Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Севтополис сензация или дупка в морето!"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Без конкретно мнение за Светополис, но като бях в Сарагоса, там буквално от римските помийни ями и канална система /защото друго не е останало, строено е не с камък, а с римски цимент/ бяха направили страхотно шоу и направо правеха злато от лай...
    http://www.bukvite.com

    Comment


      #17
      TERZIev, напротив, нямам никакво намерение да коригирам поста си и не виждам нужда да го правя - ако някой някого обижда, то обидно за аудиторията тук е Божидар Димитров да бъде представян като "световно известен учен-археолог". За да си "световно известен" е необходимо в кажи-речи всяка държава да те знаят кой си и какъв си. Дали това условие е изпълнено по някакъв начин за Божидар Димитров? Не. А за да си "учен-археолог" е необходимо на първо място да си археолог и да се занимаващ с археология научно. Божидар Димитров не е археолог, а историк и не знам да се занимава научно с археология. Трябва ли да се разяснява каква е разликата между история и археология?

      Що се отнася собствено по дискусията, то си пирзнавам, че нямам мнение: не виждам защо ако някаква група хора намери финансиране, да не се опита да реализира даден проект - в крайна сметка живеем в общо взето свободна държава и стига някое начинание да не прекрачва границите на законите, то въпрос на желание и воля от страна на поддръжниците му е то да бъде осъществено.

      И конкретон към Вас, Kont, - какво означава "псевдодискусия" и защо обиждате хората, които са отговорили на повдигнатия от Вас въпрос? Някакви конкретни основания отиващи отвъд общите неадресирани обиди имате ли?

      Comment


        #18
        За Б.Д. - доколкото знам се е занимавал с разкопки в Созопол. Така, че - може и да е археолог. Което не променя мнението ми за него като един посредствен чалга историк.

        За Конт - проектът е безумен, пълно е с археологически обекти, които са с пъти по-атрактивни и могат да бъдат социализирани с безкрайно по-малко пари.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          За Б.Д. - доколкото знам се е занимавал с разкопки в Созопол.
          Ок, макар че това не го превръща, поне според мен, в "учен-археолог" (и аз съм участвал в разкопки, но не съм археолог ) - доколкото ми е известно, завършил е история и се занимава най-вече с историческа дейност (популярна, научна и прочее). А и позицията му не е баш на археолог (не и действащ). Както и да е, това е страничен въпрос - световно известен със сигурност не е.

          Comment


            #20
            Аз дори преди повече от две години чух за този проект и още тогава си помислих, че е простотия. Първо не съм и чувал за нещо подобно някъде другаде- на средата на язовира (който не е малък) да пресушат "островче" (?) и да го облицоват със...стъкло (?). Второ, наистина градът може и да е уникален, обаче не е нищо повече от краткотрайна столица на местен тракийски династ, който не е свършил нещо кой знае колко забележително освен че се опрял на Лизимах. Трето, няма кой знае какви запазени или уникални сгради, че да си струва тия пари. Не е ли по-добре да се оборудва някаква подводница или пък своего рода "подводен асансьор", с който посетителите на "Долината на царете" да слизат под водата да разгледат древния град. Дори по този начин би се прибавила и допълнителна "тръпка" за туристите
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #21
              Thorn написа Виж мнение
              За Б.Д. - доколкото знам се е занимавал с разкопки в Созопол. Така, че - може и да е археолог. Което не променя мнението ми за него като един посредствен чалга историк.
              Сигурно подводни разкопки е правил Иначе другото е ала-бала. Но ако трябва да се признае на "световно известния археолог" нещо това е Музея по подводна археология в Китен. За други заслуги не съм чувал. Вероятно защото личното развитие на БД не ми влиза в работата.
              Иначе може дълго и с наслада да коментираме медийните му изяви. Но те не са нито история, нито наука, а археология пък съвсем.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #22
                Хора, ние се нещо бъркаме компютри с компоти, и Калофер с Калифорния.

                В прав текст и без каламбури:

                Да разграничим нещата - от научна, и от бизнес гледна точка.

                От научна гледна точка:
                Хм, за каква наука става дума? Наистина ли някой си прави илюзията, че въпросният проект има НАУЧНА стойност? И че ще има "научна ценност за българската историческа наука"? Bull shit!

                Oт бизнес гледна точка:
                Има идея, има кой да я финансира,предполага се, че населението на Казанлък ще има полза от цялата тази "дупка в гьола".
                За тези, които се вълнуват "ама защо там, и защо тия пари не се инвестират в Долно Нанагорнище', отговорът е много прост:
                1.Защото ИНВЕСТИТОРИТЕ искат да си вложат парите ИМЕННО там, а не в Долно Нанагорнище. (Цитат:Представете си 150 млн. евро, разпределени за реставрация и социализация на 150 най-ценни историко-археологически обекта. По 1 млн. на парче, всички екстри - туристическата индустрия ще цъфне и ще върже. Особено ако престане практиката да се слагат кавички на усвояване) (за кавичките много ми хареса, обаче!)
                Важно уточнение:
                A/ Инвеститорите НЕ ИСКАТ ДА ИНВЕСТИРАТ В НЯКАКВИ СИ 150 ОБЕКТА. Те искат да инвестират в ТОЗИ ЕДИН ОБЕКТ.
                Б/1 млн е мизерна сума за инвестиция (по западните стандарти). Преди Случайно Прелитащ да скочи да ме опровергава, да го предупредя, да не навлиза в тези води - освен ако той лично не е участвал в подобен процес и е наясно с нещата, т.е ще сме на една и съща страница.
                2. Инвеститорите очакват да получат за сладки 30 годинки концесийката върху "Трако-парк 1". От където и да го гледаме, и колкото и да се пеним по въпроса - точно за това иде реч - ще се строи един модерен Трако-парк, Тракариум, или както щете го наречете - в крайна сметка стигаме до едно и също нещо - атракция за туристи (с или без hot-dogs, все тая!), и това е, което инвеститорите очакват.

                Ама ще оградят с дига зеленеещите сега безполезно дремещи на дъното на язовира няколко камъка? Защо не? Така поне ще ги "вкарат в работа".
                Той зулумът вече е сторен, когато язовирът е залял Севтополис. По-добре ли ще е да си остане там без никаква полза за местното население?

                Един от участниците спомена римските помийни ями –ТОЧНО ЗА ТОВА СТАВА ДУМА. Ако от няколко камъка можеш да изстискаш пари, глупост е не да го направиш, а да НЕ ГО направиш. В случая става въпрос за находчивост и предприемчивост. Не наука, не каквото и да било друго.

                Сега - ама идеята е вулгарна, пошла, опорочена, такава-онакава... Е, и? Какво значение има дали аз го одобрявам или не? Факт е, че като потребител и турист бих отишла да го видя (и съответно заплатя за удоволствието). А че ще се подхилквам, голяма работа - на кой му дреме за това? Нали ще съм си платила, пък дали ще да цъкам от възхищение или погнуса -каква е разликата за местните жители и инвеститорите? Но като ида там, нали трябва да ям и да отседна някъде? И за това ще си платя. Пък нека си се хиля/възмущавам/цъкам на "атракциите" - това не променя фактът, че ще платя, за да ги видя.

                Какво ВСЪЩНОСТ разискваме?

                Историческата, археологическата, естетическата или прочие "ческа" стойност, или бизнес-страната на проекта?

                От бизнес-гледна точка, ето я моята позиция: Казанлък ме има като турист за въпросния обект. С hot-dog и тракийски колесници, или без тях - все тая - ще го посетя. Да не би всеки ден да мога да видя дупка в гьол! За последното съм склонна да заплатя билет до 30 долара, без да се замисля даже.
                Last edited by pebble; 06-03-2009, 18:00. Причина: допълнение

                Comment


                  #23
                  Е не е чак гьол де, аз съм плувал там В крайна сметка, ако го реставрират добре, може пък и да е готин Севтополиса
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #24
                    pebble написа Виж мнение
                    За последното съм склонна да заплатя билет до 30 долара, без да се замисля даже.
                    100,000 туристи по 30$ = 3,000,000$ приходи годишно.

                    Comment


                      #25
                      Кухулин написа Виж мнение
                      100,000 туристи по 30$ = 3,000,000$ приходи годишно.
                      Е, за 50 години ще избият инвестицията, и то при условие, че докато бачкат по прибирането на парите в касичка нито ядат нито пият - да не говорим за разни разходи, като ток, помпи, корабчета, персонал, .... и при условие, че докато почне реализацията на "проекта" долара стане равен на еврото ...

                      Май непотопяемият водолаз беше най-разумния и искрен участник в предаването, особено при възклицанието - Е, няма такива идиоти инвеститори!

                      Comment


                        #26
                        Защото ИНВЕСТИТОРИТЕ искат да си вложат парите ИМЕННО там
                        Отговор:
                        Е, няма такива идиоти инвеститори
                        - към който няма какво да добавя.
                        pebble , няма да ти скачам, не съм от ваште /вероятно археолози имаш предвид/, пък и не те познавам , макар че материята ми е изключително интересна.
                        Горните разсъждения направих именно от любителска позиция. Не знам 1 млн. дали са много или малко - парите никога не стигат, но спряганите суми за реставрация на паметници като "червената църква" са около 1.5 млн. евро - лично постнах материал по въпроса. При нея обаче става въпрос за вдигане до купол. Не дай боже някой да си мисли за тази сума само да сложи 4-5 пейки, малко асфалт и некачествени тухли - тогава и милиарди няма да стигнат.
                        Всичко това е буря в чаша вода, общо взето.

                        Comment


                          #27
                          Хора, вие мислите по български (няма лошо, но "инвеститорите" НЕ СА!) И никой от нас никога няма да разбере какво точно им се върти в главите.


                          Вариант А:

                          Концесията!

                          1. Най-наивно е да си мислите, че печалбата на инвеститорите ще идва от туристите (e, и от там ще капе). Няколко пъти ви обръщам внимание в/у 30 годишната концесия. Сега, в западния свят има нещо, наречено "net-net-net-lease"; ili "triple lease". Те (инвеститорите), притейавайки концесията, ще си прибират lease-a (познат в България в много опростен вариант с понятието „Наем") от собствениците на корабчета, магазинчета, food court и ВСИЧКО - цялата инфраструктура, което ще бъде построено там+вероятно % от печалбата на всеки един дребен търговец/наемател - както е в моловете в Америка. Инвеститорите НЯМАТ разходи за поддръжка - те са отговорност и задължение на наемателите.
                          2. При такава сума е логично и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се очаква сформитането на корпорация, която ще търгува с акциите си.
                          3. Задължително има и 4, и 5, и 6 - ама не съм им видяла договора, и не мога да приказвам, но първите две са очевадни.

                          План Б:

                          Има много компании, които при засилените мерки срещу "money laundering" в Европа и Америка, биха намерили благоприятна почва в България - където нито правила, нито закони има в това отношение. Ама говоря за ефективни закони, при които трябва да докажеш произхода на всяка стотинка. Тук каква далавера може да се извърти, ум да ти зайде...

                          План В:

                          На "инвеститорите" им трябва ГУБЕЩ, но първоначално вдъхващ доверие проект. Ей това ще ми отнеме много време да ви го обясня, ама си го има, и се практикува.

                          Такава сума никой няма да даде, без да си е направил добре сметката предварително ЗА КАКВО Я ДАВА.

                          Освен това допускам сумата да е "посбъркана" с някоя и друга нула...

                          ============
                          Кухулин, в български язовир не съм плувала от 150 години. Ако намекваш за мътната вода, приемам

                          Случайно прелитащ, на светлинни години съм и от историята, и от археологията - в тези области се доверявам на клуба на "знаещите" - досаждам им с разни въпроси, и научавам интересни неща от отговорите и обясненията им - хората в този форум са отзивчиви и интелигенти като цяло. (А някои така ме разсмиват/забавляват - при това БЕЗ НИКАКВА ИНВЕСТИЦИЯ other than time, че си е живо удоволствие да ги чета.)
                          Обаче за commercial real estate investments - се случва да поназнайвам. (като резултат на доброзорлем-преквалификацията ми след установяването на голата/горчива истина, че за местните работодатели дипломата ми от СУ не струва пет пари)
                          1млн. долара е дребна инвестиция. Което не значи, разбира се, че има хора, готови да ги хвърлят ей-така.

                          Comment


                            #28
                            Случайно прелитащ, забравих за църквата

                            Парите за купола на църквата не са инвестиция. Ето там е разковничето. Подобно "мероприятие" има нулева тежест в очите на един инвеститор (там, в очите де, ще видиш главно парични символи - като ротативките в казината - дръпваш ръчката, и дръън -ако няма $$$ го....)Парите, от които се нуждаеш за този ремонт, ще бъдат разгледани като дарение, а не като инвестиция. Значи target-market-a ти трябва да са бизнесмени/корпорации, които искат да спестят данъци (ако в България това е регламентирано от закона - не знам), или търсят публичност. И другия вариант е да ти дадат заем с убийствена лихва. Тогава може и да ги примамиш (инвеститорите, заради лихвата), ама как ще им изплатиш заема?
                            Виждаш ли колко е жалък светът, в който живеем? От твоята църква пари+ обратно не се очакват,т.е. как да привлечеш инвеститори? Реалистично шансовете ти са близо до нулата. Обаче от кичозни проекти като този, който бистрим в момента, определено се очакват приходи, и ... ами това е. Виж, ако решиш да затвориш очи, да преглътнеш, и да обявиш, че църквата има чудодейно въздействие някакво там...И да направиш един spa and welness centre за духовно пречистване и извисяване или подобна тъпотия някаква, може и да стане...
                            Илюзиите са излишни. Което е жалко, няма спор. Но това е действителността.

                            Comment


                              #29
                              Понеже стана дума за милиони и милиарди - "Търсят се 200 000 лв. за Античния театър":



                              - става дума за реставрация на северния вход. На този фон 1-2 млн. евро ми се струва съвсем приличен ресурс за цялостна реставрация на единичен паметник.

                              Comment


                                #30
                                има интерес от инвеститори да осигурят нужните 150 милиона евро за този проект срещу 30 годишна концесия.
                                Запознат съм бегло с проекта и мога да кажа, че от икономическа гледна точка това е пълен абсурд. За да се върнат такива колосални инвестиции, при положение че се печели 10 лв. на посетител (при билет 20 лв примерно) - сметнете сами колко хора трябва да го посетят.

                                От археологическа гледна точка несъмнено Севтополис е интересен, но просто не виждам как ще се намерят инвеститори, които да вложат тия пари в археологическо-туристически комплекс, а не в някоя електроцентрала да речем.

                                ПП Иначе проектът съществува още от 70-те години, ако не се лъжа. Причината, че не е реализиран е гореописаната.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X