Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи по фронтовете на Балканската, Междусъюзническата и ПСВ,1913-1918 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българските евреи по фронтовете на Балканската, Междусъюзническата и ПСВ,1913-1918 г.

    Малко предистория. Края на деветдесетте години, Илчо Димитров ми даде да прочета едни напечатани с машина текстове на любител историк от Дупница. Самият аз нямам нищо общо с този край и не знаех, че професорът е с дупнишки корен. След още много години ми попадна и книгата на въпросния автор - "Дупница, християнството, ислямизмът, юдаизмът", Тихомир Меджидиев. В нея има един пасаж и няколко снимки, които може би ще ви заинтригуват.

    Според последващи сведения загинали са общо 41 дупнишки евреи(1912-1913), 11 редника, (1915-1918) 1 офицер и 29 редника (О.з. полк. Йосиф Илел, в. "Еврейски вести", бр. 10/24 май 2002 г.)
    През 1910 г. еврейското население в България наброява 40 700, от които 38 482 в градовете и 1 588 в селата. В боевете през Балканските войни (1912-1913) загиват 236 бойци евреи.
    Първата световна война под знамената са свикани (1915-1918) 7 300 евреи, т.е. с 1 900 повече отколкото през войните 1912-1913 г. Загиват 722 души.
    Общо през войните 1912-1918 загиват 958 евреи, от които 31 офицери, 51 подофицери и 878 редници.


    Голямата част от наследниците на еврейските семейства в последствие напускат България. Но ми разказаха, че не е такъв случая със семейство Исакови. Дядото е ветеран от Балканската война на снимката, синът му Исак Исаков е дългогодишен хирург шеф на отделение в болницата в Дупница(пенсионер), внукът Борко Исаков е лекар в София.

    Last edited by контрол_alt; 17-05-2014, 00:23.
    С уважение контрол_alt.

    #2
    Общоприетият брой на загиналите във войните за обединение евреи е 952. Основава се на списък от книга, която може да се намери в библиотеката на форума
    http://www.boinaslava.net/dibo/Izpyl...stven_dylg.pdf
    Според мен, истинският брой е по-малък - между 860 и 900. Просто има двойни записи на един и същ човек. В общи линии, до 10% грешка в броя на загиналите в тези войни се смята за нормално, не само за България. Просто, когато са ги броили не е имало компютри. Списъците са по местоживеене, а е имало хора, които са си сменили местожителството в периода между редовната служба и мобилизацията. Освен това един и същи човек е записван в различни ведомости под различно име - един път с бащино, друг път с фамилно, а трети път - с името на дядото като фамилно. При еврейските имена има допълнително объркване, защото писарите не винаги са можели да определят кое от двете имена е лично и кое - фамилно. Много често едно и също име е изписвано по различен начин.

    При все това, идеята ти е правилна - евреи са мобилизирани във войните на общо основание и са дали процентно толкова жертви, колкото и в цялата армия.
    Даже малко повече, ако се сравни с общия процент на падналите от градското население на страната. Както правилно си отбелязал, огромното болшинство евреи са градски жители.
    Забележително е, че през Балканските и Първата световна войни, сред евреите в България, общо взето, не е имало тенденция и желание за отклоняване от служба. Според полковник Аврам Таджер, не са известни случаи на осъдени от военен съд евреи през тези войни.

    Ако въпросът те интересува, можеш да погледнеш тук:
    http://nickydavidov.net/ndvd/attachm...3/Zaginali.pdf

    Имам и една молба,
    би ли могъл да ми дадеш въпросната книга в електронен формат?
    Може чрез "лично съобщение"
    благодаря предварително
    Last edited by Изчезнал Безследно; 16-05-2014, 23:51.
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      #3
      Окуражаващо е когато някой разбира идеята без допълнителни обяснения. Благодаря за източника. Книгата на Меджидиев е наистина любителска, но има някои интересни регионални факти и най-вече снимки. За съжаление не разполагам с електронен формат. Направих снимка на корицата:
      Attached Files
      С уважение контрол_alt.

      Comment


        #4
        Здравейте,
        Секретар съм на НЧ "Ген. Георги Тодоров", гр. Дупница. В читалището разполагаме с книгата на Тихомир Меджидиев "Християнството, ислямът и юдаизмът". От читалищното настоятелство изразяват готовност да Ви подарят екземпляр от книгата. В случай, че проявявате интерес щЕ Ви я изпратим на посочен от Вас адрес. За контакт е-mail: chit_ggtodorov@abv.bg

        Comment

        Working...
        X