Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не знам кой е Кошкин и не чета vif2ne.ru. Има ужасен UI
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      Пфу, изтри ме се поста. Накратко, последните 2 години дадоха невероятен нагледен пример как при паралелни процеси в страни с близки демографски, икономически и етнически данни, смяната на властта протече по различен начин, само в резултат от решенията, които взеха управляващите. Бен Али в Тунис и Мубарак в Египет избраха да отстъпят, Кадафи в Либия и Асад в Сирия избраха да не пускат кокала докрай и Салех в Йемен избра нещо по средата (пусна кокала след 1 година, та жертвите бяха само 2000 души). Крайният резултат е един и същ, само от действията на управляващия зависи колко хора ще умрат междувременно. Асад вече е първенец с 30 хиляди жертви - в упорството си завлече цялата страна по дяволите. И една радикална мисъл за теб - не мислиш ли, че ако Асад беше провел реформи своевременно и беше предал властта преди армията да се разцепи, Сирия с по-голям шанс щеше да продължи по пътя на някакво демократично развитие? Защото това, което става сега, е най-вероятно да доведе до теократично управление в края на краищата - срината от продължителна война държава и разединена армия.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Обсъждаше се тоя доклад. Ако трябва да говорим принципно, никаква стойност не може да има, освен политическа. На всеки е ясно, че само със свидетелски показания, често от втора ръка, няма как да се докаже каквото и да е. В случая имаме и ограничен достъп, липсва критичност, изобщо - слаба работа. Реално доклада не добавя никаква нова фактолигия към вече известната, а в някои случаи дори пропуска елементи и е в противоречие с други. Когато всеки от тези свидетели се изправи пред съда и се подложи на кръстосан разпит, тогава може да се добие реална представа за стойността на показанията му и да се преценят събитията в тяхната светлина. Да си спомним процеса на Шешел в Хага - пълно фиаско точно по тази причина.

        Това е положението по принцип, тоест слабости на доклада откъм методология и изпълнение. Самия въпрос обаче е доста интересен - кой точно е изклал тия 100 души. Ясно е едно - на свидетелските показания не можем да се доверим, тъй като са заснети и от едната, и от другата страна. На официалните изявления също не можем да се доверим, освен когато става дума за консенсус по фактите.

        Най-логичната линия на разсъждение е да се запитаме - защо са изклани хората? Кой има полза от клането?

        От едната страна е баналния факт, че правителството понесе страхотен негатив точно преди мисията на ООН. Това клане му разказа играта от медийна гледна точка. При това схемата съществува и е устойчива - редовно се случваха такива инциденти преди важни международни събития по Сирия. Значи бунтовниците имат много добър мотив, нещата пасват екстра.

        От друга страна, какъв мотив има правителството да влезе и да изколи 100 души? Част ли е от обичайната тактика? Не е част. Има ли паралели? Няма. Ползи? Няма ползи. Вреда - огромна.

        Да, обаче хора, които са дълбоко запознати със ситуацията, твърдяха, че АКО клането е било в тоя формат, има ВЕРОЯТНОСТ удара да е бил насочен срещу някакви хора на Манаф Тлас. По-късно излезе информация, че по това време генерала изпада в немилост, говори се за някакви контакти с бунтовниците, оттегля подкрепата на целия клан Тлас от Асад, а тя е била страшно важна - дотогава най-силните сунити подкрепят властта. Оттам - наказателна акция и клане.

        Аз лично съм на кантар - и двете версии ми се струват еднакво вероятни. Втората е леко конспиративна, но пък напълно в духа на събитията.
        Явно не съм посещавал темата при това обсъждане на доклада. Мой пропуск.
        Обаче не мога да се съглася с твоите разсъждения. Защо реши, че "правителството" задължително при всеки момент подхожда рационално. Малко ли са примерите от миналото, когато дадена държава осъществява по-големи престъпления от разни бунтовници? И даже на Асад много да му пука за общественото мнение на Запад, от къде си толкова сигурен че той навсякъде упражняват ефектовен контрол върху Шахиба и останалите въоръжени сили, които са му лоялни и се бият за него?
        Колкото до доклада, за мен той си остава най-меродавен. Едно е да противопоставяме някаква абхазка (ако не греша) телевизия и един германски вестник срещу почти всички останали медии, съвсем друго е организация от ранга на ООН.
        Truth will save the world

        Comment


          ndragostinov, вижда се, че разсъжденията ми по темата излизат извън традиционните рамки на форума. Предпочитам да се въздържа от анализи върху политическата част на конфликта. Можем да си говорим за ракети, ако искаш , а останалото просто ще го гледаме.

          Салафит: http://www.youtube.com/watch?v=bL58pyB7kYM
          Чува се, че турците сериозно възпрепятстват снабдяването на тези групировки. Мъчат се да селектират ислямистите от останалите, с неясен успех.

          Поредната унищожена ПВО-позиция край Дамаск: http://www.youtube.com/watch?v=AGFjkp820SI този път сериозна инсталация, а не безполезни железа.

          Общо взето тотално настъпление на всички фронтове, ограничени успехи на правителството. Като че ли се задава сериозна турска активност, чува се нещо за турския флот, за безполетни зони по границата, такива неща.

          Comment


            Syria agrees to buffer zone along Turkish border, say reports

            Turkish media says deal struck in wake of this week's deadly border shelling incident which killed five Turkish civilians


            Все още не е официално потвърдено, но няколко турски медии съобщават, че Асад се е съгласил на 10 километрова буферна зона покрай турската граница. Което де факто е no-fly zone.

            В същото време, днес отново е паднала мина в турско село и отново в отговор сирийски цели са обстреляни от турската артилерия: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19861591
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Хм, доста интересно:
              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

              Wikimapia is an online editable map - you can describe any place on Earth. Or just surf the map discovering tonns of already marked places.


              Силозите са непосредствено до турската граница.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                ndragostinov, вижда се, че разсъжденията ми по темата излизат извън традиционните рамки на форума. Предпочитам да се въздържа от анализи върху политическата част на конфликта. Можем да си говорим за ракети, ако искаш , а останалото просто ще го гледаме.

                Салафит: http://www.youtube.com/watch?v=bL58pyB7kYM
                Аз така и не разбрах кога и къде е изречена тази "декларация". Цъкнах да прочета какво са писали долу, но там няма нищо защото възможността за коментиране при това видео "случайно" е деактивирана. А като се замислим колко пъти разни стари записи от 2008 година и снимани в северен Ливан, сега се рециклират от троловете със заглавия от сорта "FSA terrorists..." ; "FSA Al Qaeda..." и т.н.

                И накрая още нещо, който се отнасящо се до "най-логичната линия на разсъждение" - не мисля че правителството на Асад е понесло някакъв "страхотен негатив" заради клането в Хула? След този случай, симпатизантите му за пореден път започнаха просто да твърдят че виновна била сирийската опозиция. Те винаги ще имат сламки за които да се хванат, като например ANNA news или няколко вестникарски колонки. Според мен доверчивостта към тези "източници" е ненужно завишена.
                Truth will save the world

                Comment


                  едно предложение

                  [извън темата]
                  Кухулин написа
                  разсъжденията ми по темата излизат извън традиционните рамки на форума.
                  Само да уточня нещо: аз не мисля, че това е така (определено не излизат по никакъв начин от рамките на ФП), но не съм модератор на този раздел и вероятно Динайн е прав, че тази тема е по-добре да се остави за, ъъъ, "новини", т.е. събития, а не за коментар, особено пък разсъждения от общ характер, които неизбежно ще излязат далеч извън рамките на тясната тема.
                  Може би било добре този по-общ разговор да се проведе на друго място, защото гледам, че (заемам израза ти) "не-традиционните разсъждения" се споделят не само от теб, т.е. изглежда да има какво да се обсъжда (е, може и да греша, разбира се). Аз предлагам раздел "Общи дискусии" и ще се нагърбя с директен контрол над дискусията (само по отношение на "оставане в темата"/груби нарушения на ФП). Та, мисълта ми е, Кухулин: ако смяташ, че има какво да се обсъжда отвори една тема там (бих го сторил и сам, но не съм сигурен как точно да я формулирам.
                  Извинявам се на останалите за отклонението.
                  [/извън темата]

                  Comment


                    Военно-морские силы Египта и Турции проведут недельные учения своих флотов в восточном Средиземноморье неподалеку от берегов Сирии. Турция направила для участия в них значительные силы: два фрегата, два ракетных катера, один танкер, два десантных корабля, роту морской пехоты, два вертолета и подразделение спецназа.

                    Comment


                      Войната в Сирия - коментари и анализи

                      Темата се отдели като клон на Арабската пролет в Сирия.

                      ndragostinov написа Виж мнение
                      не мисля че правителството на Асад е понесло някакъв "страхотен негатив" заради клането в Хула
                      Припомням горе-долу реда на събитията:

                      - Кофи Анан предлага "мирен план";
                      - един ден преди официалната му мисия се съобщава за огромни жертви в Хула;
                      - всички обвиняват правителството - избило ги с тежка артилерия и танкове;
                      - става ясно, че хората са хладнокръвно и методично избити, децата са изклани с вързани ръце;
                      - всички обвиняват правителството - изклало ги хладнокръвно;
                      - мирния план се проваля;
                      - над десет страни късат дипломатически отношения с правителството на Сирия.

                      On May 29, 2012, Australia, Bulgaria, Canada, France, Germany, Great Britain, Italy, Spain, the Netherlands, Switzerland and the U.S. announced that they were expelling Syrian diplomats in response to the massacre.[13][38][39] Turkey and Japan later expelled Syrian diplomats, increasing the number of nations to do so to 13... и т.н.

                      Comment


                        The BBC finds evidence that appears to suggest that weapons intended for the Saudi military have been diverted to Syrian rebels in Aleppo.


                        Винаги съм се чудел, и като гледах разните ПТУР на Хизбула и сега - толкова ли е сложно тези надписи да се махнат?
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          По данным группировки "Ан-Нусра", взявшей на себя ответственность за теракт, при взрывах и последующей перестрелке погибли десятки людей. Однако Наблюдательный совет по правам человека в Сирии уточняет, что погибших было десять.

                          Comment


                            Актуализирана статистика от Iltg:



                            Процесс пошел...: … Да, это всего лишь следствие нахождения у власти профессиональных террористов, уголовников и пр. Государственный терроризм. (стр. 222 из 678)

                            Comment


                              Comment


                                Политиката настрана, ама за 3 месеца градски боеве да се загубят 16 машини в Алепо - някак си или информацията е неточна, или ожесточените градски боеве са от типа - престрелка от 11 до 11 и 10 сутринта и после двете страни се прибират по кафенетата за обяд след като са се разтъпкали.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X