Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Черепа на Никифор?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Черепа на Никифор?

    Здравейте, имам следния, малко смешен въпрос, обаче си го задавам от 1-2 часа.

    Има ли някой, достатъчно запознат с историята по това време и източниците, от които черпи данни нашата историография, да кажеш какво всъщност става с "Чашата", която си е направил Крум от Никифоровия череп след битката при Върбишкия проход?

    Нека разделя запитването на 3 части -

    1. Има ли достатъчно доказателства, че това наистина е станало?

    2. Някъде в историческите извори след периода въобще споменава ли се за въпросната чаша?

    3. Какви са вашите теории относно това, дали е оцеляла през вековете и дали, може би (тук навлизаме малко в алт. история) сега е в някоя незнайна колекция?

    Темата е съвсем сериозна, въпроса ми е породен от чист интерес. Задявам се за детайлите твърде много, предполагам.

    Ако модератора сметне, че темата не е за тук, или е направо за триене - нека.

    Поздрави

    #2
    Споменава се един път, само в епизода дето Крум вдигал наздравици с нея. След това не се споменава. Наивно е да се мисли, че имаме идея какво е станало с някаква чаша от преди 1200 години. Може би е е била унищожена след приемането на християнството, може би е била заровена с Крум.

    Иначе само по себе си в чашите черепи няма нищо уникално - известни са и много преди и много след това у най-различни народи - скити, лангобарди, печенеги, тибетци, зулуси.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Thorn написа Виж мнение
      Иначе само по себе си в чашите черепи няма нищо уникално - известни са и много преди и много след това у най-различни народи - скити, лангобарди, печенеги, тибетци, зулуси.
      Това ми е ясно, просто това е уникален случай в българската история - проява на орендизма по такъв начин. Поне доколкото знам и доколкото е документирано
      Благодаря за отговора, ще се радвам ако и други се включат.

      Comment


        #4
        Наистина е безсмислено да гадаемкакво става с чаша от черепана Никифор след 811 г.
        Вариантите са два:
        1. Заровена е заедно с Крум
        2. Стояла е на показ в двореца в Плиска - Мъглива декемврийска сутрин. В Плиска освен двамата войници стоящи до портата, които в желанието си да убият скуката, са метнали един конски кокъл на глутница кучета и гледат борбата на хайваните, друга жива душа няма. Мъглата е примесена с лепкавата и отвратителна миризма на варено кисело зеле със сланина и огън запален от изсушени кравешки лайна. На спатарокандидатът Григорий му се е свил коремът, та чак му се повръща и не може да разбере, дали е от конската пастърма и вкиснато вино, с което вчера българите го гощаваха, дали от смрадта, която се носи от нещото в казана и което българските войници наричат обяд, дали от миризмата на тлеещи говежди лайна или от предстоящата среща с кана сюбиги Мамалир. По пътя към двореца, в мъглата видя няколко колони с надпис на гръцки, който му навяха лоши спомени от преди двадесетина години, когато като съвсем малко дете и той като останалите жители на Константинопол видя как дядото на същият този Маламир си изми краката в морето, след това се обърна към Града и изрева, нещо от което преводачът разбра само "Майката ще ви" следваще някакав глагол, за който каза че не знае какво означава. Влиза спатарокандидатът в двореца, и за негова изненада вътре е още по-студено отколкото отвън. Сега освен че му се гади, го побиха и тръпки. Двама, облечени в овчи кожуси царедворци го поведоха по един мрачен коридор, а после и по една стълба и изведнъж се озова в обширна зала, в дъното на която в една апсида стоеше българският владетел. След размянта на протоколните реплики, минаха по същество
        - А, значи василевсът Теофил, заплашва, че ще се отрави на поход и ще ми срита задника? - избуча Маламир
        - Ами вие не давате права и свободи на ромеите в Отвъддунавска България, не сте демократична държава, и освен това сте варвари, езичници и миришите на гнили кожи, така че, божият наместник на земята, ще поеме своя дълг да наложи мир, ред и законност в ойкоменето.
        - Ще ви дам аз на вас едно ойкомене! Я погледни полиците зад мене! А абе Исбуле, махни тази котка от там, колко пъти да ви казвам да не я пускате тук, ще вземе да бутне и строши нещо. А сега, моето момче, погледни ей там на третия ред в дясно, виждаш ли онези 18 сребърни чаши? Това са обкованите със сребро черепи на нашите душмани. Петата от ляво на дясно е на василевса Никифор ².
        - Не петата, тя е на кагана на хазарите, а шестата е на Никифор - обади се кавхан Исбул.
        - Добре де, няма значение, все ги бъркам коя на кой е, както и да е. Та виждаш ли, шестата чаша? Тя е от чотурата на василевска Никифор, който също като Теофил беше такъв отворко. Айде, сега вземи си чантата, шапката и пътя към Константинопол, и му кажи на ония тиквеник - василевса, че и за неговия череп има място на полицата.
        ..... ей че недружелюбни хора са тези българи - мисилише си привечер спатарокъндидатът Григори, докато прекосяваше Стара планина - натирихаме, без дори и една коричка хляб да ми дадът за изпът. От вчера не съм ял и докато не стигна Агатонике, май няма и да ям, а до там има още три дена път! Ох да имаше малко от онова кисело зеле със сланината, което войниците си готвеха и което сутринта ми се стори толкова гадно! А как ли са махнали месото от глава на Никифор? Най-удобно е главата да се свари и месото само ще падне от черепа. А дали не са я варили в същия котел, в който войниците си вариха обяда?! - В този миг спатарокандидатът рязко спря коня, обърна се на страни и повърна. - Мамка му на василевса, другите се уреждат, кой пратеник в Рим, кой в Багдат, а мен при българите! Другия месец иска да ме праща при славяните в Македония, а ма ще ме прощава, друг да си намери, аз повече на такива места няма да ходя. Ще си взема болнични...

        Та ако черепът на Никифор не е бил заровен заедно с Крум, той със сигурност е стоял на показ. Обаче, по времено на Борис, Плиска е била посетена от огромен брой ромей и духовници от Рим и никой не споменава за подобно нещо. Разбира се, Борис, като един ревностен новопокръстен християнин, едвали се е ихвалил с подобен род предмети. Най-вероятно, като се има предвид, че е бил изключително фанатизиран, може да се предположи, че е наридил да я унищожат.

        Лично за мен, сцената с наздравицата със славянските вождове има и друг контекст, а именно кана сюбиги Крум деликатно е казал на подчинените си славяни - "Пичове, виждате, че пия вино от черепа не на някой сульо, а на византийския император, така че внимавайте в картинката, че имам артисало сребро и празни места във витрината със сувенири"

        Comment


          #5
          Stan, не знам това копира ли го отнякъде или го измисли, но...

          Ако не друго, то поне добре започва деня..

          Comment


            #6
            Stan написа Виж мнение
            Лично за мен, сцената с наздравицата със славянските вождове има и друг контекст, а именно кана сюбиги Крум деликатно е казал на подчинените си славяни - "Пичове, виждате, че пия вино от черепа не на някой сульо, а на византийския император, така че внимавайте в картинката, че имам артисало сребро и празни места във витрината със сувенири"
            Право казано и аз съм си мислил същото, да не говорим, че славяните изглеждат по-скоро уплашени отколкото доволни от "съюза им с българите".
            Добре де как успя да блъвнеш горния текст рано-рано сутринта, аз съм на второ изречение и се чудя какво да си намеря като повод да се разсея

            Comment


              #7
              Hangwire написа Виж мнение
              2. Някъде в историческите извори след периода въобще споменава ли се за въпросната чаша?
              Споменава се на още 4-5 места, виж например при Златарски (I:337).

              Comment


                #8
                Ето за разсейване: http://www.traditsia.com/forum/showthread.php?t=3607
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #9
                  Иска регистрация.

                  Comment


                    #10
                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Право казано и аз съм си мислил същото, да не говорим, че славяните изглеждат по-скоро уплашени отколкото доволни от "съюза им с българите".
                    Добре де как успя да блъвнеш горния текст рано-рано сутринта, аз съм на второ изречение и се чудя какво да си намеря като повод да се разсея
                    В нашата историография отношенията славяни - българска държава, се разглеждат доста наивно и романтично. Истината е че нито на българите много им дремило за славяните, нито славяните са горели от желание да бъдат "освободени" от българите. Също толкова наивно се разглежда и въпросът за отношенията славяни-Византия, при които империята е архизлото, което денонощно мисли как да асимилира славяните, а славяните отчаяно се съпротивлявали и гледали с надежда към великият брат на север от Стара планина. Само за пример - обикновенно деликатно се забравя, че славяните в армията на Крум са "наети", както са били наети и аварите, а също се забравя, че в армията на Никифор е имало и славяни, някои от които на високи постове, каквито са примерно Любомир и Хотомир, споменати в един извор, в който се оплакват именно избитите през 811 г. византийски пълководци.

                    А иначе, текстът го написах докато закусвах

                    Comment


                      #11
                      Специално за мен, цялата история около черепът на Никифор има само един неясен и нерешен въпрос, а именно:
                      - как са го оголили от месото? Възможни са следните начини:
                      1. чрез сваряване
                      2. чрез заравяне в мравуняк
                      3. да се хвърли на кучетата да го оглозгат, обаче в този случай те могат да го натрошат и поради това е малко вероятно

                      А ето и една статия, в която цялата история се разглежда критично:

                      Comment


                        #12
                        Stan, поздрав за текста, определено ме развесели в началото на деня.
                        Но проблема как са премахнали месото от черепа е елементарен - първите два начина явно.

                        Интересното бе какво всъщност се е случило с въпросния съд.

                        Comment


                          #13
                          Айде стига де, като дете си! Не се знае! Никъде в запазените източници не пише някой да го е виждал след това, а и да го е виждал - не сметнал за достойно да го запише.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Отговора си го получих в предишните постове. Просто изяснявах целта на темата, че отиде в дискусии относно валидността на родната историография, от които ми е до болка писнало. Леко с нервите

                            Comment


                              #15
                              Анджък де, именно че си получи отговора, а продължаваше да питаш.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment

                              Working...
                              X