Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прабългарите били... корейци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Прабългарите били... корейци

    Съдейки по дадените доказателства бих казал, че в Корея е имало силно... антично влияние тип Вардар.

    Та това е преводът на английски на есе на някакъв корейски професор:
    My translation of a Korean professor's essay on the relationship Koreans and Bulgarians.


    П.П. Ако модераторът сметне, че клипчето е за майтапи, моля да ме извини за спама и да го премести.

    #2
    Що пък за майтапи, даже звучи интригуващо
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Между другото (около една от затворените теми за произхода) бях попаднал на едни руски размисли и цитирания от китайски източници за пришълци от Корея. Там се споменаваше и за някаква просперираща държава, която изчезнала... Както вика и тоя кореец. Та, знам ли, може и да има някакви основания тая работа.

      Между другото се разправяше за народите "ди" и "дин-лин", които ги даваха да са европеиди ("ди" или "ча" изместваха "дин-лин") - май тва беше от Дебец, което идваше в потвърждение на теорията на някакъв друг, че европеиди имало в далечния изток от бая отдавна. Тоя народ "ди" бил смесица от европеиди и монголоиди, пък "дин-лин" чисти евроеиди. Тия именно изчезнали / претопили се и покрай това се споменаваше за Корея. Ъ-ъ, боза някаква, но пък се размахваха китайски писания от време оно по въпроса. Но има някакви подадтки и за по-стройно сглобяване на нещата.
      Last edited by SRH; 11-06-2011, 23:21.

      Comment


        #4
        Абе цялата история ми се струва тинтири-минтири :д. Само за синьото петно мога да потвърдя. Щото разпитах родителското тяло дали са чували и виждали та потвърдиха за това. Знам за мораториума върху "Темата". Та мен ме интересуват повече известните контакти(културни, политически, търговски, военни) на пра...българите с азиатските народи(дори предполагаемите такива).
        П.П. Забелязъл съм, че със смяната на политическото и икономическото влияние над България разните историчари веднага сменят теориите и "доказите" (по новоантички). Не бяха иранци, не бяха траки, не бяха славяни, не бяха прабългари. Като гледам в бъдеще ще доминира евразийската теория за произход, поради чисто геополитически причини. От както Европа я тресе кризата забелязах, че разните тракисти млъкнаха. Сега са наред буйоиците )). Понеже гледам корейско кино та забелязах, че при тях да е дее(също използват нее), а чакай звучи нещо като чака'н. Ето ги доказите за еднаквите корени. А въпросния професор е социолог...
        Попаднах преди време на тази статия http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-soldiers.html . Интересна теория и малко фантастично ми звучи. Но човекът на снимката пък има европеидни черти.
        Last edited by големите надежди; 11-06-2011, 23:57. Причина: допълнение

        Comment


          #5
          От всички теории за произода на българите тази е сред най-странните - произход не се определя от прилика между две три думи и няколко съвпадения. А официалната историография (ако има такова нещо изобщо) винаги е била подчинена на политическата реалност - угро-финци, славяни, тюрки, татари (поне според братята на запад), иранци, монголци...
          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

          Comment


            #6
            beri_cd написа Виж мнение
            произход не се определя от прилика между две три думи и няколко съвпадения.
            Тези съвпадения ги споменах, за да осмея историчарите у наше село . Любопитното за това "монголоидно родилно петно" е, че е доста разпространено в България и страните с население от урало-алтайски произход. Та си мисля, даже да не са протобълхарите го донесли, то печенезите, куманите или узите със сигурност са го привнесли.

            Comment


              #7
              Да, тази работа с корейците е интересна - при желание може да се намерят някои не-езикови паралели (1), обаче работата с лингвистиката е по-усукана (2).
              (1) Преди време търсих някои работи за Корея и се начетох на любопитности - там наблизо има и "според някои хипотези - предци на европейските авари" - Rouran, и `титла Иван` - "този Юан (Yuan), като решил да основе нова знатна фамилия, махнал една сричка от фамилията на баща си - Bo-yuan", че дори - с повече въображение - и "печенези", ако жителите на Пекче (Baekje) са се казвали... пекче-наци. Но върха беше, като попаднах на царство Бълге (Balhae). Направо получих сърцетуп...
              (2)...докато не се разрових в предаването на корейските имена с латински букви. И какво - оказа се, че това Бълхе (или Бохай - в руския) по местному се четяло... Пархе. И таман ми попремина сърцетупа - и прочетох в бгнаука едно сведение на Голийски, че ванандовите българи нарекли отделената им за живеене планина ...Пархар!?!! Моля!?!!
              P.S. За тези, които си мислят нерде Балкански полуостров, нерде Корейски, искам да вметна една несвързана с горното любопитност - през 2008 един холандски лингвист доказва, че от живите езици най-близък до шумерския е... тибетският. Нерде Междуречие, нерде Хималаи... Та така.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #8
                Преди да обръщате повече внимание на подобни неща е добре да сте наясно с контекста, в който се появяват, т.е. с корейският национализъм. Пред него дори крайните тукашни съчинители бледнеят. Според тях цялата световна култура и цивилизация произлиза, разбира се, от древните корейски държавици (какво да говорим за китайската култура и, разбира се, за половината Китай, които си е "земя корейска"), та какво остава и за прабългарите.
                Пиша това за да сте наясно, защото сигурно се случва някой чужденец да попадне по сходен начин на изказване на някои от тукашните съчинители, част от които имат някакви научни степени и да им предаде по-голямо значение, отколкото е възможно да заслужават.

                Comment


                  #9
                  gollum написа Виж мнение
                  Преди да обръщате повече внимание на подобни неща е добре да сте наясно с контекста, в който се появяват, т.е. с корейският национализъм. Пред него дори крайните тукашни съчинители бледнеят.
                  Намерих и документален филм на тема траки, бълхАри, Рим и ест. Корея.
                  황금보검 20:25 Where was "Silla Golden Dagger, remaining a mystery" made?0:44 It is very difficult to find similar historic remains to Silla golden dagger.1:01 K...

                  Чак са идвали до тук да снимат. Любопитното е, че в 4-а или 5-а част показаха разкопки на хунски некропол (не разбрах точно какво е)от Източна Монголия и там открили черепи на европеиди.
                  С тея докази могат такъв автогол да си вкарат, че идея си нямат корейците. Само макетата да разберат и ще пренапишат историята за Аце.
                  От друга страна корейската икономика расте със завидни темпове. Многолюден народ са, преди 30 години са били с по-нисък жизнен стандарт от повечето страни по света, та е нормално да ги нападне шовинизъма. Напоследък се активизират изключително много на тема тюрки, което е показателно дори по това, че една от големите им телевизии дава пари за такива филми.
                  П.П. Дано китайците не ги удари в бъдеще национализма, че тогава става опасно.

                  Comment


                    #10
                    Това, за корейският национализъм, макар че това не е най-точната дума, вероятно е така, още повече че има и сериозни предпоставки за подобно нещо. Корея е заобградена от три велики сили, с огромно влияние върхусветовната политика, култура и история - Русия, Китай и Япония. Между тях е Корея, която няма особени заслуги за развитието на човечеството. Как тогава, ако си кореец да не вярваш, че половината Китай е корейски и че корейците са открили топлата вода и сапоставили Луната на небето? Въобще желанието на малките нации да се доказват е интересен феномен, а още по-интересно е защо по толкова безумен начин искат да се докажат?
                    Интересно дали има разлика между севернокорейския и южнокорейския национализъм в това отношение? Дали северните не са се сетили, че Карл Маркс и Ф. Енгелс са всъщност корейци?

                    Comment


                      #11
                      ...Понеже гледам корейско кино та забелязах, че при тях да е дее(също използват нее), а чакай звучи нещо като чака'н. Ето ги доказите за еднаквите корени.

                      Всъщност ще трябва да почакаме малко с "доказите"(ако всъщност тази дума означава - доказателства). "Да" на корейски е "Не", а не е "Дее"(интересно е, че и корейци и гърци казват "Да" по еднакъв начин, а именно "Не"). Другата дума която използват за "Да" е "Ани"(точно като нашето женско име). "Чакай" не е "чака'н", а всъщност е "ДжамКан МанЙо" което при бърз изговор наистина прилича малко на "ЧакаМанЙо". Друга дума за чакай е "КиДаРи".
                      По мои наблюдения е вярно твърдението, че корейците са доста националистично настроени, но в случая това не мисля че има кой знае каква връзка - с изключение на самите нас българите едва ли някой друг ще сметне претенцията да се докажеш като оригинален източник за произхода на прабългарите за нещо заслужаващо особена гордост.

                      С уважение,
                      "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

                      Comment


                        #12
                        Вече тайно ни облъчват с азиатщина. Забелязвате ли, че почти всички емотикончета по форумите са жълтички?
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          #13
                          Хаха, емотиконите и те са в крак с времето, нали до 10 години Китай щял да бъде първа икономика
                          Иначе по темата, нямам намерение да звуча заядливо, но усещам в някои постове прекалено много внимание са отделя на съвременна политика и заключения, породени от днешните й реалности. Аз си мисля, че дадени събития (не конкретно тези), случили се преди векове, едва ли са били повлияни от политическия мироглед на дадено общество днес. Все пак нека теоретичните физици да ме поправят, ако случайно се докаже, че бъдещето би могло да влияе на обективното минало. Та накратко: няма смисъл да му мислим какви били идеологическите мотиви на дадени изследователи, за да прокарат дадена теория - тя или е обоснована от факти и доказателства, или не е. Тва дали въпросните хора са националисти, шовинисти или нихилисти слабо ме вълнува. Повтарям, важни са фактите и доказателствата.
                          Конкретно по темата, не съм специалист по етногенезиса на далекоизточните народи, но все ми се струва, че може и да има грам истина. Но вероятно не става дума за протобългари, а за по-близкостоящите до района угро-фини или дори тюрки. И те тия преселения дори и да са станали, това е било в най-добрия случай още преди да бъдат построени египетските пирамиди. Най-вероятно се е образувал някакъв малък анклав, който е бил претопен или пришълците са взели за кратко властта, привнесли са някоя нова дума и след 1-2-3 столетия е нямало и следа от тях или почти. Нещо като келтската държава при нас. Аз преди бях чел и още по-шокиращите теории за родство между японци и тюрки.

                          Comment


                            #14
                            Потребител #4542, естествено, че няма как нещо сегашно да влияе на вчерашното. Но, виж, съвсем лесно и естествено сегашното влияе върху начина, по който възприемаме вчерашното. За това става въпрос в случая. Естествено, че по-важни са фактите и доказателствата, но когато нямаш достъп до тях (какъвто най-често е случая с подобни "новини") и този индикатор върши работа най-малкото като предупреждение за "повишено внимание". То, впрочем, като знаем тукашните реалии в това отношение, дори и от това няма нужда - човек добива естествена предпазливост (хоп, още един жълтичък емотикон).

                            Comment


                              #15
                              големите надежди написа Виж мнение
                              Съдейки по дадените доказателства бих казал, че в Корея е имало силно... антично влияние тип Вардар.
                              Сравнението не е съвсем точно. Клипът явно е политизиран и наивизиран, но отразява една гледна точка, която е да кажем... на ръба на науката. Вардарските изпълнения са дачел зад този ръб. Просто трябва да се осмисли правилно тази дълга червена линия на картата - от Корейския полуостров, та до Балканския.

                              По един или друг начин прабългарите са свързани с племената Хунну. От своя страна Хунну са свързани с корейските племена. Естеството на тази връзка засега варира във вероятностните граници "политически съюз" (95%) - "общ произход" (60%) - "корейски произход" (5%). Процентите са съвсем условни, разбира се. Все пак последният вариант също е подложен на съвсем сериозен научен анализ:

                              Riotto, Maurizio: “Ancient Koreans and Xiongnu: What Was the Nature of Their Relationship?”.
                              Journal of Northeast Asian History, 6.1 (2009): 5-35.

                              Comment

                              Working...
                              X