Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Линията "Крали Марко"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Линията "Крали Марко"

    Повечето от вас, ако не и всички със сигурност са чували нещо по въпроса за "Вкопаните Майбах".Правя тази тема със единствената мисъл да се дискутират въпроси относно тази отбранителна линия по южната ни граница, която е била създаден по време на Студената война с цл в случайн на военни действия от страна на турци срещу нас да задържи нападащите войски в период от около 5-7 дни за да имат време основните ни войски да се разгърнат и вземат позиции.Само да кажа, че във военните палнове никъде не се среща името "Крали Марко", не знам откъде се е появило то.Самата линия е система от Дълготрайни огневи съоражения - ДОТ-ове, вкопани танкове, укрития и огневи позиции за артилерийски и зенитни оръдия.Това е накратко самата история.Моял всеки който има повече информация и снимки например нека да ги пусне в темата.Ако сте гледали имаше едно предаване по БТВ(извинете че правя реклама) точно за тази отбранителна линия.Поздрави на всички.

    #2
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      Благодаря, тази тема я знам, но моята идея беше тук да съсредоточим вниманието си не толкова върху танковете колкото върху самата идея за линия, съвременното и приложение, самите бункери и огневи точки(планове за направа и т.н.).Точно във предаването по БТВ видях, че ще правят част от тази линия нещо акто музей.Ако някой има информация може ли да даде относно този музей?А ако някой даде подробна акрта къде се намира линията и да даде списък на селата покрай които минава ще е направо чудесно.

      Comment


        #4




        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Благодаря Thorn.Сега ще напиша малко повече информация за това защо във линията "Крали Марко" е имало и немски танкове от Втората Световна Война.те не са могли да стрелят поради страростта на снарядите и това, че просто те са морално и физически остарели акто машини.Идеята е била ако турските войски наближат да се имитира огън от немските танкове чрез шашки.Турците ще започнат да стрелят по тях - нашето разузнаване ще определи видът на вражеският огън и местоположението му и ще контраатакува със ДОТ-овете Т-34.ДОбре измислено според мен.За съжаление в момента сами знаете че линията и всичко в нея е вече заграбено от наглите цигански акции за тежки метали.Самите бунквери обаче са неразрушими и до днес освне ако не се взривят със специално попадение върху тях.Сега ще ви кажа нещо, което ще Ви шокира но същевременно няма да се учудите акто се иам предвид къде се намираме..... От другата страна на границата турската отбранителна линия и до днес се поддържа и е готова в случай на нужда да бъде използвана.

          Comment


            #6
            Танковете и самата линия не се поддържат или пазят. Ходил съм лично, снимал съм - разходихме с един познат за няколко дена в учатъка между Елхово и Грудово (днешен Средец) още 2005 година
            may the Force be with you

            Comment

            Working...
            X