Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Матросов битката за Рака беше започната ония ден (според повечето новинарски сайтове) всеки може да дава прогнози за колко дни може да бъде превзет градът,но нищо не се знае за интензитета на бойните действия така че даването на прогнози засега е абсурдно.Но същото се отнася и за западните медии за тях режимът всеки момент ще падне (и това го повтарят от две години) и затова мисля че забележката ти е леко неуместна.

    Comment


      По темата :"Коментари и анализи" - от разговори с мои познати се налагат следните изводи :
      - войната е "на живот и смърт" - издевателствата и от двете страни са от такова естество , че който и да победи ще коли другия ! Никакви преговори , никакви примирия - целта е пълното изтребление на противника и смазване на етническата му , религиозна и социална среда .
      Щетите за бунтовниците , в жива сила , са от порядъка на по200 души на ден . За режима , от началото на конфликта , загуби за над 150 милиарда долара . Унищожени около 1200 предприятия , произвеждащи почти всичко необходимо за функциониране на промишленост , земеделие , селско стопанство и т.н. Вреди на комуникации и инфраструктура , многократно надхвърлящи тези в Ирак .
      Интернационализирането на стълкновението се разраства - след неуспешния опит за прилагане на либийския сценарий : зона забранена за полети от сирийските ВВС , а посли и въздушни удари от нова коалиция - вариант провален от боеготовността на сирийската ПВО , е избран пътят на вътрешното дестабилизиране . Разузнаванията на съседните на Сирия страни в пълна мяра обслужват различните революционни фракции - указват значими цели , придвижване на военна техника , алармират при опасност от авиоудари и т.н. , за логистиката е писано много . Недостигът на жива революционна сила се компенсира с амнистиране на затворници от Либия , Судан , Египет и т.н. Русия , Китай и Иран от своя страна увеличават доставките си , вече на кредит .
      Въпреки това армия , полиция и местни милиции не са в състояние да охраняват всички държавни обекти - при атакуване на по-малки , живата сила и техниката се изтегля , а авиация и артилерия бомбардира поголовно след това .

      С горното предавам мислите на двама сирийски граждани , отчитайки пристрастията и ангажираността им към определени каузи , но намирайки ги за що-годе обективни .

      Comment


        Понеже някой е останал с грешно впечатление, че аз давам прогнози или пък бъркам нещо с датите, ще споделя този линк към "информация" от 06.03.2013 - http://rus.ruvr.ru/2013_03_06/Sirijs...-goroda-Rakki/

        Comment


          Матросов, боевете за Ракка започнаха вчера след обед - 11.03.13 На линка, който си дал, правителствените сили не твърдят, че са започнали, а че ще започват освобождаване. Разликата е съществена. Едва от вчера има интензитет на бойните действия. Явно армията е отложила щурма за известно време. Самият Ракка е защитаван от 500 - 1 500 бунтовници.

          Comment


            Понеже още някой се опитва да ми сложи думи в устата - "Сирийское командование начнет в ближайшие часы операцию по освобождению города Ракки, захваченного мятежниками, сообщил военный источник в Дамаске."
            Не аз правя прогнози и изявления.
            Аз само се опитвам да давам примери колко неадекватна може да бъде пропагандата в случая. Дали е започнал щурм или не не ме касае.
            Освен това ми става забавно как "500-1500 души" превземат толкова голям град. Само мирновременните полицаи би трябвало да са повече. Освен това тези "500-1500 души" са взели стотици пленници. Мога само да кажа машалах или както там е правилно, на тези нинджи супербунтовници.

            Comment


              Мatrosov да изчакаме изхода от боевете за гр.Ракка и после да коментираме.

              Comment


                Матросов, какви стотици пленници?!? Да не иде реч за градските жители? 500 души могат да "превземат" не само Ракка, ами и Токио да речем Щом няма съпротива? Толкова ли не си чувал за предаване на град без бой?!? На това кръстовище ще се разположат двама-трима "аллахакбаровци", на другото - тоже, на третото - пак... Ще викат "Аллах е велик", тълпата ще подеме същият рефрен и ще се правят клипове, т.е. доказателствата за контрол ще са налице. А фактите ни указват съвсем друго - не целият град Ракка е бил под контрола на ислямистите.

                Нали заради този случай в Ракка (предателството, т.е. договореностите на висшите функционери с опозицията), отсега нататък Асад е наредил при всеки губернатор да се навъртат по 4 "бодигарда". За всеки случай - когато се налага, да "вразумяват" с пищов в слепоочието.

                Comment


                  Нали?! И филма "300" го доказва.

                  Comment


                    iasen ianakiev написа Виж мнение
                    Мatrosov да изчакаме изхода от боевете за гр.Ракка и после да коментираме.
                    Учудващо сме на едно мнение.

                    Comment


                      Matrosov написа Виж мнение
                      Нали?! И филма "300" го доказва.
                      Аз пък не мога да разбера, кой те излъга (кой въобще ви излъга), че да се превземе град като Ракка, ще трябват десетки хиляди "атакуващи" и съотношение 5:1 или даже 10:1?!? Ами това да не ти е ВСВ? Някъде да виждаш армейска дивизия, която да е отбранявала Ракка? Да си чул за "тежки сражения", предшествали "превземането"? Такива, разбира се - нямаше. Време е да осъзнаеш (да осъзнаете), че ислямиските групировки в Сирия вече въобще не са 40 000 души, както ги начисляваха през ноември-декември 2012 г. Дори още тогава се смяташе, че подобно число е твърде завишено. Пуснаха изключително много кръв през последните месеци и в момента едва ли са повече от 20 000 души (общо за Джабхат ан-Нусра; Ахрар аш-Шам; Сирийския Освободителен Фронт, който включва бригадите Тауахид, Фарук, Амр ибн ал-Аас, ал-Насър Салахеддин, Ансар ал-Ислям, Лиуа ал-Ислям и т.нат.)

                      При всички положения, пък FSA не начислява 100 000 души. Това са измислени числа за наивници. Пропаганда, какво да се прави - войната е пропаганда

                      Comment


                        monte christo написа Виж мнение
                        Аз пък не мога да разбера, кой те излъга (кой въобще ви излъга), че да се превземе град като Ракка, ще трябват десетки хиляди "атакуващи" и съотношение 5:1 или даже 10:1?!? Ами това да не ти е ВСВ? Някъде да виждаш армейска дивизия, която да е отбранявала Ракка? Да си чул за "тежки сражения", предшествали "превземането"? Такива, разбира се - нямаше. Време е да осъзнаеш (да осъзнаете), че ислямиските групировки в Сирия вече въобще не са 40 000 души, както ги начисляваха през ноември-декември 2012 г. Дори още тогава се смяташе, че подобно число е твърде завишено. Пуснаха изключително много кръв през последните месеци и в момента едва ли са повече от 20 000 души (общо за Джабхат ан-Нусра; Ахрар аш-Шам; Сирийския Освободителен Фронт, който включва бригадите Тауахид, Фарук, Амр ибн ал-Аас, ал-Насър Салахеддин, Ансар ал-Ислям, Лиуа ал-Ислям и т.нат.)

                        При всички положения, пък FSA не начислява 100 000 души. Това са измислени числа за наивници. Пропаганда, какво да се прави - войната е пропаганда
                        Можеш ли да цитираш източници за всички тези твърдения? Конкретно числеността на групировките.

                        Относно превземането на Ракка, съдейки по жестоките сражения за редица други градове, никой не е предполагал че точно този град ще бъде оставен практически без защита. Което говори за две неща - първо, че Асад го е считал за безопасна зона, второ, за тактическа изненада от страна на бунтовниците и провал на сирийското разузнаване. Колко бойци са участвали в превземането му и колко го отбраняват в момента, едва ли някой може да каже с голяма точност. Между другото, все още няма данни за истинска контра-офанзива на армията; само бомбени удари и бодри изявления на разни офицери.

                        Колкото до пленниците, тук се споменават 300 пленници при превземането на Ракка: http://thelede.blogs.nytimes.com/201...w-nytimesworld

                        Matrosov мисля визира това изказване:
                        The Syrian government has remained mum on the situation in Raqqa in recent days. It blames the violence in the country on an international conspiracy carried out by terrorists.
                        Syria's pro-government al-Watan newspaper denied Wednesday that Raqqa had fallen, while naming officials who had been captured. It said army reinforcements had reached the city and quoted a military official as saying the city would be "freed" in a few days.
                        Read the latest headlines, news stories, and opinion from Politics, Entertainment, Life, Perspectives, and more.


                        ...
                        Ноеини:
                        Syrian rebels are locked in a fierce battle with government troops for parts of the central city of Homs.
                        For a third day, rebel forces tried to regain control of the Baba Amr neighbourhood; pro-regime troops responded with artillery attacks.
                        There have also been clashes on the key road between Damascus and the airport, as well as in the city of Aleppo.

                        Meanwhile, the UK has said it may bypass an EU arms embargo to Syria in order to supply weapons to the rebels.
                        British Prime Minister David Cameron told a parliamentary committee he hoped to "persuade our European partners" to relax the embargo, which is due to be renewed in May, "but if we can't, then it's not out of the question we might have to do things in our own way"
                        .
                        Syrian rebels are locked in a fierce battle with government troops as they try to take back the Baba Amr neighbourhood of Homs.
                        Last edited by Dinain; 12-03-2013, 23:20.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          За превземане - всичко зависи от това какво се влага в значението на думата (май има разлики). Но за контрол на град с 200 - 300 000 население, особено ако това население не е приятелски настроено и не смята да помага (поне една значителна част от него), 500 души са нищо - капка в морето. Виж, ако идеята не е да се постига контрол, а просто да се извърши някое и друго нападение, тогава са предостатъчно.
                          Друг въпрос, който ми е интересен - цитират се едни или други данни за общото количество загинали в конфликта от началото му и почти автоматично се приема, че почти всички загинали са от участниците с оръжие в ръка, т.е. комбатанти. А защо? Като се има предвид за какви боеве става въпрос, на мен малко по-логично ми се струва повечето да не са загинали с оръжие в ръка.

                          Comment


                            Между другото от моите наблюдения на новините също се налага някаква интерпретация, че на сирийската армия просто банално не й достигат хора в момента за да покрие всичко и е принудена да си мести ресурсите нонстоп за да организира контраатаки, които пък от своя страна оголват други места, от което се възползва противника.

                            Другото ми наблюдение - в настоящия момент и при каквито темпове се развива войната - и за двете страни ще бъде крайно важно да успява да поддържа относително нормален начин на живот в техните си райони (хуманитарна помощ и т.н.) - това изцяло с цел да се подсигури още човешки ресурс и да се направи появата на тотална умора от войната малко по-отдалечено събитие от при противника. Според мен това и ще спечели войната и тук е просто състезание кой има повече пари и как си координира дейността (правителството има проблеми с ефективност, корупция и ограничени финанси, бунтовниците - правилно целево финансиране, да не се прекалява с ислямизация, да се подсигуряват цивилни организации (ток, вода, ред, храна - все неща които не са точно представата за класически революционер)).

                            Трето - сирийската армия трябва много да съжалява, че няма големи количества безпилотници.

                            Между другото Ирак по-скоро кои подкрепя?
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Щетите за бунтовниците , в жива сила , са от порядъка на по200 души на ден
                              Това разбира се няма как да е вярно, освен ако не вярваш че за 2 години война са загинали 142 хиляди бунтовници
                              Интернационализирането на стълкновението се разраства - след неуспешния опит за прилагане на либийския сценарий : зона забранена за полети от сирийските ВВС , а посли и въздушни удари от нова коалиция - вариант провален от боеготовността на сирийската ПВО , е избран пътят на вътрешното дестабилизиране .
                              Класика!
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Dinain написа Виж мнение
                                Можеш ли да цитираш източници за всички тези твърдения? Конкретно числеността на групировките.
                                Мисля, че някой отдавна сам изгуби правото си да комуникира с мен:
                                Тролчо. Вече писах, че разговорът с теб не ми е интересен.

                                Comment

                                Working...
                                X