Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пари, пари...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пари, пари...

    Имаме ли някаква информация за ценовите равнища на продуктите на Балканите през 13-14 век на Балканите (основно Византия и България)... Колко се е плащало на войниците (стрелец, пехотинец, например), колко е струвал един кон, една овца и т.н. (да не издребнявам)?

    Също и видове пари - най-голямата, мисля, е златицата (жълтицата)/номизмата, но нататък не съм много запознат.

    Благодаря и за препоръчителната литература.

    #2
    Интересна тема.Чакам някой от по-знаещите да отговори.Аз не знам конкретни източници за цените,но предполагам може да има някои дубровнишки сведения от времето на Иван Асен II(и след това),относно търговията в България.Както знаем всички,дубровнишките търговци са действали свободно по нашите земи след издаването на Дубровнишката грамота от Иван Асен II.
    Historia vitae magistra

    Comment


      #3
      Имаше едни писма на ковчежника на Амедей Савойски за цените които са плащали в Несебър, Созопол и т.н.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Thorn написа Виж мнение
        Имаше едни писма на ковчежника на Амедей Савойски за цените които са плащали в Несебър, Созопол и т.н.
        Можеш ли да ги издириш?
        Historia vitae magistra

        Comment


          #5
          "На 21 октомври 1366 войската на Амадей V² Савойски /Зеленият граф/ превзема Несебър и подлага на разграбване града и жителите му,които се откупват на цена от 17 558 перпера"
          1 перпер=20 каратова златна монета с тегло 4,5 гр.,в края на Х²V век с променено златно съдържание 11-16 карата.
          Ако приемем,че за 1 грам 18 каратово злато се дават към 36-38 лева,значи жителите са платили към 2 млн. и 930 хил. лева за своя откуп.Само това успях да намеря за ковчежника на Амадей Савойски.

          Comment


            #6
            A nomisma could buy some ten lambs or six sheep, 3 modioi of land (c. 3000m2) or 3 modioi of wheat (38 kilos).
            The Byzantine economy

            ПП В горния цитат става дума за третокласна земя, както се вижда и от The Economic History of Byzantium, стр. 996

            Comment


              #7
              Много любопитно колко скъпо е било житото тогава - 38 кг жито се равняват на стойността на 6 овце според цитата.
              Kerls, wollt ihr ewig leben?

              Comment


                #8
                Цената на житото е свръхусловна, тъй като най-силно се влияе от различни фактори (реколта, глад, търговски проблеми). Ако се разгледа литературата, излизат (съвсем грубо) три вида цени: 1-5 модия за номизма (скъпо), 5-15 модия за номизма (умерено) и 20-30 модия за номизма (евтино). Пример: Dionysios Ch Stathakopoulos, Famine and pestilence in the late Roman and early Byzantine empire, 390 Разбира се, периодът е съвсем различен, но добре илюстрира разнообразието

                От друга страна овцете като че ли държат стабилна цена, съдейки по фиксирания данък от 1 номизма за 100 овце (по груби сметки 6%). Посочен е във второто заглавие от предния пост.

                Comment


                  #9
                  Мисля, че пропускате една малка подробност. Цените дадени от Амедей Савойско са от Несебър, Созопол и Варна, демек "курортни"

                  Comment


                    #10
                    Stan написа Виж мнение
                    Мисля, че пропускате една малка подробност. Цените дадени от Амедей Савойско са от Несебър, Созопол и Варна, демек "курортни"
                    Ама за него цените са били като за чужденец.

                    Comment

                    Working...
                    X