Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Батенберг

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Колеги, разделът за алтернативна история е по-нагоре. Придържайте се към темата.
    Last edited by dibo; 11-01-2015, 22:08.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #17
      Kramer написа Виж мнение
      Князът, участник в Руско-турската освободителна война е бил честен германски офицер на руска служба, за разлика от "Фердинанд Български".
      Бил е австрийски офицер, затова е бил недолюбван и от Бисмарк и Вилхелм I, княз Александър даже се е надявал да се ожени за внучката на втория. Причините Александър 3 да мрази Батенберг не са изяснени, но като цяло този руски император е бил.... малограмотен и доста спорна личност. По време на кризата, разразила се след преврата срещу Батенберг, се стига до там, че Драган Цанков открито да желае руска окупация, като изход от положението, докато руският външен министър Гирс използва съвсем различна риторика, обевявайки се против такъв сценарий. Като цяло положението по време на тази криза е много сложно, като България е могла да се превърне в причина за голяма европейска война, както Украйна в момента, между другото.

      Comment


        #18
        Хесенец, за да бъдем най-точни. А Хесен, това е Франкфурт на Майн, това е Висбаден..
        Т.е. германец.

        Comment


          #19
          "Батенберг израства до чин генерал от австрийската армия" Явно затова съм се заблудил. Но мисля, че в "Строителите" бях чел, че баща му е воювал срещу Германия в Австро-Германски конфликт, може да се бъркам, няма голямо значение. А иначе имало слухове за баща му- Александър фон Хесен-Дармщат, че не е син на Лудвиг II, а на камериерът на майка му. Тук може би се крие и причината за личната неприязън на Александър 3 към Батенберг.

          Comment


            #20
            Драган Цанков открито да желае руска окупация
            ???2


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #21
              По време на регентската криза Д. Цанков изказва желание пред Гирс Русия да окупира България. Пише го в "Строителите на съвременна България: произходът на съвременна България. Руско-Българският конфликт и дипломация (1866-1887)"

              Comment


                #22
                Mazzini написа Виж мнение
                "...иначе имало слухове за баща му- Александър фон Хесен-Дармщат, че не е син на Лудвиг II, а на камериерът на майка му. Тук може би се крие и причината за личната неприязън на Александър 3 към Батенберг.
                Няма лошо. След Иван Селският цар, Батенберг камериерския княз. Все пак Иван не е лош държавник на България. Едно обаче ме спира да кажа същото за Батенберг. Отказа му да участва във въстанието против Фердинанд и освобождаването на Македония. И по-скоро не толкова отказа, а това че доносничи на Фердинанд и издава намерението. Все пак с негова помощ или поне без да издава Коста Паница и пр. може би Македония щеше да се освободи по революционен път?
                Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

                Comment


                  #23
                  Mazzini написа Виж мнение
                  "Батенберг израства до чин генерал от австрийската армия" Явно затова съм се заблудил. Но мисля, че в "Строителите" бях чел, че баща му е воювал срещу Германия в Австро-Германски конфликт, може да се бъркам, няма голямо значение. А иначе имало слухове за баща му- Александър фон Хесен-Дармщат, че не е син на Лудвиг II, а на камериерът на майка му. Тук може би се крие и причината за личната неприязън на Александър 3 към Батенберг.
                  Хесен като независимо княжество е участвал на страната на Австрия в Австро-Пруската война, както и други независими субекти от Германия. Но тогава Александър е бил на 8 години. А княжеството става част от Бисмаркова Германия.
                  Така и не знам защо царят мрази Батенберг, едва ли щото е бил племенник на жена му.

                  Comment


                    #24
                    За Цанков бях пропуснал, че освен турска окупация е искал и руска окупация. Патриот и половина!


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #25
                      Даже, по времето, в което чиновник в Цариград, се изказва, че Иларион Макариополски е враг на турската държава. Това се случва, след като изгонва гръцките духовници.

                      Comment

                      Working...
                      X