Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тежковъоръжени български войници през Средновековието

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тежковъоръжени български войници през Средновековието

    Не знам дали няма такава тема във форума, новак съм тук, но тъй като явно има форумци със сериозни интересни в областта на въоръжението, иска ми се да задам тема-въпрос, свързана със следното:

    1. Доколко е имало (поне по време на Второто българско царство) тежковъоръжена пехота, тежка кавалерия и колко тежковъоръжени те са били в сравнение с подобен род войски във Византия, Сърбия, Унгария от една страна и в Западна и Централна Европа (Германия, Франция, Италия, Англия) от друга?

    2. Рязкото намаляване на числеността на българска армия стотина години след времето на Асеневци (например Калоян предлага 100 000 спомагателна войска на латинците преди превземането на Константинопол през 1204 г., а през 1330 г. в боя при Велбъжд Михаил Шишман води 12 000 българи + 3000 наемници татари и алани) дали е обусловено само с процеса на намаляване броя на свободните селяни или се дължи по-скоро на преминаването към изцяло професионална тежковъоръжена войска от западен тип, чието екипиране и издръжка струва значителни средства?

    #2
    По първият въпрос ще видя дали ще мога да напиша утре, ако намеря тетрадката си по Археология със записките за въоръжението на армията по време на ВБЦ

    По вторият въпрос, мисля, че ти правилно посочи отговора - увеличаване броя на професионалната войска.Спомням си, бях чел някъде, че това е една и от причините, поради която не успяваме да укажем по-голям отпор на османското завоевание - селяните, простолюдието, масово няма военна подготовка и опит, тъй като феодалите се страхуват да дават оръжение на свободните селяни
    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

    Comment


      #3
      Tежковъоръжени войници е имало в България, но доколкотоми е известно за тях можем да съдим повече по изображения отколкото по находки.
      В ранния период на ВБЦ са съпоставими с доспехите на Западна Европа, тъй като тогава основна защита е плетената ризница. Разликите са, че тук имаме ламеларен доспех и люспеста броня, които като че ли не са популярни на Запад. От своя страна западните доспехи покриват ръцете, а по-късно и лицето - неща за които нямаме данни за БГ.
      Общо взето от Византия до Сърбия се припокриват доста елементи от въоръжението. Впечатление правят големите триъгълни щитове. През по-късния период Унгарското въоръжение е по-скоро западно.
      В по-късния период, и по-конкретно 14-ти век, вече можем да видим известно изоставане на балканското въоръжение от Западното. Общо взето тук се запазват същите видове доспехи(ризница, ламелар,люспи и гамбеон), докато на Запад започва да се развиват и кованите брони.
      Има откъслечни свдения за търговия със запада( някаква забрана , мй от Стефан Душан беше, за търгови с оръжие с България) и едно-дв еизображения от сръбско, но като цяло тогава Балканите изглежда са по-назад и се придържат към по-старите методи. Все пак възможно е тук или там някой по-заможен да е екипирал себе си и хората си по западен тертип, но струва ми се ще е по-изолирано явление.
      Имаше някъде из форума тема специално за въоръжението през ВБЦ

      Comment


        #4
        Въпросите за военната сила на ВБЦ и ПБЦ са били повдигани нееднократно в различни теми през живота на форума. Едно бързо търсене даде тези (но има и много теми, посветени на една или друга конкретна битка, които не съм дал тук):

        тема: Каква е била конницата на ПБЦ? (връзка)

        тема: Българско средновековно оръжие (връзка)

        тема: Войската на Първото царство (връзка)

        тема: Войската на Второто царство (връзка)

        тема: Набиране на войска (връзка)

        тема: Стойност на военно снаряжение, въоръжение и екипировка в периода на ПБЦ (връзка)

        тема: Административна организация на въоръжените сили - ПБЦ (връзка)

        тема: Военно-стратегическа доктрина на ПБЦ (връзка)

        тема: База данни с изображения на воини от Балканите (връзка)

        тема: Илюстрации на воини (връзка)

        тема: Багатурите (връзка)


        Освен това в раздел "Армейско въоръжение" има по-общи теми за въоръжението, екипировката и снаряжението през Средновековието.

        Comment


          #5
          Числеността на войската и качеството на нейната екипировка в тази епоха са свързани със сигурност и с финансовите възможности на владетеля. Един от отговорите на зададения въпрос трябва да се търси в хазната.

          Comment


            #6
            Господи Никой, вие явно не може да четете и отбирате от научни аргументи-с тия 100 000 по-българин ли се чувствате?
            навярно не Ви е познат принципа:
            "Мога да ти обещая повече, от колкото други да ти дадат!"
            за тежковъоръжената пехота-зависи какво разбираме-има две концепции
            -пехота с доспехи
            -линейна пехота, биеща се в строй
            доспехи са се носели от пехотата-без съмнение, друг е въпроса на какъв принцип
            Част от нея на Запад е на градските милиции, докато при нас този въпрос е загадка-поне в този момент
            Last edited by gladiator; 29-06-2009, 17:26.

            Comment


              #7
              Гладиаторе,

              Бъди милостив! Човекът е "новак" т.е. не е свикнал с твърдия тон на капацитетите тук, а и задава разумни въпроси.

              Факт е, че докато по времето на ПБД и дори при ранните Асеневци, царството е в състояние да събере големи човешки маси, картината се променя и стига дотам, че цар Иван Шишман ("Пишман" винаги ми е звучало по-правдоподобно) едвам събира по 6 000 войника.

              Според мен отговорът за "професионализирането" на войската е правилен, но е само част от общата картина. Не бива да се забравя, че този период от Средновековието ни е изпълнен религиозни секти и течения някои, от които са еретични, а почти всички са противодържавни по характера си и даже бих казал направо вредни.

              Ще приведа два примера. Богомилите отричат материалния свят като творение на дявола. Явно е, че те не са били добър военен материал, защото кой ще се бие за цар или феодал като го счита за олицетворение на злото!

              Друг премер са исихастите, които са пълнели пещерите по Русенски Лом и около Аладжа при Варна. Сведетелствата на съвременниците говорят за десетки хиляди мъже в разцвета на силите си, които вместо да обработват земята и стопанствата си (т.е. да плащат данъци в хазната, от които да се набира наемна войска) или да се обучават в тънкостите на войната, безделничат с месеци на пост и молитва, чакайки да видят сияние около пъпа си.

              За разлика от богомилството, исихазмът е благословен от Църквата и ако се не лъжа самият патриарх Евтимий е бил исихаст. Това означава, че царят и феодалите не са можели с пръст да пипнат безделниците и докато държавицата им се е гънела под натиска на османците, онези са се молели горещо за душите им.
              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

              Гюстав Льо Бон

              Comment


                #8
                @Sula

                Всъщност, Исихазмът е приет за официално "учение/течение" на нашата църква.Тоест, това да си исихаст не е само въпрос на избор, но и едва ли не санкционирано задължение
                Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                Comment


                  #9
                  За числеността на армията ни през Средновековието си има съответната тема, но само ще вметна тук, като факт, че през 1388 година Али Паша покорява Североизточна България с 30 000 армия-ако се нелъжа.Факт, който оборва тезата за огромните османски пълчища в хода на покоряването ни.
                  Колкото до тежковъоръжените ни войни, съчетанието на плетена ризница с ламелар осигурява достатъчно добра защита ако правим съпоставка със западните аналози през 50-те години на 14 век.
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Parabellum написа Виж мнение
                    Колкото до тежковъоръжените ни войни, съчетанието на плетена ризница с ламелар осигурява достатъчно добра защита ако правим съпоставка със западните аналози през 50-те години на 14 век.
                    И все пак, според мен липсата на защита на ръцете и лицето(или поне нямаме доказателства за такава) са определено слабост в сравнение със запада...

                    Comment


                      #11
                      Хора, пресатнете всички да се дръгнете с мен-въобще не мисля, че се смятам за капацитет в която и да е област²парабелуме, кажи им!!!!!!!
                      За числеността-винаги съм смятал, че тези на Али паша също са си преувеличени, едва ли са надхвърляли 10 000!
                      Къде са тези данни -ама сигурни, не Божо или Слави , за големите войски от първото царство!
                      Защо, бе човек Шишман да е Пишман, кое му е малкото на 60001 не знам от где ти е цифрата, я виж великият Хенри V-колко човека има във воиската си? Ами Шарл Смели-един от наистина великите мъже на 15 век!
                      За краката -виж в темата за въоръжението на Второто царство-да нти пусна ли наколенниците от Царевец?
                      как мислиш, за въоръжени западните пехотинки в 14 в? имат си по едно шлемче и едно акетонче, къде ти защита на ръцеббпък едва ли това е най-важно за падането на държавата.
                      Last edited by gladiator; 01-07-2009, 18:58.

                      Comment


                        #12
                        gladiator написа Виж мнение
                        За краката -виж в темата за въоръжението на Второто царство-да нти пусна ли наколенниците от Царевец?
                        Е от Царевец има и забрало на басцинет(както несъмнено знаеш),ако става въпрос. Остава дали са български т.е. носени от българи, и доколко това е разпространено
                        gladiator написа Виж мнение
                        как мислиш, за въоръжени западните пехотинки в 14 в? имат си по едно шлемче и едно акетонче, къде ти защита на ръцепък
                        Акетонче,ама сдълги ръкави, или ризничка с дълги ръкави. По богатите вече и капачки туй-онуй...

                        gladiator написа Виж мнение
                        едва ли това е най-важно за падането на държавата.
                        Определено не е най-важното, не мога да не призная

                        Comment


                          #13
                          Драги, сигурно зная щом аз го публикувах преди няколко години-до тогава людете въобще си тънеха в неизвестност за него. не е български-определено.
                          Мечове, брадви, доспехи, лъкове и др. месарски прибори.


                          но н пресилвай въоръжението на пехотата на запад, пред нашето-да не говори, че не го знаем!
                          При условие на многобройни конфликти със западняците, вероятни наемници-едва ли е много различно.
                          Ти колко ризници знаеш от периода, та да съдим какви ръкави имат-лично аз-нито една!
                          Attached Files
                          Last edited by gladiator; 01-07-2009, 20:44.

                          Comment


                            #14
                            gladiator написа Виж мнение
                            Хора, пресатнете всички да се дръгнете с мен-въобще не мисля, че се смятам за капацитет в която и да е област²парабелуме, кажи им!!!!!!!.
                            Колегата го познавам лично.Винаги е било удоволствие да се води дискусия с него
                            Археолог е, интересува се от военната история и въоръжението.

                            Та по въпроса.Аз пак ще повторя, не смятам, че българският войник от периода -14 век, е бил по-долу от западния си колега.Това което виждаме по миниатюрите и се е запазило в музеите на Запад, в частни линии се отнася за Благородниците.Започва един процес на брониране, който обаче се отнася само за тях.Техните спомагателни части са си били "голи соколи".Ако благородникът е бил що-годе заможен, антуражът му също е бил що-годе добре, но в никакъв случай не са били толкова добре бронирани, колкото Господаря си.
                            Като говорим за числеността на армиите през този период, някакси все ни убягва едно нещо-Чумата.През периода 1341-43-та година тя отнася 1/3 от населението на Европа.Тогава ми кажете, как да имаме големи армии, като няма хора, и икономиката е почити срината?
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #15
                              ай-ай, Парабелум....
                              Преди време, тук пях изказал мнение, че вероятно чумата удря карнизонните войски на ВБД, също така и градското население, а то е възможно да попълва част от тежковъоръжените милиции-арбалетчици, копиеносци

                              Comment

                              Working...
                              X