Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Римската империя – първата глобална държава в Средиземноморието

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Благодаря за мнението
    sigpic

    Comment


      #17
      Това към Last roman: Статията е супер. Благодаря. Много ми харесаха извадките от графити, вицове и т.н. илюстриращи умствената нагласа на хората в Рим. Има ли някакъв източник с повече от това. Или ако ти можеш да нахвърляш нещо, което не е влязло в пъроначалният пост(статия).
      И още един въпрос. Доколкото знам простолюдието не е говорело на латински. По-скоро регионални разновидности(изключая гръцкия). Един вид, той е бил мътръв език, още докато се е използвал от писатели и държавни институции. На какъв език са били графитите?
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #18
        Повечето графити са от Помпей. Там са си говорели на латински /вероятно малко диалектно/ с някои остатъци от езика на оските, който е родствен на латинския. Иначе в цялата западна империя се е случила изключително ефективна романизация при това без задължително всеобщо училище на латински, без телевизия и преса. За мен самият процес е загадка, но фактът е факт - местните езици са се запазили само в най дивите области - западна и северна Британия, Баскония и береберски Атлас.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          Поздрави, за да преуспееш в римския свят, задължително условие било да знаеш латински. Разбира се простолюдието говорело на по-разговорен латински, докато децата на богатите били обучавани на литературен такъв. Типичен пример за успешно романизиран провинциал е Децим Авзоний Магн /препоръчвам да му прегледате биографията/, чието произведение "Мозела" съперничи по стил с тези на коренните италийци:
          sigpic

          Comment

          Working...
          X