Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сребролюбие или Цената на парите II

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Като цяло по отношение цените във Византия съм се позовавал именно на "The Economic History of Byzantium" под редакцията на Ангелики Лаю, а това е част от нея "Prices and Wages in the Byzantine World" Cecile Morrisson and Jean-Claude Cheynet. Извинявам се за некоректното позоваване и надявам се вече е ясно какво и откъде съм взел. (Трябваше по-рано да прочета "Как се пише дипломна работа" на Умберто Еко, ама кое по-напред?)
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      boilad написа Виж мнение
      От текста личи, че тримата съдружници също са били на кораба, когато е задържан от венецианците, както и сумите за които претендират: "които изповядаха, че са имали на речения кораб"
      Като продължение в тази посока на разсъждение: Г. Литаврин, "Как жили византийцы", Наука, Москва, 1974 г., стр. 43:
      Золото пассажиры сдавали капитану на хранение.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Никаква парична мерна единица не е това, ами показва кой колко фиктивни части от кораба (и евентуално стоките му, макар че не мога да разбера...) притежава. Тоест цариградчанинът има 20 карата = 20 части от кораба, а генуезците - останалите 4 + още 50 златни перпера...Еврика!
        Доколкото пък аз разбрах т. нар. от мен "корабни карати" въобще не се отнасят за някаква част от кораба, а за финансирането на плаването.
        Като съвсем груб пример: от точка А до точка Б плаването (с превоза на стоки и/или пасажери) струва 300 лири в злато да речем (цената зависи както от маршрута, така и от вида на превозваната стока) и тези пари се делят на 24 части всяка от които наречена карат. И с оглед на дискусията до момента мисля, че е напълно възможно Георги Гозофити да е едноличен собственик на кораба (както ни указва и документа), който е влязъл в съдружие, за да финансира конкретното плаване. И в този ред на мисли изглежда собственика на 50-те перпера не е част от съдружието.

        Източник: http://galea-galley.livejournal.com/86354.html
        Last edited by boilad; 19-09-2013, 21:28. Причина: допълнение
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          boilad написа Виж мнение
          Доколкото пък аз разбрах т. нар. от мен "корабни карати" въобще не се отнасят за някаква част от кораба, а за финансирането на плаването.
          Като съвсем груб пример: от точка А до точка Б плаването (с превоза на стоки и/или пасажери) струва 300 лири в злато да речем и тези пари се делят на 24 части всяка от които наречена карат. И с оглед на дискусията до момента мисля, че е напълно възможно Георги Гозофити да е едноличен собственик на кораба (както ни указва и документа), който е влязъл в съдружие, за да финансира конкретното плаване. И в този ред на мисли изглежда собственика на 50-те перпера не е част от съдружието.

          Източник: http://galea-galley.livejournal.com/86354.html
          Добре, добре, тази тема изобщо се превърна в нещо много добро с разгадаването на загадките около съдържанието на този документ
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Николо Капони в биографията на Макиавели пише, че дневния надник на един общ работник бил 9 солди, квалифицираните работници получавали два пъти повече, а дневния разход за храна бил около 2 солди (тоест това сведение се отнася за Флоренция от края на 15 - началото на 16 век).
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              В книгата на Гюнтер Вермуш "Аферы с фальшивыми деньгами" попаднах на интересни данни.
              Гасконската война (1294-1303 г.) струвала на Филип Хубави 2 105 000 ливри турноа от които 880 000 заем (колосална сума). По това време сметковадната ливра съответства на 84,4 грама сребро. За да намали дълговете си краля прибягнал до обичайна за епохата схема - намалил съдържанието на благородния метал в монетите, при което през 1305 г. 1 су или гро турноа вече не съответствало както преди на 12 дение, а на 36. От 1295 до 1306 г. той на пет пъти изземвал от обръщение "олекотените" монети, за да ги замени с нормални.
              По същото време един майстор занаятчия заработвал максимум 18 дение на ден, нисшите чиновници от неблагороден произход получавали 2-5 су, а рицар 10 су.
              Last edited by boilad; 20-10-2013, 02:03.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                boilad написа Виж мнение
                В книгата на Гюнтер Вермуш "Аферы с фальшивыми деньгами" попаднах на интересни данни.
                Гасконската война (1294-1303 г.) струвала на Филип Хубави 2 105 000 ливри турноа от които 880 000 заем (колосална сума). По това време сметковадната ливра съответства на 84,4 грама сребро. За да намали дълговете си краля прибягнал до обичайна за епохата схема - намалил съдържанието на благородния метал в монетите, при което през 1305 г. 1 су или гро турноа вече не съответствало както преди на 12 дение, а на 36. От 1295 до 1306 г. той на пет пъти изземвал от обръщение "олекотените" монети, за да ги замени с нормални.
                По същото време един майстор занаятчия заработвал максимум 18 дение на ден, нисшите чиновници от неблагороден произход получавали 2-5 су, а рицар 10 су.
                О, да, аз съм писал за това, ще намериш хубав материал по въпроса в Малкълм Барбър
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Тези неща, които съм описал да не са разглеждани във връзка с разгрома на тамплиерите? Сега се разрових из нета и намерих "THE TRIAL OF THE TEMPLARS".
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    На 5 юни 1453 г. папата плаща на венецианския сенат 14 000 дуката за наемането на екипажа на пет галери за четири месеца.
                    Източник: http://ciwar.ru/vizantiya/konstantin...vlastyu-turok/

                    През 1378 г. в Англия построяването на кораб за короната струва 142 паунда за 40 дена. Строежа на 120-веслен кораб отнемал 45 седмици, а на 26-веслен само пет.
                    Източник: http://web.mit.edu/21h.416/www/shipp...companies.html
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      boilad написа Виж мнение
                      Тези неща, които съм описал да не са разглеждани във връзка с разгрома на тамплиерите? Сега се разрових из нета и намерих "THE TRIAL OF THE TEMPLARS".
                      Да, в началото на същата книга (сори, късно го виждам този пост) ще намериш това, което имам предвид - хубав разбор на реформите на Филип Хубави и равностойността на различните френски монети от периода.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        А, мерси, значи определено ще й отделя време. Иначе, съдейки по заглавието (доста далече от сферата на интересите ми към момента), въобще не бих й обърнал внимание, а доколкото разбирам това е най-доброто изследване по темата за тамплиерите.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          boilad написа Виж мнение
                          А, мерси, значи определено ще й отделя време. Иначе, съдейки по заглавието (доста далече от сферата на интересите ми към момента), въобще не бих й обърнал внимание, а доколкото разбирам това е най-доброто изследване по темата за тамплиерите.
                          Има я и на руски, а частта, която има отношение към темата, илюстрира затрудненията, които изпитва френския крал в монетната си реформа, като, доколкото си спомням, има и други интересни подробности. Иначе действително е хубаво изследване, може би най-доброто на Малкълм Барбър, имам известни опасения, че вече е outdated, но вероятно не съм прав.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Попадна ми интересно свидетелство баш по темата! Към 1150 г. арабският пътешественик ал-Гарнати пребивава в Унгария, където сключва извънредно изгодни сделки. По време на набег, твърди той, можело да си купиш прекрасна робиня само за три динара (защо не и българка!). Гарнати си купува за 10 динара 15-годишна робиня, "прекрасна като пълна луна, с черни очи и коса, бяла като камфор, умееща да вари, шие и да брои ". Осемгодишно момиченце - ромейка му излиза само пет динара (сигурно не е можела да брои). Арабите винаги са били добри бизнесмени . Същевременно за един динар можело да си купиш 20 овена или 30 агнета или козлета. Голямо изобилие, интересна страна (Маджарско все още не съвсем не-варварско) и скъпо сребро!
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Чета един сборник статии за военноното дело в улуса на Джучи, където се споменава за цената на сложносъставните рефлексни лъкове. Само кибита струвал шест коня, а бухарски лък - десет коня (данните се отнасят към ранното Ново време - ХV² в.), тоест доволно скъпо изделие и определено не по джоба на всеки. Споменават се и глоби за кражба на лък - от коза с козле за нискокачествен лък до 25 глави добитък за висококачествен.
                              Last edited by boilad; 02-11-2013, 20:36.
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment


                                Не знам дали ще ви е интересно по темата, а може и вече да се е появявало, но попаднах на тези неща в едни рускоезичен блог: част 1 и част 2. Отнася се до заплатите на наемниците през периода, но има и доста данни за парите (от книга е информацията - "The Black Bands of Giovanni" от Маурицио арфайоли). Мисля че е интересно да се погледне.

                                Comment

                                Working...
                                X