Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековна книга за Търново от 1394.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Средновековна книга за Търново от 1394.

    Здравейте! Не пиша и не коментирам тук, защото съм лаик и влизам само да чета. Това което ме провокира да пусна темата е скорошното ми пътуване до Брашов. Там в музея на първото румънско училище, в двора на църквата св. Николай, видях средновековна книга за Царевец. Питах уредника за книгата. Той ми разказа, че я намерил преди 3 год в архива на църквата. Писал на наши историци, които дори му отговорили, но досега никой така и не е ходил до там да изследва въпросната книга. Човекът е доста добронамерен и се отнася с дълбоко уважение към България, като се има предвид, че основателя на училището е българин - Антон Панов от Сливен. През 1947 са искали да унищожат училището и книгите, но служителите в църквата са успели да ги скрият в кулите. Сега, каза той, вадим книгите и само сричаме неразбираемите думи от познанията си по църковнославянски, тъй като нямаме специалист по български език.
    Въпроса, който искам да поставя е дали имате други данни за книгата. Дали наистина е така неинтересна за средновековната ни история, че 3 год никой от нашите специалисти не е проучил написаното в нея? И друго - какво още крие архива на църквата св. Николай?
    Click image for larger version

Name:	DSC_0104-1.jpg
Views:	1
Size:	674.3 КБ
ID:	558063
    Last edited by ludmilz; 18-04-2014, 20:19.

    #2
    Е, че това е скицата на "пчеларя царев Димитър", тя е отдавна известна на българската историческа наука, не е някаква новост. Но досега аз лично не бях попадал на толкова качествена снимка на скицата, мерси за което
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      ПП: Много е интересно, че изобразява Царевец, виждаме как са изглеждали двете кули с моста, който води към крепостта, кулите, Патриаршията и тн.; част от "най-укрепеният град в цяла България", както го нарича един немски рицар в 1385 г.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #4
        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Е, че това е скицата на "пчеларя царев Димитър", тя е отдавна известна на българската историческа наука, не е някаква новост. Но досега аз лично не бях попадал на толкова качествена снимка на скицата, мерси за което
        Оригиналната снимка е 8,64 Мb. Нямаше как да я кача в истинския размер тук. Само не ми стана ясно - уредника твърдеше, че е намерил книгата преди 3 год, а скицата от нея е известна отдавна на българската историческа наука? Уредника ли ме излъга...
        Last edited by ludmilz; 21-04-2014, 14:00.

        Comment


          #5
          Не че съм разбирач, даже напротив, но защо ми се струва, че книгата от снимката по-горе е руска. Шрифтът ми прилича на шрифт от руските книги от ХV-ХV² век. Може и да греша.

          Comment

          Working...
          X