Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въоръжение на българската армия през втората световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въоръжение на българската армия през втората световна война

    Интересувах се от стандартния пехотен арсенал на България в периода 1939-1945 или най-просто казано - Втора световна война. Давам примери с други държави:

    Германия:

    Пушка: Kar98k Mauser, Gewehr 43
    Автомат: Mp40, Mp44
    Картечница: MG-42, MG-34

    Русия:

    Пушка: Mosin Nagant, Tokarev SVT 40
    Автомат: PPSh-41, PPS-42/43
    Картечница: Degtyarev DP

    Англия:

    Пушка: Lee-Enfield
    Автомат: Thompson, Sten
    Картечница: Vickers

    - Молбата ми е някой да изреди подобна визитка на най-широко използваните оръжия в българската армия.

    #2
    Българска армия 30г на ХХ в:
    пушка- "Манлихер" 1888, 1895 г.
    пистолети-"Парабелум"1903(7,65 мм., 1908-9 мм.,1917-9мм.
    тежки картечници-"максим"08 "Шварц-Лозе"08/12
    леки картечници-"Мадсен"1924,"Щаер"1930,след 1936г-MG34; след началото на ВСВ-са доставени австрийски ичешки образци ненужни на Вермахта;
    минохвъргачки "Ерхард"останали от ПСВ, замент се с новите "Райнметал";
    полева артилерия-нови образци се доставят след 1936г и към 1.12.1939г.в наличност са:1147 ствола разпределени както следва:
    871 в дивизионна и армейска артилерия:
    276 в зентина артилерия при общ щат за военно време-1584
    голяма част от наличните системи са морално и физически остарели, по-съвременни са :Круп", "Райнметал"доставени 1937-1939г.
    танкети "Ансалдо"-14бр.(2д.екипаж, 3тона,1 картечница "Шварц-Лозе", 25 мм.челна броня);леки танкове "Викърс"(10тона, 47мм.скорострелно оръдие,1 бр.7.62мм.картечница, противокуршумно брониране)

    Comment


      #3
      Жалко,каквото не им е трябвало,са ни го оставяли на нас...

      Comment


        #4
        Георги Гърков написа Виж мнение
        Русия:

        Пушка: Mosin Nagant, Tokarev SVT 40
        Автомат: PPSh-41, PPS-42/43
        Картечница: Degtyarev DP
        Мигар са имали "Mosin Nagant"? Това ще да е нещо французко. Еле пък PPSh, гаранция да е английско... или там немско. Последното дори не знам как се произнася, картечница неква.

        Това ще да е дошло от някой супер-информиран сайт. Дай линк, умрем за знания!
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #5
          Nick просто напиши в google:
          Russian weapons world war II
          German weapons world war II
          English weapons world war II

          - Или нещо от рода. Информация колкото си искаш.
          А пушката Мосин-Наган и автоамта ППСШ са си чисто руски.

          Comment


            #6
            Георги Гърков написа Виж мнение
            ...А пушката Мосин-Наган и автоамта ППСШ са си чисто руски.
            Мда... Това моето беше шега, така да се каже. Имам самото оръжие в неголеми количества (на снимката долу).



            Информация за него също имам; към тази в Интернет се отнасям много предпазливо, защото всеки знаещ и не знаещ пише каквото му падне.

            В българската терминология това оръжие се нарича другояче. Терминът "Мосин-Наган" се използва само от западните колекционери. Официалната номенклатура в собствената му страна (Русия, СССР) е друга - трилинейна пушка (или карабина в зависимост от случая) обр. 1891, 1907, 1891/10, 1891/30, 1938, 1944. Пушките биват пехотни, казашки и драгунски. Cамото име на Мосин се въвежда в номенклатурата на оръжието едва по време на социализма.

            В немския двутомен труд на д-р Карл-Хайнц Вробел то е наречено както му е реда "трилинейна пушка", а "Мосин-Наган" е добавено съгласно западната традиция, за която вече споменах.



            Съветвам те да се отнасяш критично към всичко написано по въпроса, освен ако не е oсновано на сериозен източник (в повечето случаи печатан върху хартиен носител).
            Attached Files
            Last edited by Nick; 16-12-2010, 22:52.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              Боже мили.. Имаш толкова много Нагани..
              От къде ги намери и за колко пари ги взе? Че в момента и аз си търся някоя антика от старите войни, но немския Маузер98к и Манлихера някак си повече ме привличат.

              Comment


                #8
                Значи, такава тема имаше някъде из форумите.....както й да е.
                Да го преговорим отново и да се спре със спекулациите.
                Пускам сканове от книгата "Военната Икономика на България"
                Изводите всеки сам да си ги прави.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Георги Гърков написа Виж мнение
                  ...Имаш толкова много Нагани..
                  Не са "Нагани", нали това писах по-горе. Купих ги от пазара зад "Невски", там са най-евтини. Манлихерите също са евтини там. Каквото можах да побера в багажника, взех. И доста пари ми останаха, но нямаше повече място в колата. Следващия месец може пак да намина да купя десетина Маузера, чувам, че не били лоши пушки.

                  Ето малко български Манлихери пак от този пазар:







                  Last edited by Nick; 31-12-2010, 07:24.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    Аз също търся да си купя карабина Манлихер - Образец 1895 , задължително на БА. Като тези на снимките! Тоя пазар зад "Невски" съществува ли още? Някаква приблизителна цена? Моля пишете ми по въпроса само на ЛС! Благодаря предварително.
                    K.Ch.
                    Einigkeit und Recht und Freiheit
                    fuer das deutsche Vaterland!
                    (August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. 1841)

                    Nationalhymne der Bundesrepublik Deutschland.

                    Comment

                    Working...
                    X