доста неприятен пример за твърдението си.
            Преди 7-8 години се сформира "група" от авиотехници,която се обучава от един доста подготвен човек.След няколко години работа,почти всички от тази група придобиват знания-технически ,организационни и т.н.Започват да работят доста ефективно накратко.Това се забелязва и веднага се започва разкъсването на тази група като членовете ѝ се разпръскват по различни други групи,където са спъвани от останалите поради ред причини.
            Няма да коментирам по-нататък...
            13.Опитват да се вкарат някакви НАТОвски концепции,ама ние нито имаме ресурс за тях,нито и ни трябват,защото ще сме шах и мат ,ако стане някаква война...
            Дано да не се случва такова нещо,защото както винаги чак тогава ще разберем какви грешки сме направили,вместо още сега да ги поправим...А дали и не ни е нужна една война,не знам...

            Comment


              #21
              По ''официални онлайн'' наблюдения, очевидно сме доста по-зле от Украйнските Въоръжени Сили които си имат разни машини като БТР-4 и Т-84 ''Оплот'' (следователно центрове за производство и подръжка) но да речем, че този сценарий се случи, няма как да се предскаже реакцията извън дадения от теб регион. В Украйна се развиха по-просто нещата отколкокото биха се развили на територията на Република България. Защото по мое мнение ако стане нещо подобно, страната по най-бързия начин ще стане на Сомалия на Балканите, тоест двадесет фракций една срещу друга. Армията много бързо ще се претопи при дезертьорство или ще бъде ''задушена'' в разни ''чували'' в големите градова/бази.
              Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

              Comment


                #22
                Victor_Nevsky написа Виж мнение
                По ''официални онлайн'' наблюдения, очевидно сме доста по-зле от Украйнските Въоръжени Сили к...
                Проблема ВСУ прежде всего в командирах.
                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                Comment

                Working...
                X