Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни мъдрости

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Това ме подсеща за думите на генерал Никола Генев "Освобождението на тези свети наши земи изисква жертви." Това го казва когато научава за смъртта на 17 годишния му син, който е доброволец.

    Comment


      #17
      а тук ще импровизирам " Псета такива, да не си мислите, че ще живеете вечно" казал го е Фридрих Великив битката при Колин, която прусаците губят от бохемската армия

      Comment


        #18
        das reich ss написа Виж мнение
        а тук ще импровизирам " Псета такива, да не си мислите, че ще живеете вечно" казал го е Фридрих Великив битката при Колин, която прусаците губят от бохемската армия

        Абе аз съм чувал за същата мъдрост, но без "псета" и беше нещо от рода "Напред да не мислите че ще живеете вечно" и беше казана от неизвестен сержант през ПСВ.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #19
          Последната мисъл се среща из литературата под множество различни форми и се приписва на кого ли не - от анонимни, до съвсем конкретни военни дейци . Аз лично за пръв път попаднах на нея много отдавна, като своеобразно посвещение към един фантастичен роман на Сам Лундвал - там се приписваше на Фридрих Велики и вместо "псета", беше използвано "маймуни". Но смисълът не се променя от това.

          Comment


            #20
            gollum написа Виж мнение
            Последната мисъл се среща из литературата под множество различни форми и се приписва на кого ли не - от анонимни, до съвсем конкретни военни дейци . Аз лично за пръв път попаднах на нея много отдавна, като своеобразно посвещение към един фантастичен роман на Сам Лундвал - там се приписваше на Фридрих Велики и вместо "псета", беше използвано "маймуни". Но смисълът не се променя от това.
            Не беше ли по-скоро: "Свини! Вечно ли искате да живеете?" "Не е време за герои" беше много готина книга- колко пъти съм я препрочитал...
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #21
              О, да, разбира се, че беше така . А книгата е един път, сред любимите ми е.

              Comment


                #22
                Ihr verfluchten Racker, wollt ihr denn ewig leben?
                На мен най-добре ми звучи "отрепки".
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  #23
                  Е, вероятно "отрепки" е било и най-близо до истината, като се има предвид състава на тогавашните армии.

                  Comment


                    #24
                    Kerls


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #25
                      за протокола: каса бира, че книгата с тази реплика в началото е "Звездни рейнджъри", Р.Хайнлайн.
                      Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                      Comment


                        #26
                        Томек написа Виж мнение
                        за протокола: каса бира, че книгата с тази реплика в началото е "Звездни рейнджъри", Р.Хайнлайн.
                        Почти същата е и на една книжка на друг фантаст - Сам Лундвал. Една от излезлите от библиотека "Галактика", втората половина на 80те години.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #27
                          Е, касата бира явно ще остане неизпита, защото фразата е дотолкова подходяща, че се среща в повече от една книга . И забавното е, че като патос и идея двете споменати книги са на двата полюса, но използват една и съща фраза за посвещение, разбира се, със съвсем различен смисъл. Впрочем, в книгата на Хайнлайн фразата се приписваше на анонимен взводен сержант, ако не се лъжа (поне в превода, който съм чел беше така).

                          Comment


                            #28
                            gollum написа Виж мнение
                            Е, касата бира явно ще остане неизпита, защото фразата е дотолкова подходяща, че се среща в повече от една книга . И забавното е, че като патос и идея двете споменати книги са на двата полюса, но използват една и съща фраза за посвещение, разбира се, със съвсем различен смисъл. Впрочем, в книгата на Хайнлайн фразата се приписваше на анонимен взводен сержант, ако не се лъжа (поне в превода, който съм чел беше така).
                            Не се лъжеш.
                            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                            Comment


                              #29
                              messire Woland написа Виж мнение
                              Почти същата е и на една книжка на друг фантаст - Сам Лундвал. Една от излезлите от библиотека "Галактика", втората половина на 80те години.
                              Не е време за герои?
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #30
                                Imperial написа Виж мнение
                                Не е време за герои?
                                Да, тази беше, не можех да си спомня името
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X