Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Military History Commander: Europe At War

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Military History Commander: Europe At War

    Няма много информация за играта. Подобна е на Panzer General но е за целия европейски театър. Модифицирано копие е на Strategic Command - European Theater, с малко подобрения.

    Играта има малка карта за по-елементарни бойни действия, и голяма карта за по-маниакалните. Има разработвания на технологии и подобни. Много е зарибяваща, не можах да спя тази нощ.

    War, war never changes..

    #2
    Виж тук. Това е "ъпгрейдната" версия на оригиналната игра, излязла, доколкото си спомням, миналата година - Commander: Europe at War, за която писах тук. И тук, разбира се.

    Comment


      #3
      Еее, пак се изложих, много се извинявам, някой ако иска да изтрие темата.
      War, war never changes..

      Comment


        #4
        Е, нищо чак толкоз фатално не е станало .

        Comment


          #5
          Свалих я, доста мащабно, направо си е за мултиплей.

          Comment


            #6
            Аз много се радвам на това издание, защото преди бяхме намерили с Воланд само едно на немски език (на старата версия), което беше доста приятно, но на моменти не знаех точно кое какво е. Което не е чак толкова забавно . Интересно ми е какво реално са променили.

            Comment


              #7
              Някой пробва ли се? Аз доста отдавна се пуснах, но ми остава време за около ход-два на ден и то не винаги Стигнах с Германия някъде до ранната пролет на 1942ра, тъкмо отмина суровата част на зимата и движението се нормализира. С триста зора превзех Ленинград, край който презимуваха множество пехотни корпуси, включително финландските и един български. Разправих се с руския флот в Балтика, Москва падна още през есента на 1941ва, Ростов - в началото на зимата, Сталинград - в края й, но нещата на Кавказ се закучиха, а горе, на североизток започна последното голямо сражение в руската кампания - съветите събраха бронирани и моторизирани части и се юрнаха да настъпват, да видим какво ще стане.
              С авиацията нещата се разрешиха - срещу Англия оставих цялата си изтребителна авиация, а в СССР ползвах само двете си бомбардировъчни единици. Но пък руската авиация се държеше като в първата форумна игра (ако някой все още я помни) - всеки път се пребазираше в обсега на танковите ми части и трябваше на следващия ход да отстъпва под техните удари, докато накрая не се измъкнаха извън оперативния досег на Вермахта и не ме тревожиха повече. С английската авиация се приключи, след като превключих всички доходи за купуване на нови изтребители и сега Острова няма въздушна защита, с изключение на самолетоносачите, с които не съм се сблъсквал още, та не знам как ще е. Периодично из СССР се появяват партизани (аз очаквах и в Югославия, там бях оставил доста народ да пази градовете), но не би.
              Славният италиански африкански корпус междувременно реализира големи успехи - при настъплението към Египет бяха обкръжени и унищожени английските войски, само авиацията се измъкна. Но пък при настъплението нагоре в Сирия италианският флот доста си го отнесе от британците, обаче поне на сушата бавно но сигурно войските на Дучето завладяват град след град. Предполагам, че до 4-5 хода вече ще са на път за Ирак.
              Не знам какво ще правя оттук нататък. Дори и да започна да строя голям флот - няма да мога да се равнявам със съюзниците. Но пък те надали ще успеят с десанта. Впрочем, ще видим.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Ах, да, забравих подводния флот Германия започва с цели две подводници и голям избор - къде да действат те. Естествено, най-изкушаващо е да са на централния път на повечето конвои - пряко между САЩ и Англия, но се оказа, че това не е възможно - този път се патрулира твърде сериозно. А изборът между северния и южния маршрут трябва да се прави по-рано, иначе се изпуска важно време за действие. Аз предпочетох севера и в крайна сметка подводниците ми свършиха доста работа. Наритаха ги обаче здраво и около края на 1941ва едната трябваше да се върне до Франция за ремонт. Оказа се, че Брест се прострелва от авиацията на врага и че те виждат, че подводницата е там. Та се наложи да се разходя до Бордо. Сега имам две подводници, едната леко ударена, които действаха до пролетта на северния маршрут и сега се местят на юг - защото Съюзниците засилиха твърде много присъствието си в централния Атлантик и по северните линии. Обаче пък вече имам и италианска подводница там, в южния Атлантик, която върши добра работа. Минава се през Суец, след превземането му от силите на Оста.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Аз реших да извадя малко статистика, че тъкмо сега се сетих да я запиша:

                  От един момент обаче става вече доста трудно да се настъпва, а и партизаните на територията на СССР се появяват по 2-4 единици на ход. Това налага в тила да се оставят все повече корпуси и намалява ударната сила на групите. Така или иначе обаче, вече останаха само 3 острова на съпротива - един на север, около Магнитогорск, в който руснаците трупат много танкове, пехота, мотопехота и в който губят около 2 корпуса за ход, но пък и поне толкова нови изкарват, така че там би било почти позиционна война. Аз периодично отстъпвам, за да им давам възможност да нанасят контраудари, възможност, от която те охотно се възползват и съответно след всеки такъв аз успявам да обградя поне два техни пехотни корпуса. Второто огнище на съпротива е около Баку и ми е малко далеч, дотам се минава през доста сложен терен. Така че там боеве все още не се водят. Последното е в Крим - там така и нищо не можах да превзема. Почти цялата ми авиация все още е съсредочена на запад, което определено прави трудно справянето с такива костеливи орехи, като Севастопол.
                  Италианците през това време превзеха последната британска база на крайбрежието на Средиземно море и се отправиха към Ирак. Почти всичките им дивизии обаче са с попълненост около 70%, а авиацията е с под 50%, но пък и оставащите пред тях австралийски, индийски и ирански дивизии не изглеждат особено силен противник.
                  В Атлантика подводната война завърши зле за силите на Оста - сега се опитвам да изтегля ударените си подводни сили, за да се присъединят към строящия се нов надводен германски флот - заложил съм 1 самолетоносач, 3 линейни кораба, 1 отряд миноносци и 1 подводен флот. Предвид абсолютното ми превъзходство във въздуха, този флот би трябвало да може да спре десант на континента, стига разбира се този десант да не е в рамките на 1942ра, че като гледам темповете на строеж, повечето кораби ще са оперативни сигурно от началото на 1943та. Интересно ми е, ако успея до края на лятото на 1942ра да превзема останалите руски градове, дали ще продължат да се появяват партизани? И дали играта ще отчете патовата ситуация, или Изкуственият интелект все пак ще поведе армиите към опит за десант при липса на въздушно превъзхдоство? Засега немската авиация във Франция (подкрепена от 4 териториални корпуса), успява да удари лошо всеки съюзнически кораб, който се приближи към Ламанша, съответно съюзниците пък контролират цялото останало море.
                  Големите загуби в авиация са около битката за Британия, а във флот - италианските бяха от борбата им с британския средиземноморски флот - която италианската супермарина замалко да загуби, въпреки превъзходството си - ако италианската пехота не беше изненадала британският самолетоносач в пристанището, резултатът щеше да е доста по-лош. Немските флотски загуби са почти само от подводници, британските - почти само от немската авиация. Високите немски танкови загуби са продукт на твърде рискованата ми тактика - да жертвам танкове за територия, при обграждането на руските армии.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    Играта е добра, аз преди време - когато и двамата разцъквахме немскоезичната версия, започнах няколко игри и съм стигал до средата на 1942 г. Общо взето: полската кампания е малко по-трудна, отколкото би трябвало - главно защото нямаш възможност сам да разположиш силите си и трябва да се възползваш от не много удачната начална диспозиция. Френската кампания също може да мине с повече загуби от нормалното, но за сметка на това доста лесно (макар и със загуби) се печели въздушното сражение за Англия. Между другото, оказа се, че ен е много сложно да се направи десант на острова. Лошото е, че след като падне Лондон, нещата се развиват много бавно - главно заради лошото снабдяване и не много решителния резултат от сухопътните сражения.
                    При разумно командване и малко късмет италианците успяват да се справят сами с британските владения в Северна Африка, да не говорим за британския флот (поне в предишната версия, за съжаление, не можеше да се направи кой знае какво като спипаш кораб в пристанище с пехота).
                    Подводната война е доста трудна и не особено ефективна. Морските сражения са малко необичайно реализирани - сякаш по-скоро да поощри този, който не си пада по агресивни действия.
                    Нещо, което е проблем в тази, както и във всички други стратегически игри за ВСВ, ан които съм попадал: не е помислено за завземането на острови, котио се състоят от една територия - като Малта (същият проблем го има и при Gary Grigsby`s World at War). Тъй като територията е само една (един шестоъгълник), няма как да бъде нападнат със сухопътни сили. Единствената възможност е да бъде обграден и нападан с флот и авиация, но те са крайно неефективни в унищожаването на сухопътната единица, а без това няма как самата територия да бъде превзета. А и авиацията най-често нанася удар по инфраструктурата, а не по единицата. Това можеше лесно да се разреши с малко повече мисъл.
                    Доста трудно е и изчоплянето на единица от град. Това е донякъде реалистично, но все пак при сравнително малкото хексове в централна и западна Европа се получават разни странности.

                    Comment


                      #11
                      Мда, съгласен. Аз между другото я докарах до края на октомври 1942ра, когато успях да превзема едновременно Баку и Магнитогорск, след което СССР се предаде. Всъщност, бяха успели да съберат значителни сили в самия Магнитогорск и около него, плюс една значителна групировка от 8 корпуса в Котлас, която нападна фланга на моите сили и дори успя да унищожи един моторизиран корпус там. Но след като обградих настъпващите части, към средата на октомври повечето руски части бяха или унищожени или обградени и редуцирани до 50% от началната им сила - там само през есента руснаците загубиха 1 танков, 3 моторизирани и няколко пехотни корпуса. Като цяло обаче войната в Русия се води почти без авиация. Същевременно транспорта е доста усложнен. За да се превози един корпус от Франция до Москва примерно, трябват 2 етапа (Франция-Германия и Германия-Русия), а след Москва вече няма начин да се осъществи жп прехвърляне и се налага войските да стигат на собствен ход. Между другото, Крим така и не го допревзех, само успях да завзема Севастопол, но не и другия град, в източната част на полуострова.
                      Италианците превзеха Ирак и сигурно ще превземат един от иранските градове, защото има много висока стойност, но надали ще има повече война там - повечето места са извънредно труднодостъпни, а и снабдяването там си е кошмар. Сигурно ще наблегна на авиация, докато флотът ми бъде готов и вече нататък - каквото стане. Англия не би трябвало да бъде проблем, не и след като флотът на съюзниците практически изостави Острова.
                      Като довърша тази ще видим как са нещата от страна на съюзниците.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #12

                        Оттук и в следващите постове - къде малки, къде не толкова, репортажи от мястото на събитието. На мен се падна да водя силите на Оста, фон Даниц ще води съюзниците.
                        ---
                        Първото комюнике на OKW: на първи септември започна кампанията за присъединяване на населените с немци земи на Изток. Кампания върви добре, въпреки неочаквано голямата съпротива на полските части в южната част на страната.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          Радиото във Варшава излъчва само националния химн. Съюзниците се мобилизират.

                          Comment


                            #14
                            Масов героизъм от страна на полския народ. Макар принудени да живеят на скромни дажби от килограм галомбки (краковски сърмички) и неустановено количество вудка (водка) защитниците на Краков бранят своя град като драконът Вавел някога от татарите. Германците са принудени да пият вода от Висла и да ядат брезови корички и така им се пада. Британският флот, верен на съюзническия дълг, опожари Хамбург и нанесе сериозни щети на корпуса на генерал фон Фръц, разквартируван в града, в квартала на червените фенери. Германците бяха принудени да ядат вурстчетата си, тази сутрин, с гарнитура от шрапнели.
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              Арме Франсез, в изпълнение на съюзническия си дълг към смелата, достойна и красива Полша, провежда операция в Рейнландия. Заплашен е основния индустриален център на противника. Полска йешче не згинела и не бендже-е-е! И Краков, и Варшава държат фронта!
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X